odbornik1
06.10.14,22:33
Zdravím,

vie mi prosím niekto približne vyčísliť, ako na tom budem s daňami a odvodmi budúci rok, resp. aké mám možnosti optimalizácie daní a odvodov? Riešil som to cez kadejaké odvodové kalkulačky, ale mnohé veci platia pre mňa inak, keďže som zamestnanec a zároveň SZČO, tak mi z toho už ide hlava dokola.

Takže za 2014:
- hrubý príjem zo zamestnania bude ku koncu roka cca 11.000 eur
- hrubý príjem ako SZČO cca 8.000 eur, paušálne výdavky budú 40 percent
- odvody ako SZČO momentálne platím len zdravotné (cca 14 eur), keďže za 2013 som mal ako SZČO príjem nižší ako 4900 eur, takže sociálne odvody zo SZČO sa ma momentálne netýkajú..

Koľko mi na základe toho vyjde daň ako SZČO v marci? Bude to 8.000 - 40% paušálne výdavky a z toho 19 %, t.j. cca 1.000 eur? Tú daňovo odpočítateľnú položku (či ako sa to volá) si uplatňujem ako zamestnanec, takže ako SZČO asi už nemôžem. A ako sociálne a zdravotné odvody od leta 2015? Bude to to minimum cca 200 eur spolu mesačne, t. j. v podstate pri takom nízkom prijme zo živnosti likvidačné odvody?

Prosím aspoň o stručné odpovede, prípadne o návrhy, ako optimalizovať dane a odvody v mojom prípade. Avizované zúčtovanie sociálneho poistenia, ktoré malo pomôcť ľuďom, ktorí sú zamestnanci aj SZČO, sa nakoniec samozrejme nekoná.

Ďakujem.

Takže ešte "vylepšujem otázku" ->

Ospravedlňujem sa, že to tu trochu uvádzam duplicitne, toto rozdeľovanie na komentáre a otázky je mätúce. Môžem sa teda ešte opýtať dve otázky? Budem na základe toho, čo je uvedené vyššie, povinný platiť okrem minimálnych odvodov do SP aj minimálne odvody do ZP (teda cca 135 eur + 55 eur)? Druhá vec - myslíte, že kvôli vyhnutiu sa plateniu odvodov má zmysel zrušiť v júni živnosť a prejsť na sro, keďže to robím z domu (poskytovanie služieb) a budem mať aj budúci rok pravdepodobne minimálne náklady spojené s podnikaním? Je niekto schopný urobiť mi prepočet alternatív pri sro a živnosť? Kľudne aj nie zadarmo, čo už :-)
Mila123
06.10.14,21:02
jaj, ak by bolo sociálne zúčtovanie, doplatila by si na to, nie aby ti vracali nejaké drobné....buď rada, že nie je......
v podstate máš pravdu, zhruba je to tak ako si písala.....od základu dane sa dajú odpočítať aj zaplatené príspevky na poistenie (SP? ZP)....
aké máš skutočné výdavky z podnikania? sú vyššie ako paušálne?
odbornik1
06.10.14,21:20
dakujem za reakciu. Skutocne vydavky nemam vyssie ako pausalne, takze tam si nepomozem. Odvody ako SZCO momentalne platim iba do ZP (cca 14 eur), do SP neplatim zo zivnosti nic, lebo prijem zo zivnosti som v 2013 mal menej ako 4800 ci kolko bola ta hranica.
Mila123
06.10.14,21:48
hranica je 12-násobok minimálneho VZ = 402.50x12
odbornik1
07.10.14,06:50
No ved ako vravim, to cinilo cca 4800 za rok.

