mackova
24.04.06,15:50
Chcem sa spytat: sme platcami DPH a prenajimame hracie automaty, z celkovej trzby davame 30% nasmu najomcovi a 70% je nas prijem. mali by sme mat prijem na PPD vypisany s DPH a ked vyplacame 30% na VPD takisto?
a ked nas najomca nie je platca DPH ako je to potom?
Dakujem.
Marianna01
24.04.06,15:30
Podľa môjho názoru by ste DPH mali na dokladoch uvádzať. Nie je pre vás zaujímavé, či nájomca je alebo nie je platcom DPH, vy ste a preto by vám v prvom rade malo záležať na tom, aby ste doklady mali správne vy. De facto by si váš nájomca iba na základe vypísaného pokl. dokladu aj tak nemohol uplatniť DPH (neviem ako to medzi vami funguje - ale spomínaš výdavkový). Ty keď o tom účtuješ, DPH tam uveď, na to tam tá kolónka je.
To, že nájomca je neplatca, nech Ťa nemýli - nič Ti z toho nevyplýva. Ak si mala na mysli koeficient, tak ten sa musí uplatňovať pri prenájme nehnuteľností.
mackova
24.04.06,15:41
Tak ze koeficient nevznika, a je to zachytene aj v niektorom paragrafe?
Marianna01
24.04.06,18:31
Preštuduj si v zákone Oslobodenie od dane. (§28-48)Ak tam nájdeš príjmy z prenájmu hracích automatov, tak potom by si uvažovala o koeficiente. :)
ALBO
24.04.06,20:28
Chcem sa spytat: sme platcami DPH a prenajimame hracie automaty, z celkovej trzby davame 30% nasmu najomcovi a 70% je nas prijem. mali by sme mat prijem na PPD vypisany s DPH a ked vyplacame 30% na VPD takisto?
a ked nas najomca nie je platca DPH ako je to potom?
Dakujem.
No ja sa v tom moc nevyznam, ale nejdete sa podla mna § 41 a vsetko je oslobodene.
Pisete 7O je vas prijem, Ale pre DPH si myslim 100 je vas prijem a 3o je provizia toho co vam zabzpecuje prevadzku toho automatu. Neplatitel vam nikdy nemoze fakturovat s DPH.
KEJKA
24.04.06,20:32
Chcem sa spytat: sme platcami DPH a prenajimame hracie automaty, z celkovej trzby davame 30% nasmu najomcovi a 70% je nas prijem. mali by sme mat prijem na PPD vypisany s DPH a ked vyplacame 30% na VPD takisto?
a ked nas najomca nie je platca DPH ako je to potom?
Dakujem.
Vy prenajímate hracie automaty? (dalej len VHP)
Kto ich prevádzkuje? Tiež vy?
Kto platí nájomné a komu?
............................................
Prenajímateľ má VHP a prenajíma ho nájomcovi. Žiada nájomné, ktoré podlieha DPH. Má vystaviť OF za nájomné (ZD a DPH).

Nájomca má v nájme HP, ktoré prevádzkuje. Je to činnosť oslobodená od DPH. Tie tržby nepodliehajú DPH-ške, Má povinnosť zaplatiť faktúru za nájomné od prenajímateľa.
....................................
Mne sa zdá nejasný vzťah - kto ste vlastne vy. Zadefinujte si svoje postavenie a postupujte podľa toho, ako som napísala. nerozhoduje, že nájomné je kalkulované podľa dosiahnutých tržieb. Nezáleží ani na spôsobe kontroly tržieb, ani na tom kto ich fyzicky dostáva do ruky. Pri prevádzkovaní VHP platia prísne pravidlá - najmä pre prevádzkovateľa.
Ešte dodám, že ak nájomca nie je platiteľ, nemusíte vystavovať faktúru, ale zasa musí byť zrejmé, ako a prečo máte také príjmy z prenájmu aké vykazujete. Preto by som tú faktúru odporúčala vystaviť.
(takže vás naozaj typujem na vlastníka - prenajímateľa).
Jana Acsová
25.04.06,07:34
V zadaní otázky je potrebné doplniť o aké hracie automaty sa jedná. Výherné alebo nevýherné. Prístup k obom typom automatov je rôzny a z toho vyplývajú aj rôzne povinnosti pre platiteľa dane.
bredikova
12.09.06,11:05
Rada by som obnovila túto tému. My sme najomcovia výherných automatov. Pokiaľ viem DPH neodvádzame z prijatej sumy , ale neviem podľa akého zákona.
Dúfam, že som správne pochopila (podľa predchádzajúcich odpovedí a odpovdeí inde na Porade) to nemá vplyv ani na koeficient. Mám daňovú kontrolu a oni sa nad tým pozastavili. Prosím rýchlo poraďte, kde to nájde v zákonoch.
Denda
12.09.06,11:36
Tento link je tiež zaujímavý a možno má aj odpoveď:http://www.porada.sk/t13855-dph--mandatna-zmluva.html
Monika Kováčová
12.09.06,11:58
Aj toto je zaujímavý link:

