katarinapancikova
07.10.14,11:07
Dobrý deň, od januára 2011 do augusta 2014 som opatrovala v Rakúsku na rakúsku živnosť, teraz je živnosť pozastavená, som v evidencii úradu práce na Slovensku, je možné ísť na aktivačnú činnosť formou dobrovolníckej služby. Neskôr, keď nájdem prácu, by som živnosť obnovila. Doteraz som podávala daňové priznanie len na Slovensku, ale neviem, či budem musieť za rok 2014 podať aj v Rakúsku, keď na aktivačnej činnosti zarobím mesačne asi 198 eur. Považuje sa to tiež za príjem, ktorý musím uviesť v daňovom priznaní na Slovensku aj v Rakúsku. Za odpoveď ďakujem.
ivka70
07.10.14,09:10
Prijem za doborovolnictvo nie je zdanitelny prijem, je to statna socialna davka.
zanetth
07.10.14,12:52
Na základe trvalého bydliska si daňovým rezidentom SK, takže tu podávaš DP z celosvetových príjmov tzn. v slovenskom DP budú uvedené aj príjmy z rakúskej živnosti, ktoré však budú na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia vyňaté. Pokiaľ v Rakúsku dosiahneš za rok 2014 príjmy po odpočítaní výdavkov vyššie ako 11 000 Eur, tak si povinná podať aj rakúske DP, v opačnom prípade nemáš túto povinnosť. Predpokladám, že ak si v Rakúsku nepodávala DP doteraz tak tie príjmy z rakúskej živnosti neboli také vysoké, aby ti vznikla povinnosť podávať tam DP, takže nič sa pre teba nezmení, podávaš DP len na Slovensku.

Dopĺňam - Príjmy opatrovateľov sa zaraďujú, podľa zákona o dani z príjmu (EStG 1988), medzi príjmy z prevádzky (Gewerbebetrieb). Miesto , kde má opatrovateľ prihlásenú rakúsku živnosť sa považuje za sídlo prevádzky. Pri príjmoch z prevádzky je každá SZČO považovaná za daňovníka z neobmedzenou daňovou povinnosťou, to ale neznamená, že v Rakúsku podáva DP z celosvetových príjmov, keď je daňovým rezidentom iného štátu. Dôležité je, že pri neobmedzenej daňovej povinnosti je výška nezdaniteľného príjmu v Rakúsku vo výške 11.000€ (platí od r.2009) - Pri obmedzenej daňovej povinnosti je to len 2 000€.
denis_m6
07.10.14,13:09
akurat sa mi nechce verit, ze pri praci od 2011 do 2014 bolo dotycnej umoznene nemat v Rakusku trvaly pobyt, a nasledne neplatit v Rakusku dane.
zanetth
07.10.14,13:28
A prečo by tam musela mať trvalý pobyt? To nie je podmienka pri otvorení rakúskej živnosti. Opatrovateľky zvyknú robiť na dvojtýždňové turnusy, v takom prípade podľa mojich skúseností nemohla ani prekročiť príjem 11 000 Eur za rok... takže žiadne zákony neporušila...
arizona
07.10.14,13:53
denis-m6 , ona nepise, ze neplatila v AT dane,ale ze nepodavala danove priznanie.Ona,ako zivnostnicka plati odvody pravidelne,ale DP nemusi podavat,ak nepresiahne prijem 11 tis. ako pise zanetth
denis_m6
08.10.14,07:29
to je pravda, a naozaj nechcem do nikoho vrtat, ale nechce sa mi verit ze v rakusku pracujuci clovek neprekroci prijem 11.000 EUR.
zanetth
08.10.14,08:04
Hovoríme o príjme po odpočítaní výdavkov...a ver tomu, že v prípade väčšiny slovenských opatrovateliek, ak pracujú na dvojtýždňové turnusy, ten príjem nie je prekročený...
katarinapancikova
11.10.14,08:12
Dobry den, len ci aj v Rakusku maju aktivacnu cinnost, ktora sa nezarata do danoveho priznania. Kto v priebehu roka zarobi v At na zivnost istu sumu a v SR na dohodu o aktivacnej cinnosti inu sumu, nemusi kvoli tomu podat DP v Rakusku? Aj to je prijem, aj ked u nas to nedam do DP, v Rakusku to mozno neplati? Kto to vie naisto? Alebo to zavisi od vysky zarobenej sumy?
Katy a R
11.10.14,10:19
platí odpoveď od zanetth - môžeš sa na jej odpovede spoľahnúť. :)
ete raz k tomu doplneniu: cit. Kto v priebehu roka zarobi v At na zivnost istu sumu a v SR na dohodu o aktivacnej cinnosti inu sumu, nemusi kvoli tomu podat DP v Rakusku? Aj to je prijem, aj ked u nas to nedam do DP, v Rakusku to mozno neplati? Kto to vie naisto? Alebo to zavisi od vysky zarobenej sumy?

tak si daňový rezidenet SR , alebo nie? - Ak si - tak potom rakúsky štát nezaujíma, aké máš príjmy na Slovensku, alebo inde vo svete. zaujímajú ich len rakúske príjmy!

ale! - náš štát už zaujímajú všetky príjmy! celosvetové. to je všetko. Nájdeš to všetko v zák o DzP a tiež na stránke FS - a samozrejme treba si pozrieť rakúsku legislatívu (keď neveríš zanetth);)
zanetth
11.10.14,15:44
Keby si aj podávala DP v Rakúsku, tam priznávaš len príjmy z rakúskej živnosti, na Slovensku priznávaš všetky príjmy... viď môj príspevok vyššie
xeva
11.10.14,16:10
Otázka Kataríny je v poriadku, pretože v Rakúsku sú opatrovateľky tiež neobmedzene zdaňované, zanetth nedotiahla svoju odpoveď do konca. Nevysvetlila, na základe čoho sú opatrovateľky v AT neobmedzene zdaňované - teda za aký príjem sa v AT príjem opatrovateľky považuje.