jslancik
08.10.14,09:15
Aké sú možnosti, ak si moju manželku zobral do centra svojej pozornosti istý konkrétny dôchodca? Opakovane chodí za ňou do práce (predajňa), kladie nemiestne otázky atď. Horšie je to, že ju začal sledovať cestou z práce. Zatiaľ nie je večer skoro tma, ale bude horšie.
Čo by ste robili? Aké sú normálne možnosti riešenia? Čo najtichšie a najpokojnejšie :) Tip na pár cez hubu som už dostal.
ivka70
08.10.14,07:19
Myslim, ze uplne by stacilo, keby sii sa u nej v obchode pohyboval a odprevadzaj ju par dni domov - asi ma totiz pocit pan dochodca, ze je prilis osamela.
Pripadne mu pri mocnom prenasledovani mazelky jasne mu vysvetlil, ze ho udas, ak ju neprestane prenasledovat alebo si objednas do tej tmy par nabuchanych svalovcov.
avalik
08.10.14,07:22
Najtichšie a najpokojnejšie - povedať mu slušne aby neobťažoval, ak sa to bude opakovať, že zavolá políciu. (asi už bolo realizované)
Ak to nestačí - ak je manželka napr. pokladníčka, tak nech zavolá vedúcu a tá nech pánovi dohovorí.
Ak ani to nepomôže nahlásiť to na polícii.

Ale ani veľký krik po dedovi by neuškodil. Možno práve ten by pomohol. ;)
evuš
08.10.14,07:22
Byť Tvojou manželkou, tak starému pánovi sama vysvetlím, že mi je veľmi nepríjemné jeho obťažovanie, povedala by som mu, že síce mám rada starých ľudí a rešpektujem ich, ale záujem o niečo viac s ním ani s nikým jemu podobným nemám a ani nebudem mať....Zároveň by som mu pohrozila, že podám naňho TO za obťažovanie, ak s tým neprestane.... všetko pokojne a s úsmevom...
Žabinka
08.10.14,07:28
niekedy najtichšie a najpokojnejšie práveže nepomôže.. na niektorých platí len sprosté slovo.. možno manželka bola k nemu slušná, a ten pán dôchodca si to vysvetlil po svojom.. a na nemiestne otázky platí nemiestna odpoveď..
evuš
08.10.14,07:33
Danka, to už musí vedieť jeho manželka..ja viem najskôr byť milá, no ak nepomôže som ako fúria na entú...ale väčšinou viem, čo na koho platí.....a keďže starého pána nepoznám, neviem, čo zaberie..
Tweety
08.10.14,07:40
Manželka mu predsa môže dať jasne najavo, že si jeho obťažovanie neželá, a pohroziť, že ak s tým neskončí, podá na neho TO.
ivka70
08.10.14,07:44
Nie kazdy clovek to zvlada otvorene povedat, najma ked sa snazi slusne spravat k zakaznikovi
arizona
08.10.14,08:06
Ja na mieste tvojej zeny by som sa ho na rovinu spytala,ze preco to robi,co tym sleduje a ze ci si to uvedomuje,ze ju to obtazuje.
Podla jeho odpovedi a reakcie by som mu razne povedala svoj nazor. Bud slusne,alebo by som my vynadala. Ak nepochopi,tak by som poziadala svojho muza,nech si ho raz pocka cestou domov a vysvetli mu to po chlapsky...

Ak nepomoze, tak nalozit po papuli a asi Policia,kde by som podala tr.oznamenie a ziadala aj nejake konkretne psych.vysetrenie.

Bolo by dobre,aby asi manzelka nechodila urcity cas sama z prace a deda ignorovala
buchač
08.10.14,08:08
Mojím dcéram som svojho času (diskotéky a podobne) dal do výbavy kaser (ale postačí aj obyčajný spray).
Je to tiché a aj pokojné riešenie, pokiaľ sa jedná o bližší kontakt.

Záleží od druhu prenasledovania-obťažovania, no v tme je to nepríjemné pre každého.
Pokiaľ sa jedná len o orálne obťažovanie, to ešte ako tak jeden porieši. No situácia sa môže zvrhnúť aj na to telesné a to je už iný level, to nie sú hrátky, tam zvyknú ostať aj tie následky, či po stránke telesnej alebo duševnej.

