Riso1991
07.10.14,21:24
Neviem na koho sa obratit tak to skusam touto cestou. Ake mam prava ja a ake vlastne moj otec, mam 23 rokov predcasom som musel odist z podnajmu, lebo som to sam nestihal. Tak som sa rozhodol, ze pojdem na chvilu naspäť k otcovi, ved predsa tam mam 1/4 podiel. Tak som myslel, ze s tým nebude ziadny problem, lenze on vymenil zamok a dnu ma nechce pustit dnu aj ked tam mam este nejake osobne veci.Ako mam postupovat dalej, mam sa obratit na policiu alebo si najst pravnika aby mi vyplatil podiel ? Dakujem za rady a odpovede
arizona
07.10.14,19:34
Nakolko si spoluvlastnik nehnutelnosti, nemoze dalsi spoluvlastnik vymenit zamky a nevpustit sa dnu.
Mozes privolat Policiu, oni ti mozu pomoct

Ak chces,aby ta otec vyplatil, musis dat na sud navrh na vysporiadanie .
Tu mas vzor,prisposob si svojim potrebam http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/vzory-zalob-a-zmluv/p/podielove-spoluvlastnictvo-navrh-na-zrusenie-a-vyporiadanie.html
sosak
07.10.14,19:46
Na tvoj "podiel " 1/4 máš list vlastníctva ?
ivka70
07.10.14,19:47
Asi dedil po matke rovnako ako otec.
Riso1991
07.10.14,21:35
Ano mam uz skoro 10 rokov ubehlo od dedickeho konania
sito
07.10.14,21:38
Neviem na koho sa obratit tak to skusam touto cestou.

Hm ... a myslíš si, že je to ta správna cesta, tuto, tadiaľto?

Ake mam prava ja a ake vlastne moj otec,

To závisí od toho, kto je vlastníkom, väčšiny spoluvlastníckeho podielu na byte, teda zbývajúcich 3/4, keď ty si uviedol, že máš vo vlastníctve len 1/4 bytu.

mam 23 rokov predcasom som musel odist z podnajmu, lebo som to sam nestihal.

A prečo si musel ísť do podnájmu si nenapísal, prečo?

Tak som sa rozhodol, ze pojdem na chvilu naspäť k otcovi, ved predsa tam mam 1/4 podiel.

Pravda, máš 1/4. Lenže byt je celok, a je to obydlie toho kto tam býva. Ak otec, tak Ústava SR mu zabezpečuje nedotknuteľnosť obydlia, vstup do obydlia, jeho je možný len s jeho súhlasom.

Tak som myslel, ze s tým nebude ziadny problem, lenze on vymenil zamok a dnu ma nechce pustit dnu aj ked tam mam este nejake osobne veci.

Myslieť je hovno vedieť, že? Tiež ho viem o vašom vzťahu. Ale, ak mal dôvod vymeniť zámok, chrániť si svoje obydlie, niečo nie je v poriadku, že?

Ako mam postupovat dalej, mam sa obratit na policiu alebo si najst pravnika aby mi vyplatil podiel ?

Ako máš postupovať? A nie, či nie ako si mal postupovať? Ak chceš len svoje veci z bytu dostať, postav sa pod okno a povedz otcovi, nech ti ich vyhodí. Myslím, že s radosťou, ti ich ...

Ak chceš svoj podiel, 1/4, tak skôr na toho právnika, prípadne znalca z oblasti nehnuteľnosti, aby určil tú rozumnú, objektívnu 1/4. V peniazoch, že? O tie ti v skutočnosti ide.

Dakujem za rady a odpovede

Neporadil som, ale názor? Povedal som, svoj. Možno, hnoj?

