slovenkaa
07.10.14,09:32
Pekný deň, chcem sa opýtať či musím odpovedať štatistickému úradu SR keď mi volajú do firmy, že koľko mám zamestnancov a podobné otázky...čo by sa stalo keď by som odmietla odpovedať, či by som mohla dostať nejakú pokutu...
Tweety
07.10.14,07:32
Nie, nemusíš odpovedať. Takéto otázky sú predmetom štatistického zisťovanie ale cez oficiálne tlačivá. AK si ich vyplňovala a je v nich niečo nesprávne, tak určite môžeš dať upresnenie cez telefón ale ináč nie.
avalik
07.10.14,07:39
Ja by som ich odkázala, že takéto informácie telefonicky neposkytuješ ak niečo chcú nech to pošlú písomne. 540/2001 Z. z.Zákon o štátnej štatistike

Spravodajské jednotky

(1) Spravodajské jednotky, ktoré sú zaradené do štatistického zisťovania, majú právo byť informované o účele a rozsahu zisťovania, o opatreniach zabezpečujúcich ochranu údajov poskytnutých v rámci štatistického zisťovania a o svojich právach a povinnostiach.

(2) Orgány zabezpečujúce výkon štátnej štatistiky sú povinné na vykonanie programom ustanovených štátnych štatistických zisťovaní bezplatne zaslať spravodajskej jednotke formuláre v písomnej podobe alebo spravodajskej jednotke oznámiť, kde je u nich na webovom sídle dostupná elektronická podoba formulára a poskytnúť spravodajskej jednotke potrebnú metodickú pomoc. Tieto orgány vytvoria na svojom webovom sídle prístup na podávanie elektronických formulárov. Podrobnosti o podávaní formulárov elektronickou formou zverejnia na svojom webovom sídle.

(3) Spravodajské jednotky sú povinné úplne, pravdivo, v ustanovených termínoch a bezplatne poskytovať údaje požadované na štatistické zisťovania zahrnuté v programe štátnych štatistických zisťovaní na formulári v písomnej podobe alebo v elektronickej podobe.
(4) Na splnenie spravodajskej povinnosti a s cieľom zabezpečiť preukázateľnosť úplnosti a pravdivosti poskytovaných štatistických údajov spravodajské jednotky v ustanovených termínoch vytvárajú potrebné predpoklady, predovšetkým vedením evidencie údajov požadovaných štatistickým zisťovaním.
(5) Ak spravodajská jednotka nesplní svoju spravodajskú povinnosť, je príslušný orgán vykonávajúci štatistické zisťovanie oprávnený vykonať zistenie potrebných štatistických údajov na jej náklady.
(6) Spravodajská jednotka nemôže odmietnuť spravodajskú povinnosť podľa tohto zákona. Tým nie sú dotknuté ustanovenia osobitných predpisov o dodržiavaní štátneho, služobného, bankového, daňového a obchodného tajomstva.5)

Nie je tam uvedené, že je povinnosť poskytovať údaje telefonicky
Tweety
07.10.14,07:40
fí ha, to je v akej reči? Zas úradujú škriatkovia?
avalik
07.10.14,07:43
malo to byť v slovenčine :), v editačnom okne to bolo normalne, takto to pridalo ... nemam čas to opravovať
slovenkaa
07.10.14,07:49
avalik --- nedá sa to prečítať, skús to upraviť ak sa ti dá. Ďakujem.
ivka70
07.10.14,07:57
Tak trochu :) a potom skriatkovia opravuju :D
avalik
07.10.14,08:10
ivka, dík za úpravu :)