Ja som svojho času pre manželku chodieval (urobil si prechádzku), síce nik ju neobťažoval, ale išlo o jej dobrý pocit.

Zvyškom sa nemá význam nejak v tejto chvíli zaoberať, ide len o to " keby "...
Polícia nezasiahne, nemá nejak možnosť. Dotyčný môže vždy operovať, že sa zastavil v obchode na nákup a ide rovnakou cestou. Tvrdenie proti tvrdeniu.

Otázkou je aj ten dôchodca-jeho vek. Poniektorí sú vitálni v tom svojom veku, tí druhí sa chcú len vykecávať, je im otupno doma, nuž sa realizujú.
Koľkože môže mať rokov ten "tvoj" dôchodca ???
Lebo v konečnom dôsledku udrieš dôchodcu a odsedíš si za zdravého chlapa pre ublíženie na zdraví.

Záver :
Snáď si predsa len večer daj prechádzku, posleduj polovičku ako tieň - uvidíš situáciu a vyhodnotíš. Dohovoríš mu slušne alebo aj "slušnejšie"...;)
Pre prípad núdze maj po ruke nejaký prostriedok, ak by bolo potrebné a samotné ruky nestačili...ja zvyknem teleskopický obušok nosievať. ;) :D :D :D
kopretinka
08.10.14,09:14
a toto sa pýtaš ty,starý poraďák? :eek: no neverím.........
Tvoja manželka v práci to ako riešila? Tak snáď tam ná nejakého nadriadeného,nie? Tak v prvom rade to má riešiť on.Ak robí v nejakom reťazci,tak je tam predsa sbs-ka.tí mu to vysvetlia podľa mňa dostatočne.
Ja vôbec nechápem,ako sa môžeš takéto niečo pýtať,už dávno si mal chodiť pre ňu a vyzdvihnúť ju po skončení smeny.........
na nemiestne otázky by som ho s úsmevom poslala do teplých krajín a bez servítky!
jslancik
08.10.14,09:24
uvažujeme zhruba rovnako. Slzák je v pláne. A silná baterka.
Presne, polícia nemôže veľa spraviť, keď sú to iba slová.
Môjho dôchodcu som ešte nevidel. A áno, pravdepodobne sa chce iba rozprávať. Len postupne je stále viac otravnejši, a ktovie, kde by to mohlo zájsť.
Tieň mám tiež v pláne robiť.
Teleskop je geniálny vynález :) Ale neprimeraná obrana je svinstvo. A dôchodcovia majú krehké kosti...
jslancik
08.10.14,09:36
ale si mi dala :D
ono je to všetko veľmi jednoduché - keď sa jedná o niekoho druhého...
V práci to nadriadená rieši. Ale vyhodiť zákazníka, ktorý sa iba rozpráva, nie je jednoduché. A keď nechce upustiť od svojho konania, teda odísť. Dalo by sa ignorovať. A ak by skúsil robiť škodu, alebo fyzický kontakt, tak je dôvod volať políciu alebo použiť primeranú silu. Vidíš, to je nápad. Provokovať ignorovaním :)
Zatiaľ to nie je dramatické, ani nie je dobré to dramatizovať. Zatiaľ sa to iba vyvíja a otázne je, kam až sa to vyvinie - zo strany uja dôchodcu. Pristúpiť na jeho hru - to ho iba povzbudí. A my sa s ním hrať nechceme...
Jedna z nemiestnych otázok: "kde ste bola, keď som sa ženil" :D
evuš
08.10.14,09:40
.tak to až také strašné nie je...brala by som to skôr ako nevinný kompliment....
jslancik
08.10.14,09:51
to bolo v začiatkoch, a áno, bol to kompliment. Keby to nemalo pokračovanie, tak by sme sa na tom iba smiali.
kopretinka
08.10.14,09:52
jáááj,veď to je milé,vôbec nie nemiestne :-) Ja som si to obťažovanie predstavovala teda inak...
jslancik
08.10.14,09:56
ale ona si toľkú pozornosť neprosí... A sledovanie cestou z práce už vôbec nie. To je tá horšia časť.
kopretinka
08.10.14,09:59
tak prečo ju nechodíš čakať,keď skončí v práci.Nech ho ignoruje.Ak sa dá,nech odíde....neviem,kde a čo robí.....nech ju vymení iná kolegyňa....nech ju vedúca poverí nejakou naliehavou prácou...
evuš
08.10.14,10:02
..a aké pokračovanie to má ?? Pretože také narážky si občas vypočujem i ja a dosiaľ sa mi to podarilo vyriešiť vždy v zárodku a s úsmevom....
Dav
08.10.14,10:19
Snáď je dedo len osamelý, neškodný a otravný. Určite by som doporučila kaser, mal by si pre ženu chodiť, a jej - nuž, dobrou zbraňou je aj výsmech. Ak sa jej podarí deda zosmiešniť, strápniť, tak ho chuť tokať prejde, alebo ak mu dá jednoznačne najavo, že pre ňu je porovnateľný z jej prastarým otcom a smerovať aj rozhovory do týchto tém. Ak ten dedko má rodinu, tak povedať príbuzným, nech ho ustrážia. Ak nezaberú jemnejšie metódy, potom kontaktovať políciu. S tou bitkou - no, ak si nič iné nezaslúži, a začne obťažovať aj fyzicky, tak v tom prípade mu bude treba vysvetliť stručne-ručne hranice na rozhovory.
arizona
08.10.14,10:50
Ale Duri, obuskom na deda dochodcu? To nieee .-) radsej silno zatriast za golier, pripadne struhnut jednu spak ruky,to hadam bude stacit,aby dedulovi neublizil
buchač
08.10.14,10:55
CITUJEM :
Jedna z nemiestnych otázok: "kde ste bola, keď som sa ženil"

