Investor123
07.10.14,19:15
Chcel by som sa opytat, ako funguje danenie prijmov zo zahranicia (CR) pre slovenskeho danoveho rezidenta.

Dajme tomu, ze:
- Osoba si zalozi zivnost v CR
- v Cesku plati odvody aj dane
- trvaly poby ma v SR

Teraz prichadza na rad otazka: Ako sa "dodani" tento prijem na Slovensku?
Slovensky danovy rezident musi podat danove priznanie a uviest v nom vsetky prijmy zo zahranicia.
Mame s Ceskou republikou zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia, avsak da sa pouzit iba metoda zapoctu dane. To znamena, ze sa od celkovej danovej povinnosti odpocita dan zaplatena v Cesku. Zaujima ma, ako sa pocita danova povinnost na Slovensku pre tento pripad?

Uvazujme modelovy pripad slovenskeho zivnostnika v CR - rocny prijem 20000 EUR, uplatnia sa 60% pausalne vydavky + dalsie odpocitatelne polozky, zaklad dane bude okolo 4000 EUR, dan 15% zaplatena v CR: 600 EUR.
Napadaju ma 2 moznosti, ako dodanit v SR:

1. moznost - dan v CR je 15% zo zakladu dane, na Slovensku 19%. To znamena, ze sa vezme zaklad dane z CR a dodania sa len zvysne 4%, cize 4% zo 4000 EUR = 160 EUR

2. moznost - zaklad dane na Slovensku sa vypocitava odznova (podla slovenskych zakonov) - nemoze sa pouzit vypocitany zaklad dane z Ceska. Takze vezmem prijem 20000 EUR, odpocitam pausalne vydavky platne na Slovensku 40% (so stropom 420 EUR/ mesiac), odratam nezdanitelne minimum, odratam odpocitatelne polozky (odvody do SP a ZP v Cesku) a vyjde mi zaklad dane okolo 9000 EUR, z toho dan 19% = okolo 1700 EUR. Od tejto sumy este odpocitam dan uz zaplatenu v CR a dostanem 1700 - 600 = 1100 EUR (tolko by bolo treba doplatit na Slovensku)

Takze suma summarum - je jedna z tychto metod vypoctu spravne? Alebo je to uplne inak?


Dakujem za vsetky odpovede.