sunborn
07.10.14,07:27
Mzdova uctovnicka u zamestnavatela, kde pracujem ma informovala, ze nakolko som jej nedoniesol v septembri tohto roku potvrdenie o navsteve skoly mojim dietatom, tak mi za september pozastavuje narok na uplatnenie danoveho bonusu na dieta. Tym padom budem mat nizsiu mzdu za september.
U mojho predchazdajuceho zamestnavatela pytala mzdova uctovnicka taketo potvrdenie len raz za rok a to vzdy pri rocnom zuctovani vo februari dalsieho roku. Jedno potvrdenie za rok a verbalne uistenie, ze dieta chodi stale do skoly aj na zaciatku noveho roku jej stacilo.
Tejto novej zda sa je potrebne nosit potvrdenie 2 x do roka. Navyse ma na tuto poziadavku neupozornila v septembri, kedy som mohol zabezpecit potvrdenia ale az teraz ked robi mzdy za september, kedy mi to len oznamila, ze ako sa s tym vysporiadala. Je takyto postup spravny a ma oporu v legislative aby mi bol pozastaveny danovy bonus na dieta za to, ze som nedoniesol v septembri potvrdenie o navsteve skoly dietatom? Dakujem za Vase odpovede a nazory.
avalik
07.10.14,05:45
doplň vek dieťaťa
Dav
07.10.14,06:45
Potvrdenie o návšteve školy sa vyžaduje u detí nad 16 rokov.Alebo potvrdenie o poberaní rodinných prídavkov. Potvrdenie vo februári je nezmysel , pri podpisovaní vyhlásenia zamestnanec potvrdzuje, čo platí pre nasledujúci rok, ale nedokladuje to. Rodný list dieťaťa predloží raz, pri uplatnení nároku, a ďalšia povinnosť mu vzniká len pri zmene- napr.ak chce DB poberať druhý rodič.
Mzdárka postupovala v druhom prípade správne a podľa zákona, ak má dieťa viac ako 16 rokov.
sunborn
07.10.14,06:57
chodi na VS
ivka70
07.10.14,07:01
Nie ze moze, ale musi, nakolko si preukazal narok podla potvrdenia len za predchadzajuci skolsky rok.
Pokial neprinesies potvrdenie o navsteve skoly studentom na novy skolsky rok, v podstate nepreukazes, ze splnas narok a jeho vyplatenie by bolo neopravnene.

Ak si preukazal potvrdeniami oba skolske roky, ktore sa tykaju roka, za ktore sa robi rocne zuctovanie (cize pri RZD za rok 2013 si musel preukazat sk.rok 2012/2013 a 2013/2014), potvrdenie vo februari nema ziadny zmysel.
avalik
07.10.14,07:02
tak konala správne - čítaj odpoveď od Dav
Chobot
07.10.14,07:33
Mzdárka postupovala správne. Ako môže ona vedieť, či má nárok na daň. bonus alebo nie, ak si jeho nárok nepreukázal? To nevieš, že tento nárok sa preukazuje každý rok v septembri? A na UPSVaR si zaniesol potvrdenie o návšteve školy? Lebo ak nie, tak nečakaj ani detské prídavky za september, tiež ti ich nevyplatia.

Daj potomkovi do ruky 2 tlačivá, ktoré som ti pripojil, nech ich zanesie do školy a dá potvrdiť.

V konečnom dôsledku sa nič nestalo. AK jej to prinesieš v októbri, tak za október už dostaneš daňový bonus a ten septembrový sa ti dorovná pri ročnom zúčtovaní, neprídeš o to.

Na budúci rok už budeš vedieť, že keď potomok pôjde na zápis, má si zobrať hneď povrdenia o návšteve školy.
ivka70
07.10.14,09:01
Az na to, ze nemusi byt pre ucely vyplacania DB prave toto tlacivo, moze kludne priniest potvrdene potvrdenie o navsteve skoly, ktore ma skola a ktore pri zapise tak ci tak vydava kazdemu studentovi.
Chobot
07.10.14,09:11
To som mu dal iba ako vzor. Jasné, že môže byť akákoľvek bumážka oštempľovaná školou.

Ale sa čudujem, že inde potvrdenie o návšteve školy nepotreboval na iné účely - napr. na mesačný lístok MHD.
sunborn
07.10.14,09:30
Ja sa nebranim tomu aby odo mna mzdova uctovnicka potvrdenie vyziadala. Skor mi je divne, ze napriek tomu, ze to bolo jednoducho riesitelne v septembri a potvrdenie by som jej urcite dorucil (lebo obdobne som dorucil napr na UPSVAR pre vyplacanie pridavku na dieta). Len spomenula si na to az pri priprave vyplat a mame "problem".
To, ze o bonus nepridem mi je jasne - objavi sa v rocnom zuctovani.
Dakujem za nazor.
evuš
07.10.14,09:36
Nie je to povinnosť, aby si od Teba mzdárka pýtala doklad o návšteve školy, ale je to v Tvoj prospech či neprospech....takže odporúčam, čo najskôr jej doniesť doklad...
Mila123
07.10.14,09:38
musí......
ivka70
07.10.14,09:52
Ty si DB ziadas a ty si zodpovedny za aktualizaciu udajov. U nas napr. to pripisu do systemu tak, aby to na septembrovej vyplatnej paske vytlacilo vsetkym, ze treba priniest potvrdenia. Cize upozornia, ale nepreveruju kazdeho jedneho pracovnika, ci nepriniesol ci nie, ti, co neprinesu, maju DB bloknuty.
Chobot
07.10.14,10:29
Ona nie je povinná myslieť na to, kto má dieťa na vysokej škole. Ty chceš daňový bonus, tak si povinný nahlásiť všetky zmeny. Nečakaj od nej, že bude od teba pýtať.