http://www.porada.sk/t29833-prenajom-nevyherneho-automatu--platca-dph.html

Prenájom hracích automatov je celkovo problém...:)
apo
14.09.06,15:16
Chcem sa spytat: sme platcami DPH a prenajimame hracie automaty, z celkovej trzby davame 30% nasmu najomcovi a 70% je nas prijem. mali by sme mat prijem na PPD vypisany s DPH a ked vyplacame 30% na VPD takisto?
a ked nas najomca nie je platca DPH ako je to potom?
Dakujem.

Ermon Ti uviedol link, kde je rozanalyzovaný postup pri nevýherných automatoch. Ja som tam vo svojich príspevkoch načrel aj do výherných automatov.

V jednoduchosti zrekapitulujem:
1. Ty ako prevádzkovateľ výherných automatov máš tieto príjmy oslobodené od DPH. Pravdepodobne musíš počítať koeficienty. Podľa doteraz získaných vedomostí s výhernými prístrojmi tieto Ťa nemali dostať do obratu na registráciu nakoľko sa obrat z tejto činnosti do obratu nezahrňuje. Predpokladám, že 1,5 mil obrat si presiahla inou činnosťou ako z výhrených automatov.
2. Prevádzky v ktorých máš umiestnené výherné automaty by nemali bzť Tvojimi nájomcami. Oni by mali mať od teba mandát na prevádzkovanie automatov na ktoré ty máš licenciu od štátu. Na základe tohoto mandátu sa potom delíte o výnos z tržby. Vžiadnom prípade to nemá byť nájom. Ty do štátneho rozpočtu odvádzaš peniaze pri odšítaní tržieb za prítomnosti daňového úradníka + jednorazové ročné poplatky. Odvod DPH z tejto tržby je nezmysel, je to dôsledkom nesprávne postavenej zmluvy.
3. Nájom by si mala platiť Ty za využívanie nebytového priestoru plus náklad na elektrickú energiu. Tieto sumy sú ovšem len symbolické oproti odvádzaniu DPH a nakoniec Ti znížia základ dane z príjmu.

Ostatné podrobnosti a podobný postup pri spoločnosti TIPOS som uviedol v linke od ermona.

apo
petovsan
18.10.06,12:26
APO, môžem poprosiť o takúto zrozumiteľnú rekapituláciu danej témy aj z pohľadu nájomcu (platiteľa DPH)?
apo
18.10.06,13:31
APO, môžem poprosiť o takúto zrozumiteľnú rekapituláciu danej témy aj z pohľadu nájomcu (platiteľa DPH)?

Nájomca účtuje alebo len o svojej provízii, alebo účtuje o celých tokoch peňazí. Záleží od režimu ktorý určí možno aj správca dane.

Ak sa účtuje o celých tokoch peńazí je to také mlátenie prázdnej slamy lemo účtujeme o nedańových príjmoch aj o nedańových výdavkoch ktoré posielame na účet majiteľa automatov.

Myslím, že takto podrobne stačí.

apo
jacekova
15.06.10,06:41
oprášim trošku túto tému, lebo sa neviem pohnúť ďalej a dosť mi to súri....

môj klient (neplatca DPH, s.r.o.) má vo svojej krčme výherný automat. Má uzavretú Zmluvu o prevádzkovaní výherných hracích prístrojov v zmysle zákona (citujem: "§262, ods.1 a, § 513/92 Zb.Obchodného zákonníka).
Každý mesiac dostane od majiteľa VHP príjmový doklad, na ktorom je odmena z hrubého zisku VHP.

moja otázka: zarátava sa táto odmena do obratu pre registráciu DPH?

pretože keď čítam Z.o DPH §4, ods.9, tak §41 (prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier) sa tam nezarátava. len neviem, či sa to týka aj tejto mojej odmeny.

