angel281
08.10.14,20:07
viete mi povedať, či szčo, ktorý je zamestnaný na dohodu o vykonani prace môže podpísať vyhlasenie o NčZD, teda z hrubej mzdy odrátam poistné NčZD a vyrátam dan -preddavkovu ktorú odvediem za neho danovému úradu. (aj ked pôjde len o malé sumy možno hrubá mzda = 50Eur - teda to znamena že nevýjde žiadna daň) môže si potom celú výšku NčZD uplatnit pri podávani danového priznania typ B opäť? a ja som na RD tiež si to môžem uplatniť a potom si manžel na mna pri danovom priznaní bude môcť uplatnit NčZD na manželku bez problémov? pýtam sa lebo minulý rok som bola na predlženej neplatenej RD aby som nechodila na úrad práce kedže som nemala robotu a kvôli tým 8 mesiacom dostal manžel o 400Eur menšiu vyrovnávku dani, náš stát je hrozný žeby človek všetko studoval, lebo sa to všetko stale meni
veronikasad
08.10.14,18:12
Môže. Prjem zo závislej činnosti z dohody však zdaní spolu s príjmom z podnikania v jednom daňovom priznaní, kde si uplatní ročnú NČZD. Rozdiel medzi základom dane a ročnou NČZD zdaní.

Od roku 2013 boli sprísnené podmienky pre uplatnenie NČZD na manželku. Keďže si už nepoberala rod.príspevok, manželovi nárok na uplatnenie NČZD na teba za tieto mesiace nevznikol. Ak by si bola evidovaná na UP, tak nárok na uplatnenie celoročnej NČZD má.
Mila123
08.10.14,18:13
áno môže si aj szčo uplatniť, predpokladám, že nie je poberateľ
SD
Katy a R
08.10.14,18:13
NČZD si môže uplatniť každý daňovník - len niektorí daňovníci ju majú krátenú , alebo aj nulovú ... napr starobní dôchodcovia, resp veľmi dobre zarábajúci daňovníci. (viď zák o DzP - § 11)
doplním:
ako a kedy si môže uplatniť aj na manželku - stačilo kuknúť do zákona - viď § 11 odst 3 a 4 aj 5
(inak, ak si mala zdravotné problémy, nemusela si sa dať vyradiť z evidencie - stačilo dať potvrdenie od lekára, že si DPN - a nemusela by si tam ani chodiť "šaškovať" )
Mila123
08.10.14,18:18
píše, že sa jej nechcelo na UPSVaR chodiť
angel281
09.10.14,09:43
Dakujem velmi pekne za odpoved, ani neviete kolko som akekolkvek vysvetlenie hladala na nete.
Ano bola som evidovana na úrade práce - zároven na tej predlženej neplatenej RD a popritom som začala mať zdravotne problémy na operacii a od mája som bola tehotná dalšie problémy rizikove tehotenstvo až v auguste ked sla dcera do skôlky som sa odhlasila a za tie mesiace od februára do augusta sme prišli o 400 eur s ktorými sme dosť počítali, preto sa už na všetko pýtam hoci aj dvakrát. Ked to niekto číta tak neviem ako to platí tento rok ale davajte si pozor aby ste nedopadli tak ako ja.
angel281
09.10.14,09:45
ano nechcelo s tými papierikami šaškovať, lebo v škôlke nebolo miesto pre dceru tak som to riešila tou predlženou RD, a doplatila na to :-(
angel281
09.10.14,18:20
veď áno, lenže ja som to vôbec neriešila kedže som bola na RD "neplatenej"
Katy a R
09.10.14,19:06
- veď jasné - teraz to len iným môže pomôcť. Ako máš tento rok - ak poberáš iba RP (neviem, či si mala nárok na materské) - tak by si mohol manžel uplatniť - ale pozor - máš aj príjem z dohôd, treba s tým počítať!
angel281
10.10.14,07:53
ano budem mať príjem z dohody ale to bude len nejakých 150 eur dohodu mam od 1.10. do 31.12. potom budem zase od 1.1 do 31.12.2015 v tom istom urbare zamestnana a to som si zisťovala ako prvé :-) , že manžel dostane menšiu trochu vyrovnávku dane