Jozo1612
07.10.14,23:06
Zdravím
Kúpil som si motorku kawasaki er6n za 3000 € r.v. 2007 a za 2 týždne som mal nehodu za ktorú som nemohol ja ale iný účastník cestnej dopravy ... on bol uznaný ako vinník ... ide to cez kooperativu ...obhliadkar bol za mnou spísal a pofotil všetko čo je zle... teraz mam poisťovni poslať predbežnú kalkuláciu koľko by stala oprava motorky ... napísal som do autorizovaného servisu a tam mi napísali že oprava by stala 4500 €...čítal som niečo na internete hlavne o autách lebo o motorkách som moc toho nenašiel ( neviem či to je pravda)... poisťovne vozidlu určujú totálnu cenu podľa ceny na internete . Je to pravda ? ... a keby som poisťovni poslal že ma škoda vide na 4500€ myslím si že by mi určili totálku a z toho by mi odpočítali funkčné diely tak v tom prípade by som mohol dostať nejakych 500 € ? (možno viac menej neviem) ... a či by nebolo lepšie keby som dal sumu kalkulácie niečo pod totálnu sumu a oni by mi vyplatili dajme tomu 2500-3000 €
Čo by ste mi poradil ?
Ďakujem za odpovede :)
jslancik
08.10.14,04:10
Odporucam najst iny servis. Aby ti na motorke za 3000eur vyratali opravu na 4500, je cista nenazranost a vypocitavost.
Neviem, co si zistil o totalnej skode, ale hranica bude niekde na 75% "ceny na internete". Urcite nie 100 ani 150%. Fakt sa na internete tie motorky predavaju tak draho?
Ked som ja pred casom riesil podobnu zalezitost, tak na aute za 200k bola hranica totalky 130k. A podobne auta sa predavali od 250k nahor.
Ferdosondo
08.10.14,04:56
Predpokladám, že reč je o PZP, lebo to si neuviedol. Poisťovňa ti preplatí len prácu. Z dielov odpočíta amortizáciu. Tzn. že napr. nový blatník stojí 200€. Po odrátaní amortizácie ti zaň preplatia napr. 10Eur.
Ak by celková cena opravy bola vyššia ako je trhová cena motorky, tak sa to považuje za totálku. Z nej odpočítajú cenu nepoškodených dielov.
Chobot
08.10.14,06:35
Už ti niektorí aj odpovedali. Pridám aj ja.

Problém je ten, že ti to vyrátal autorizovaný servis, ktorý používa originál diely a cena prác je u nich najvyššia. Ak by si takúto faktúru dal poisťovni, tak tá si to porovná s cenou motoriek na trhu (pozeral som, tieto modely s rokom výroby okolo 2008 stoja cca 2 500 - 3500 EUR) a ak je oprava vyššia ako trhová cena, tak to bude totálka.

Máš 2 možnosti - dať si opravu oceniť ešte raz v nejakom inom servise, lacnejšom. Ak by aj tam bola cena opravy vyššia ako hodnota na trhu, zase bude situácia tá istá - pre poisťovňu totálka.

Alebo povieš poisťovni, že si to dáš preplatiť rozpočtom. Vtedy poisťoňa vypočíta podľa ich tabuliek. Ale aj tam môže poistná udalosť prerásť do totálnej škody, ak je motorka naozaj tak vážne poškodená. Potom ti už nezostane nič iné, len si tú škodu nechať preplatiť tým rozpočtom (alebo zostatok totálky) a potom sa rozhodnúť, či naozaj má zmysel ju opravovať, či by nebolo lepšie kúpiť inú. Leda, že by si bol domáci kutil a dokázal si tie diely vymeniť aj sám.

Ešte by bolo dobré vedieť, v ktorej posťovni to riešiš. Ak je to Kooperatíva, tak z nej veľa peňazí nečakaj. Moje auto už nabúrali viackrát, z náhrady z Allianzu som ho opravil v pohode, ak bolo plnenie z Kooperatívy, tak to bolo výrazne nižšie. Neviem, či ešte konečnú sumu krátia nejakým koeficientom, ale je to strašne nízke - cca polovica hodnoty, akú mi vypočítali kolegovia (robím tiež v poisťovni).
Jozo1612
08.10.14,10:28
Ide to cez kooperativu :( Dával som si to ohodnotiť kamarátovi do servisu a on mi povedal že by to stalo 2000 až 2500 (neorig. diely) tak to by mi nemuseli uznať ako totálku . V pohode by som si to aj doma vedel opraviť len aby som dostal tých 2000 až 2500 na náhradné diely . Čo by si mi odporučil ako mam postupovať aby som dostal čo najviac peňazí na náhradné diely ?
Chobot
08.10.14,10:56
Nemáš možnosť to ovplyvniť. Jednoducho len povedať, že to chceš rozpočtom a potom čakať, koľko ti vypočítajú.
Jozo1612
08.10.14,10:58
Tak to je jedno koľko im do poisťovne pošlem tu kalkuláciu 4500 alebo 2500 ?
Chobot
08.10.14,12:14
Ak žiadaš preplatiť škodu rozpočtom, nemusíš posielať kalkuláciu. V tom prípade si kalkuláciu urobí poisťovňa sama.

A kalkulácia je len orientačná. Na základe kalkulácie poisťovňa nevypláca poistné plnenie. To by si najprv musel nechať opraviť motorku, potom zaslať do poisťovne faktúru (s priloženým presným rozpisom prác a materiálu) a na základe faktúry poisťovňa uhradí určitú čiastku servisu. Zvyšok (rozdiel medzi faktúrou a poistným plnením) platíš servisu ty. Tak to funguje, ak dávaš uhradiť na základe faktúry.

Keď rozpočtom, tak neposielaš nič. Len sa urobí obhliadka, spíše poškodenie a potom len čakáš na peniaze.
Viper
08.10.14,12:34
Co sa ti zda natom divne ? Ked kupujes nove diely tak sa to kludne moze stat. Len jeden plast vo farbe a s nalepkami ta novy moze stat 200 - 300 eur...
Motorka neni felicia ze si blatnik kupis na vrakaci vo svojej farbe :)
Viper
08.10.14,12:39
Urobia si svoju obhliadku a poslu ti velke h...o Ja som mal podobnu skusenost s komunalnou poistovnou.Vyplatili mi na rozpocet cca 25 percent skody podla kalkulacie zo servisu.
A ked im napises ci su v poriadku tak odpoved je ze rozpoctom znamena ze si diely kupujes o 30 - 40 percent lacnejsie a bez DPH....
preboha
03.12.14,16:51
použiteľná odpoveď nie je možná bez toho, aby som vedel rozah poškodenia - bolo by dobré doplniť foto, alebo aspoň popis škody.
preboha
18.02.15,20:30
hranicou totálnej škody je reálna aktuálna hodnota motorky.