Ďakujeeeeemhttp://www.fun-online.sk/wap/fotky/happy.gif
Monika Kováčová
15.06.10,06:45
čo presne je predmetom zmluvy? Provízia? Pretože som sa stretla aj so zmluvou, kde je predmetom akože "prenájom miesta na umiestnenie automatu". V prípade, že ide o podiel na prevádzkovaní VHA, takýto príjem sa do obratu nezapočítava.
jacekova
15.06.10,06:54
čo presne je predmetom zmluvy? Provízia? Pretože som sa stretla aj so zmluvou, kde je predmetom akože "prenájom miesta na umiestnenie automatu". V prípade, že ide o podiel na prevádzkovaní VHA, takýto príjem sa do obratu nezapočítava.


čítala som tú tému a chvalabohu to nie je náš prípad.

my máme v zmluve napísané, že predmetom zmluvy je:
"právo prevádzkovateľa umiestniť v priebehu trvania tejto zmluvy hocikedy, najneskôr však do uvoľnenia VHP iných osôb v priestoroch obchodného partnera umiestnených v dobe pred uzavretím tejto zmluvy a prevádzkovať výherné hracie prístroje v priestoroch krčmy XY, ku ktorým má obchodný partner užívacie, vlastnícke alebo iné právo, podľa ktorého je dostatočne oprávnený túto zmluvu uzavrieť."
jacekova
15.06.10,07:30
čítala som tú tému a chvalabohu to nie je náš prípad.

my máme v zmluve napísané, že predmetom zmluvy je:
"právo prevádzkovateľa umiestniť v priebehu trvania tejto zmluvy hocikedy, najneskôr však do uvoľnenia VHP iných osôb v priestoroch obchodného partnera umiestnených v dobe pred uzavretím tejto zmluvy a prevádzkovať výherné hracie prístroje v priestoroch krčmy XY, ku ktorým má obchodný partner užívacie, vlastnícke alebo iné právo, podľa ktorého je dostatočne oprávnený túto zmluvu uzavrieť."


poprosím len o uistenie....keď máme horeuvedený predmet zmluvy, tak tú odmenu nezarátavam do obratu pre registráciu DPH??? http://www.fun-online.sk/wap/book/img/krucy.gif

dakujeeeem
apo
15.06.10,08:32
Takejto šalamúnskej formulácii zmluvy nerozumiem, lebo nepoznám súvislosti.

apo
jacekova
15.06.10,08:42
no ani ja sa v tom nevyznam. skusim dnes naskenovať zmluvu a dám to sem.

k zmluve je urobený aj dodatok, kde je napísané, že obchodnému partnerovi prináleží odmena vo výške.... % z hrubého zisku VHP. Daňové povinnosti vyplývajúce z tohoto príjmu si plní obchodný partner sám.
apo
15.06.10,08:54
no ani ja sa v tom nevyznam. skusim dnes naskenovať zmluvu a dám to sem.

k zmluve je urobený aj dodatok, kde je napísané, že obchodnému partnerovi prináleží odmena vo výške.... % z hrubého zisku VHP. Daňové povinnosti vyplývajúce z tohoto príjmu si plní obchodný partner sám.

Podiel z obratu je odmenou.
Tento obrat sa nepočíta do obratu pre vznik povinnosti registrovať sa na platcu DPH.
U platiteľa DPH tieto príjmy spôsobujú povinnosť počítať koeficienty.

apo
jacekova
15.06.10,09:04
Podiel z obratu je odmenou.
Tento obrat sa nepočíta do obratu pre vznik povinnosti registrovať sa na platcu DPH.
U platiteľa DPH tieto príjmy spôsobujú povinnosť počítať koeficienty.

apo


dakujeeeeem. mozem teda zavolat klientovi, aby neposielal tu ziadost o registraciu k DPH na DU (bola som príliš rýchla)..... jááj, chvalabohu.
ešte raz vďaka
jacekova
15.06.10,10:53
pre istotu vkladám kopiu tej zmluvy o VHP.....

aby som si bola na 100% istá, že v nej nie je žiaden zádrhel a či sa fakt nezarátava do obratu pre DPH....