mimika
07.10.14,16:13
Chcem vás poprosiť o radu. SZČO dostal od banky firemnú kreditnú kartu s úverovým rámcom 1 000,- Eur. Chcem sa spýtať ako mám takú kartu zaviesť do účtovníctva, ako nový účet??? Tiež by som chcela vedieť ako sa teraz účtujú pohyby z tejto karty, a tiež minimálna splátka z bežného firemného účtu.
zlatica76
07.10.14,17:28
SZČO je odlišná od firmy? Kto je vlastníkom karty? Prečo sa mu to dalo? Je to zmluvne podchytené? Toto je zlý, zlý nápad - viac problémov ako úžitku.
zlatica76
07.10.14,17:34
Skúsim odpovedať aspoň čiastočne a ako by som to robila ja:

Pohyby na kreditnej karte by som účtovala: 378 / 231
378 ako pohľadávku voči SZČO (keby to bol zamestnanec, použila by som 335)
231 ako nový úverový účet (lebo kreditka je úver).

Po predložení dokladov by som účtovala 5xx / 378 , t.j. znížila by som pohľadávku voči SZČO.
Tu mi však vystala otázka - čo daňové doklady? Na aké meno budú vystavené? Na meno firmy alebo SZČO? Budú to všetko doklady z ERP? Čo s nimi v kontrolnom výkaze? Pokiaľ vieš čo s týmto, tak fajn.

Splátku kreditky (a nielen minimálna splátka) by som dala 231 / 221.

Určite je potrebné zmluvne podchytiť, kedy SZČO vám predloží doklady a príp. aj nejakú pokutu za neskoré predloženie dokladov. Predsa len, ak neuhradíte celú kreditku, firme vznikajú úroky. Ak ju SZČO zneužije napr. na súkromné účely, banka bude naháňať firmu.

Preto si myslím, že je to zlý nápad - nemali by sa miešať peniaze SZČO a firmy. A to ani v prípade ak nedabojže je SZČO a majiteľ/konateľ firmy jedna fyzická osoba.
veronikasad
07.10.14,17:36
JU alebo PU ?
veronikasad
07.10.14,17:37
Predpokladám, že "firmou" rozumie účtovníctvo SZČO
zlatica76
07.10.14,17:39
ja som to pochopila takto, do hlavy jej nevidím. A fantázia niektorých manažérov je nekonečná :) :)
mimika
09.10.14,06:59
Ďakujem za odpoveď. Moja chyba, zabudla som uviesť, že sa jedná o jednoduché účtovníctvo - SZČO. Podĺa mesačného výpisu z banky - citujem, ide o "firemnú kreditnú kartu VISA". Preto som sa aj takto vyjadrila. Ja nemôžem zato, že banka nerozlišuje SZČO a firmu. Kartu dá tú istú.