danyp
07.10.14,09:59
FA od tuzemského dodávateľa obsahuje okrem plnení, pri kt. máme nárok na odpočet DPH aj plnenie, pri kt. nie je nárok na odpočet - repre. Ako uvediem FA do kontr. výkazu - B2? Do riadku základ dane a suma dane údaje z FA, a do riadku výška odpočítanej dane - skutočne odpočítaná daň? Rovnako sa postupuje aj pri dokladoch z ERP (tovar s nárokom na odpočet DPH a bez nároku na odpočet - napr. repre) v B3?
evuš
07.10.14,08:07
Áno, presne tak..
Tinaho
09.10.14,07:22
Podobný problém som riešila aj ja, ale stále nemám jasno ako správne postupovať, nakoľko odpovede sa rôznia.

Prikladám odpoveď na podobný problém z jedného daňového portálu, z ktorej som pochopila, že do KV treba uviesť iba základ dane a daň na odpočet ktorej je nárok:

Otázka:
Od tuzemského dodávateľa nám prišla faktúra za prenájom školiacich priestorov a za občerstvenie, nárok na odpočet DPH máme len z prenájmu priestorov. Do oddielu B.2. kontrolného výkazu mám uviesť len základ dane a sumu dane, ktorú si môžeme odpočítať, alebo treba uviesť celú sumu, ako je na faktúre a do stĺpca výška odpočítanej dane uviesť len tú časť dane, akú máme nárok si odpočítať?

Odpoveď:
Podľa § 78a ods. 2 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov kontrolný výkaz musí obsahovať údaje o daňovej povinnosti a odpočítaní dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
Podľa § 78a ods. 4 zákona o DPH vyplýva, že z faktúr (príp. z iných dokladov) sa v kontrolnom výkaze uvádzajú tieto údaje:
a) identifikačné číslo pre daň odberateľa alebo dodávateľa, pod ktorým tovar alebo služba bola alebo má byť dodaná,
b) poradové číslo faktúry alebo číselnú identifikáciu dokladu podľa odseku 3, ak tento doklad číselnú identifikáciu obsahuje,
c) dátum dodania tovaru alebo služby alebo dátum prijatia platby, ak prijatím platby vznikla daňová povinnosť,
d) základ dane a suma dane vyjadrené v eurách,
e) sadzba dane,
f) výška odpočítanej dane,
g) druh a množstvo tovaru, ak je faktúra vyhotovená o dodaní tovaru, z ktorého je povinný platiť daň príjemca plnenia podľa § 69 ods. 12 písm. h) a i).
Z uvedeného vyplýva, že suma dane v eurách sa nemusí rovnať výške odpočítanej dane. Podľa poučenia na vyplnenie kontrolného výkazu k dani z pridanej hodnoty, ktoré vydalo Ministerstvo financií Slovenskej republiky č. č. MF/24656/2013-73 sa v kolónke „výška odpočítanej dane v eurách“ sa uvádza:
• výška odpočítanej dane, na ktorú má platiteľ dane nárok. V prípade, že platiteľ dane nemá nárok na odpočítanie dane v plnej výške, uvádza odpočítanie dane upravené príslušným koeficientom. Odpočítaná daň sa uvádza s 2 desatinnými miestami.
Z uvedeného vyplýva, že tak zákon o DPH ako aj poučenie na vyplnenie kontrolného výkazu neriešia prípad uvedený v otázke. V kontrolnom výkaze sa však neuvádzajú faktúry, resp. údaje z faktúr, pri ktorých platiteľ dane nemá nárok na odpočítanie dane. Na základe uvedeného máme za to, že v danom prípade platiteľ uplatní prvú alternatívu uvedenú v otázke, t.j. v kontrolnom výkaze uvedie len základ dane a sumu dane, ktorú si môžeme odpočítať. Napr. ak by dodávateľ vystavil dve samostatné faktúry, jednu za prenájom a druhú za občerstvenie, príjemca by v kontrolnom výkaze uvádzal iba údaje z faktúry za prenájom.
AdrianaA
09.10.14,08:00
tiež sa stotožňujem s tinabo.
fortunka
09.10.14,09:29
Ja napíšem, kontrétne ako to účtujem v programe a kam to ťahá a je to tak podľa mňa ok:
Prijatá faktúra (1ks) s rozpísanými položkami + DZ, DPH --) Potiahne to do B3 iba sumu ktorá podlieha DPH, úplne to ignoruje položky bez DPH
Rovnako je to aj pri iných dokladoch.
Čiže je to tak ako píšeš.
Tinaho
10.10.14,13:41
Ja si tiež myslím, že tento postup by mal byť správny. Idem na školenie DPH, tak sa opýtam prednášajúceho aký má názor.