ODPOVEDÁM:

Noooooo...aj ja občas v obchode nie jednu poddžubávku dám..;)
Lenže u mňa ide o niečo iné.
Ja si tie svoje predavačky (takpovediac) aj vychovávam. Zadriem do živého a čakám na reakciu.
Ak zareaguje dotyčná osoba odekvátne, tak v pohode. Viem, že je moja krvná skupina a následne je to už len o tom naťahovaní sa. Ja jej ( im ) a oni mne. Zatiaľ sa mi to aj oplatilo...napríklad v mäsiarni ide predavačka do boxu a donesie mi čerstvý tovar...
Ak zareaguje nevrlo, tak smola...mám na háku a neriešim zbytočne.

Jedno je ale aj isté...ako sa vraví..." Odtál - potál ".
lujza.j
08.10.14,11:05
ja nemám problém si pokecať na 99% s kým kolvek....ale "odtál potál"pri určitých ludoch...lebo si to zle vysvetlia a už sa ich nezbavíš.....tvoja žena už vie...že asi sním "moc kecala"ked nastalo až sledovanie.....ak príde do predajne "debata" iba čisto ktorá má súvis s jej prácou..ostatok ignorácia.../netrdím,že to pomôže...ale ja by som s ním už neprehovorila/...cesta domov či s tvojím alebo s doprovodom nejakého známeho...
..je možné, že pán-dochodca vie, že nejakú hranicu prekročiť nemôže a vie, že tým nič nepácha.....a robí tým tvojej žene nervy a on je z toho happy.....starý uchyliak!!!

ako to v práci nadriadená rieši?ved ked nie je dôvod aby bol pán v predajni ...tak čau....v opačnom prípade to budem brať ako úmyselné-schválnosť a bude na neho podané oznamko priestupok proti obč.spolunažívaniu §49.....odst. 1,písm.d....lebo toto čo robí by som ja brala ako schválnosť....ak niekoho upozorním,že čo a ako on nič....tak je to schválnosť...by som to na fízlici skúsila....ak je upozornený a robí to stále tak je to pre mňa úmyselné...jedine, že by bol mešuge....ale to už sme niekde inde


