foxyman
08.10.14,09:58
Dobrý deň, poprosím o radu skúseného právnika. Prednedávnom sa v našom SVB konalo zhromaždenie vlastníkov bytov na ktorom sa odhlasovali závažné veci s dlhodobým vplyvom na všetkých vlastníkov bytov (úver). Nepozdáva sa mi však hlasovanie o týchto veciach. Hlasovanie prebehlo štýlom: "Hlasujeme o tomto: Kto je proti?" Boli spočítané hlasy proti, obdobne hlasy "zdržal sa". Hlasovanie "ZA" sa neuskutočnilo. Je možné nejakým spôsobom žiadať o opätovné zvolanie schôdze a opakované hlasovanie o tomto bode, keďže vlastníci explicitne nevyjadrili svoju vôľu hlasovať za návrh? Ďakujem vopred za prípadné odpovede.
misoft
08.10.14,08:04
Trochu divné hlasovanie. Väčšinou sa hlasuje ZA, potom PROTI, nakoniec ZDRŽAL. Som zvedavý, ako je zapisnici uvedené. Pretože ak to tam nie je komplet - je to neplatné.
sito
08.10.14,08:14
Čerstvý, ešte vonia novotou.

" Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome prijímajú rozhodnutia na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak hlasujú o zmluve o úvere a o každom dodatku k nej, o zmluve o zabezpečení úveru a o každom dodatku k nej, o zmluve o nájme a kúpe veci, ktorú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome užívajú s právom jej kúpy po uplynutí dojednaného času užívania a o každom dodatku k nej, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe a o každom dodatku k nim, o zmene účelu užívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a o zmene formy výkonu správy; ak sa rozhoduje o nadstavbe alebo o vstavbe v podkroví alebo povale, vyžaduje sa zároveň súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na najvyššom poschodí. Súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome sa vyžaduje pri rozhodovaní o prevode spoločných častí domu, spoločných zariadení domu alebo priľahlého pozemku alebo ich častí. Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka bytu a nebytového priestoru v dome na hlasovacej listine potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov; podpis vlastníka bytu a nebytového priestoru v dome môže overiť aj notár alebo obec."

Z môjho pohľadu, ak je v zápisnici uvedené len hlasy proti a zdržali sa nie je písomný dôkaz, že ostatní boli za zobratie úveru.

Všetkým, každému vlastníkovi zákon umožňuje toto.

"Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 30 kalendárnych dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome sa môže zároveň na príslušnom súde domáhať dočasného pozastavenia účinnosti rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov podľa osobitného predpisu.15a) Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa uznášaniaschopná väčšina podľa odsekov 3 a 4 nedosiahne, rozhoduje na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu a nebytového priestoru v dome súd. Platné rozhodnutia sú záväzné pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zmluvy a ich zmeny schválené vlastníkmi sú záväzné pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak ich za vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome podpísala nimi splnomocnená osoba."

A na ktorej strane si ty?
sito
08.10.14,08:17
No vidíš Dušan, ale niektorí štatutári tak postupujú, vďaka ich právneho rozhľadu, že?
Chobot
08.10.14,08:24
Zo schôdze existuje zápisnica, ktorú potvrdzujú svojim podpisom zapisovateľa dvaja overovatelia. Ak títo odsúhlasili správnosť zápisnice, máš len jedinú možnosť - podať návrh na súd ohľadne hlasovania.

Na to máš ale len obmedzený čas, podľa zákona o vlastníctve bytov, ktorý platil do 30.9.2014 si mal na to 15 dní, od 1.10.2014 bola lehota zmenená na 30 dní. Zákon ale uvádza, že návrh môže dať prehlasovaný vlastník - predpokladám, že ty si hlasoval inak, než bola väčšina. Teda si uplatníš právo prehlasovaného vlastníka.

V súvislosti s podaním návrhu voči samotnému hlasovaniu mám trochu obavy, že to ti súd zamietne. Lebo ako som uviedol na začiatku - zápisnicu overovali 3 osoby.

A k tomu hlasovaniu - logicky tí, čo neboli proti alebo sa nezdržali, bola teda "ZA". na schôdzi asi voči tomu nikto nenamietal, takže asi mlčky potvrdili svoje hlasy. Prrečo si myslíš, že by si mohol spochybniť ich hlasy? Zákon neupravuje presne, ako má prebehnúť hlasovanie. Aj my sme už takto hlasovali, že od celkového počtu prítomných sa odpočítali hlasy proti a zdržané, načo počítať všetky ruky? Inak nemohol nikto hlasovať - 4. možnosť nie je.

Ak chceš dať návrh na súd, mal by si mať nejaký fakt pádny argument. Napr. ak ste si odsúhlasili evidentne nevýhodný úver. Inak je zbytočné dávať návrh.

To, že ty s niečím nesúhlasíš neznamená, že máš pravdu. Ak si bol prehlasovaný, treba sa s tým zmieriť, že si proti väčšine.
Chobot
08.10.14,08:24
Ale logika by mala veliť, že kto nebol proti ani sa nezdrťžal, tak bol za...
sito
08.10.14,08:31
No, veď tá logika, ak rozhoduje ona ... Logicky ...
foxyman
08.10.14,08:43
Ono predpokladam, ze v zapisnici budu uvedeny pocet hlasov "za" ako matematicky rozdiel vsetkych pritomnych a hlasov proti resp. zdrzal sa. Avsak fakticky takto hlasovanie neprebiehalo. V podstate ide o uver na zateplovanie a firma, ktora to vsetko ma realizovat bola vybrana netransparentne radou SVB bez akehokolvek realneho vyberoveho konania. Kedze verim, ze cena je vyrazne prestrelena, chcel by som dosiahnut zneplatnenie tohto rozhodnutia a transparentny vyberovy proces na noveho dodavatela. Jediny sposob aky ma napadol bolo odvolanie sa na neplatne hlasovanie.
foxyman
08.10.14,08:49
Proti hlasovaniu: 1. kto je za 2. kto sa zdrzal 3. zvysok je proti by som mal mensie namietky ako zacinat otazkou "Kto je proti?" Tazsie sa dvihaju ruky PROTI niecomu/niekomu ako naopak...
sito
08.10.14,08:57
Už vidím. Na strane spoluvlastníkov, ale oni si to neprajú, na to majú. Ako píše Chobot, ak máš pádny argument, preukazateľný? Na tom súde máš šancu, ale? Ale ...