Ma prosim niekto potuchy, ci mam nejake moznosti skresania dani ci odvodov alebo mi jedine ostava zrusit/pozastavit zivnost od jula?
Jana Motyčková
07.10.14,07:48
Vychádzajú "minimálne" odvody do SP, tie sa skresať nedajú - iba pozastavením alebo zruśením živnosti, čerpaním PN, OČR, materskej.
odbornik1
07.10.14,12:30
ďakujem @Jana. Môžem ešte dve otázky? Budem na základe toho, čo je uvedené vyššie, povinný platiť okrem minimálnych odvodov do SP aj minimálne odvody do ZP (teda cca 56 eur)? Druhá vec - myslíte, že kvôli vyhnutiu sa plateniu odvodov má zmysel zrušiť v júni živnosť a prejsť na sro, keďže to robím z domu (poskytovanie služieb) a budem mať aj budúci rok pravdepodobne minimálne náklady spojené s podnikaním?
Katy a R
07.10.14,14:47
neviem prečo píšeš o nehoráznych daniach a odvodoch ... platíš ich vždy podľa príjmu ... zjednodušený prípad - ak by si mal ako zamestnanec VZ 500 a ako szčo tiež 500 - zaplatíš z tohto VZ. Ak má čistý zamestnanec príjem 1000 - zaplatí z rovnakého VZ.
ty máš súbeh - tak si ešte zvýhodnený oproti čistým szčo (tí musia platiť minimálne 56,35) pri zdravotnom poistení. V prípade takého príjmu, ako tu uvádzaš, budeš platiť menej. ZP ti spraví vždy RZZP a pošle ti aj výpočet nového preddavku (podľa skutočného príjmu) .

aj tu máš info .. http://www.porada.sk/220050-odvody-szco-s-nizkym-zarobkom-popri-zamestnani-post2378624.html#post2378624
odbornik1
07.10.14,14:58
Ďakujem za odpoveď a link, Katy a R :-) No nehorázne preto, že ich budem platiť 2x - aj ako zamestnanec aj ako SZČO, ale nedostanem za to nič a v žiadnej podobe naspäť. Nehorázne aj preto, že pokiaľ viem, tak ak by ma zajtra vykopli z práce, tak kvôli tomu, že mám príjem z podnikania, tak nemám ani nárok na podporu (hoci 7 rokov vkuse som zamestnanec a skoro rovnaký počet rokov zároveň aj SZČO). A nehorázne aj preto, že odvody do SP vyjdú rovnaké bez ohľadu na to, či prekročíš 12 x VZ o 10 eur alebo o 5000 eur.
Katy a R
07.10.14,15:00
ešte raz - nebudeš ich platiť 2x, ale budeš ich platiť podľa tvojho príjmu
odbornik1
07.10.14,15:02
soráč, mal som na mysli odvody do SP, nie do ZP. Do SP budú 135 či koľko eur, s tým nič nenarobím, nie?
Katy a R
07.10.14,15:09
nemboj! ;) bude aj zučtovanie odvodov do SP - len aby si ešte nedoplácal! (a čo riešiš SP- keď nič ešte neplatíš;))
Ja napríklad by som aj celkom rada zaplatila vysoké dane a odvody ... len voľáko sa nedarí .. nevychádza.
odbornik1
07.10.14,15:42
Ehm no zuctovanie odvodov do SP sa nakoniec nekona, skoda
Dáša_
07.10.14,16:00
no obávam sa, že keď sa bude konať ročné zúčtovanie ZP, tak budeš iba doplácať
odbornik1
07.10.14,18:30
No super truper, dalsia "dobra" sprava teda
veronikasad
07.10.14,18:35
Výšku odvodov do ZP ti oznámila ZP v RZZP za rok 2013. Pri súbehu zamestnania a podnikania nebudeš platiť preddavky z minima.
odbornik1
07.10.14,19:08
to mi je jasne, veronika, preto momentalne platim tych 14 eur, tak ako mi oznamili. Mne ale ide o to, co bude v 2015 pri prijme, aky ocakavam za 2014, teda 11.000 zamestnanec, 8.000 SZCO.
Katy a R
08.10.14,09:12
veru tak - ak bude tento rok 8000 a uplatníš 40%tné výdavky - tak budeš doplácať určite (ak teraz platíš 14 eur) .. a tiež výšku zálohových platieb na rok 2015 ti ZP už oznámila!