§ 49
Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu
(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,
b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,
c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,
d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním,
e) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu,
f) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) možno uložiť pokutu do 33 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. b) až d) a písm. f) pokutu do 99 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. e) pokutu do 331 eur.
jslancik
08.10.14,11:16
moja žena a moc kecala? :D ten bol dobrý :D To určite nie, moja pani je tichá. Vlastne aj ja... A on zistil, že nie je "odolná" povaha (že by to dokázala vyviesť na srandu a inteligentne ho odfajčiť) a využíva to.
a áno, vie, že nič nepácha, a nik mu nič moc nemôže. v spojení s prebytkom času, nudou, spomienkami, a je z toho znepríjemňovanie života...
vyhodiť niekoho z predajne, keď nerobí škodu, ani nič nevhodné, nie je jednoduché. Dá sa absolútne ignorovať, a to budú robiť.
Žabinka
08.10.14,11:21
a ona je v predajni sama? nemá nablízku dáku kolegyňu, na ktorú by sa obrátila nech ho obslúži, keď ujo dôchodca príde?
jslancik
08.10.14,11:27
má tam väčšinou šéfku. Vtedy nie je problém. Niekedy býva sama, to by tiež nemal byť problém. Nikam ďalej sa to nerozvinie. Najväčší problém je ďalší krok uja dôchodcu - sledovanie cestou domov. A čo bude ďalší krok, kto vie.
kopretinka
08.10.14,11:28
nuž,keď budeš čakať na ďalší krok a nezasiahneš.....
lujza.j
08.10.14,11:36
no ja medzi týmto uchyláckym-otravným dôchodcom a bezdomovcami nevidím rozdiel.....a tých isto z obchodu vyprevadíš .....jednoducho nenakupuješ nemáš tu čo robiť...neviem no asi som divná....
Žabinka
08.10.14,11:44
tí dôchodcovia vedia byť otravní, ale pokiaľ je to v medziach normy, tak sa to dá pochopiť.. sú osamelí, potrebujú sa porozprávať, aj posrandovať.. ale sledovať?? to už nie je v medziach normy..
lujza.j
08.10.14,12:01
no ja mám v robote takú babku.....agresívna-slovne, drzá je ako ploštica...som sa s ňou minule porafala...ked jej zomrel muž...keby mohla tak by zato vynadala....
jslancik
08.10.14,12:08
lui, rozdiel je ten, že u bezdomovcov sa to nerozvinie v "hru" (ale kľudne by mohlo). Tento dedo vie, že ho vyhodia, ale on si to svojím spôsobom užíva. Venuje mu niekto pozornosť, aj keď druhá strana z toho nie je nadšená. Zaženie mu to nudu, "porozpráva" sa s ľuďmi.
S bezdomovcami je to jednoduchšie, lebo ich je dôvod vyhodiť z predajne - zápach, nič nechcú kúpiť, atď. Ale mestská polícia s nimi veľa nenarobí - môže im akurát dohovoriť. Tomuto dedovi nemôže nič. Neruší poriadok, nesmrdí, možno by tvrdil, že chce niečo kúpiť. Silou ho vyhodiť nemôžu, a ak nechce odísť podobrotky z vlastnej vôle, veľa možností nemajú. Jedine ignorovať.
jslancik
08.10.14,12:13
@žabinka - presne, to sledovanie je prekročenie "nevinnosti", preto to riešim. znamená to gradáciu jeho očakávaní, požiadaviek. A netuším, čo si od toho môže sľubovať.
lujza.j
08.10.14,12:30
viem, že u bezdákov je to zápach....a je to otravné....len vieš ja beriem ako otravné , že je tam aj ked nesmrdí....rušivý element......+ ešte zašiel dalej a špehuje....dnes ideš po ňu?!dúfam:)
jslancik
08.10.14,12:39
áno, otravné je, aj keď nesmrdí. Veď o tom to je. Len je to prakticky nepostihnuteľné. A ak to budú hrotiť - policajtov, krik, atď, bude to pre deda vyšší level hry. Bude sa v tom iba viac vyžívať. A čím viac emócií vymámi z druhej strany, tým viac ho to bude baviť. A tým viac sa to bude dotýkať manželky.
buchač
08.10.14,13:52
arizona

Aj ja som deduško ( dedo,dedko...jak ma Leuš občas ;) ) a málokto povie, že som dôchodca (čochvíľa už aj nie iba výsluhový) a stačí občas škaredý kukuč a nejaký mladej radšej odkráča.

Lebo vie !!!
evuš
09.10.14,04:21
Ako pokračujete s bojom s nadržaným dedkom ?
jslancik
09.10.14,05:05
nechodí každý deň. Včera som robil tieň, ale nebol dôvod.