zuzkic
08.10.14,10:49
Dobrý deň , chcela by som sa spýtať, ako by ste účtovali spoločnosť , ktorá vystupuje ako sprostredkovateľ / tretia osoba/ medzi dvoma subjektami. Klient zaplatí službu na základe FA ktorú vystavil dodávateľ. Peniaze prídu ale na účet sprostredkovateľa, ktorý ich ďalej prevedie dodávateľovi ponížené o svoju províziu. / Na províziu je vystavená FA medzi sprostredkovateľom a dodávateľom/
ďakujem

nikto mi neporadí?
KEJKA
09.10.14,08:58
firma sprostredkovateľ
221/379...........prijaté peniaze od odberateľa
311/602.............vystavená faktúra za sprostredkovanie
379/311..............vyrovnanie faktúry
379/221..............prevod peňazí dodávateľovi
zuzkic
09.10.14,09:35
ďakujem
ladovy.kvet
15.02.15,11:58
A z pohľadu sprostredkovaného to vyzerá ako?
U nás je to takto"
Môj klient organizuje vystúpenie. Predaj a predpredaj lístkov zabezpečí externá firma.

Po uskutočnení pošle firma faktúru za "províziu za sprostredkovanie predaja lístkov na podujatie XY".
V poznámke je: "Faktúru neuhrádzajte, bola započítaná so zúčtovaním za dané podujatie"

Tiež pošlú papier, ono ominózne "zúčtovanie", kde je iba informačne napísané koľko a za koľko sa predalo lístkov, suma ich provízie a náš podiel.

A samozrejme pošlú peniaze na náš účet, teda tržby mínus provízia.

Teda sú to naše tržby z predaja? Aj keď to príde z ich účtu na náš?
Chápem, že pôjde a započítanie, len neviem, ako mám zaúčtovať to "záverečné zúčtovanie", aby som urobil zápočet.

Dúfam, že som sa vyjadril správne.

Ináč sledujem poradu, kedy môžem, dúfam, že príde čas, keď aj ja budem môcť poradiť tak fundovane ako tu tí najlepší.

Ďakujem ešte raz,
Gabo.