Romannaa
08.10.14,12:14
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či mi vie niekto poradiť ohľadom notárskej zápisnice, ktorá je prílohou nájomnej zmluvy medzi obcou a mnou o prenajímaní obecného bytu. Obec nás ako nájomníkov núti si dať spraviť notársku zápisnicu, kde má byť určené miesto kam nás majú vysťahovať v prípade, že by sme sa stali neplatičmi. Všetko si to máme hradiť my - predstavuje to sumu cca 52,00€.
V prípade, že im to nepredložíme v termíne aký určili, vysťahuju nás a zmluva
bude neplatná.
Má s tým niekto skúsenosť?
Vopred Ďakujem
misoft
08.10.14,13:59
Nemajú právo podmieňovať niečo nad rámec zákona. Pokiaľ je riadne spracovaná nájomná zmluva, nie je dôvod vyhotovovať ešte notársku zápisnicu.
Upozorni obecných úradníkov, že žiadajú veci nad rámec zákona a zneužívajú svoju právomoc - už aj tým, že podpísanú nájomnú zmluvu chcú vyhlásiť za neplatnú pre neexistujúci právny dôvod.
Romannaa
09.10.14,04:18
Na obecnom urade som ich uz upozornila, ze to nie je potrebne a uz vobec nie, ze si to mame platit my, ale vobec to neakceptuju. Uz nam poslali pisomnu vyzvu na predlozenie tejto zapisnice do 20.10. inak nas k 31.10. vystahuju. Vobec neviem co mam robit...
doktor23
09.10.14,08:44
Tú notársku zápisnicu chce obec asi z toho dôvodu, aby sa s Vami nemusela súdiť v prípade neplatenia nájomného a výpovede z nájmu bytu. V takom prípade by išli s notárskou zápisnicou za exekútorom a notárska zápisnica by slúžila ako exekučný titul - na jej základe by vás mohol exekútor vysťahovať. Ak by nemali notársku zápisnicu, museli by Vás žalovať (ak by ste sa nevysťahovali) a vieme, ako u nás súdy konajú.
Toto je dôvod, prečo to chcú.
Ak však majú v nejakom všeobecne záväznom nariadení obce, že nájomná zmluva sa uzavrie len vtedy, ak je zároveň spísaná aj notárska zápisnica ako exekučný titul, netrúfam si povedať, či idú nad rámec zákona.
Romannaa
09.10.14,09:43
Na internete som však našla väčšinou, že to hradila obec a nájomníkom to dali pri podpísaní zmluvy ako prílohu tejto zmluvy.
Odporúčate, aby som si to dala radšej spraviť a "nešpekulovať" ?