:);)
Riso1991
07.10.14,21:38
Dakujem . Len by ma zaujimalo ako dlho by to sudu mohlo trvat a co ak by som neuspel.
sito
07.10.14,22:03
Zasa jedna, ale s tou som počítal, ako roľa s hnojom, aby bolo ...
Riso1991
07.10.14,23:03
tak do podnajmu som odisiel preto lebo som z otcom nemal vôbec nikdy normalny vztah, od kedy umrela mama uplne sme sa odcudzili, postaral sa omna akurát tak ze som mal kde spat a co jest ale nic viac vôbec ho nezaujimaloo ako sa mam co robim proste sme sa nemaly a ocom porozpravat predtým ako som odisiel do podnajmu mu vadilo uz aj to ze ho budim ked som prisiel z prace domou o 11 vecer a takých malickosti bolo plno. Nikdy som z domu nic nevyniesol nefetoval som a od 18 co som spravil vodicsky a kupil som si auto som neprisiel domou opyty ja vidim najvacsi problem v tom, ze si tam nastahoval priatelku
sito
08.10.14,00:03
No vidíš Riso, už sa mi to rysuje inak ako podľa prvého príspevku. Možno aj ostatným? Má tak okolo 50-ky. Ak vlastníš štvrtinu a máš tom byte aj trvalý pobyt, byt má dve samostatné miestnosti na bývanie, plus kuchyňu, či kút, kuchynský, WC, kúpeľňu, skôr na tú políciu by si sa mohol obrátiť, až potom na súd, ak by ti naďalej znemožňoval využívať svoj vlastnícke právo spoluvlastníka vášho bytu.
vlado 33
08.10.14,00:41
Pokiaľ sa chceš vrátiť, rodič ti tú 1/4 majetku je povinný uvoľniť. To si musíš dohodnúť s otcom. Ďalej si povinný zaplatiť ročnú daň z nehnuteľnosti, elektriku, kúrenie, vodné stočné pokiaľ máte mestsky vodovod a kanalizáciu, odpad. Za všetko jednou štvrtinou hradíš zo svojho. Pokiaľ budeš uhrádzať tieto náklady, žiadny spoluvlastník ťa nemá právo vyhodiť. Má právo žiadať od teba úhradu týchto nákladov.
BXLmiami
08.10.14,01:23
Oplatí sa ti skočiť za právnikom a poslať mu výzvu na vysporiadanie majetku.Na jednej strane pokiaľ si vlastník 1/4 má právo pýtať štrtinu nákladov od teba.ale ty zase pokiaľ nemáš možnosť byt užívať,môžeš žiadať nájom za svoju štvrtinu.Súdy sa vlečú dlho a rozdeľujú rodinu,v tomto prípade by možno stačil mediátor.
buchač
08.10.14,06:13
Ako tak čítam, tak sa nedá prehliadnuť jeden najpodstatnejší fakt o tom, že rodina (otec-syn) je už rozdelená.
buchač
08.10.14,06:15
Kto je majiteľom zvyšných podielov ?
Predpokladám, že súrodenec. Aj s ním má foter také "dobré" vzťahy ?
Chobot
08.10.14,06:19
Sito, jednu mínusku som ti dal ja, lebo toto je aj na mňa silné kafe. Zotrel si ho zbytočne, on tu hľadal pomoc a radu a nie pranier.
Chobot
08.10.14,06:23
Riso, súd môže trvať rok, ale aj 3 roky. Záleží od ochoty oboch strán vyriešiť spor. Ak niekto naťahuje konanie, že nechodí na pojendávania, tak to veľmi dlhý beh.

Nemôžeš neuspieť. K nejakému záveru súd dospeje. Ak dáš návrh na vysporiadanie spoluvlastníctva, tak v najlepšom prípade súd nakáže otcovi vyplatiť ťa hneď (ak má na to). Ak na to nemá, tak v horšom prípade mu nariadi uhradiť to v splátkach. Je tiež možné, že nariadi predať nehnuteľnosť a z toho ťa vyplatiť. Ale neverím, že by to skončilo úplným zamietnutím návrhu.

Ak by si mal na vyplatenie otcovho podielu (tých 3/4), tak môžeš navrhnúť aj to, keby sa on tváril, že na to nemá aby ťa vyplatil on. Je to taký neistý a riskantný ťah, ale nie nemožný.
bodliak
08.10.14,06:33
Môže požiadať súd o vydanie predbežného opatrenia. To bude rýchlejšie a pravdepodobne tiež v jeho prospech... Teda pokial mladý nič podstatné nezamlčal...
sito
08.10.14,07:34
No vidiíš Riso, dobrovoľným moderátorom to nevoňalo ...

Vitaj na porade.

https://www.youtube.com/watch?v=g-XKWQHdBWU