kudal
09.10.14,06:32
Tweety
09.10.14,05:08
Logika hovorí, že nemôže byť zodpovedný, kedže sa momentálne nezúčastňuje pracovného procesu.
Ing. Ľubomír Janoška
09.10.14,05:39
Zákon o ochrane osobných údajov určuje v § 23 ods. 2, že zodpovedná osoba dozerá na dodržiavanie zákona - u zamestnankyne, ktorá je dlhodobo neprítomná na pracovisku, to nie je možné. Prevádzkovateľ je teda povinný nahlásiť na Úrad ukončenie poverenia.
PS - nepriamym dôsledkom tejto skutočnosti je aj to, že osoba, ktorá bude na MD aspoň 2 roky, príde o platnosť skúšky.
kudal
09.10.14,08:19
Dakujem za reakcie. Pýtala som sa na to p. Marcely Machovej, povedala, ze to zakon nespomina, ze to je medzera v zakone, s usmevom. A co paragraf 26, ods e); pracovny pomer neskoncil. Pokial ma tento clovek stale dohlad skrze svojho zastupcu?
Ing. Ľubomír Janoška
09.10.14,09:33
Pracovný pomer neskončil, ale podľa § 141 ods. 1 Zákonníka práce sa MD a RD považuje za osobnú prekážku v práci, pri ktorej sa práca zamestnanca považuje za nevykonanú. Takže ZO na MD nedozerá na doržiavanie zákonných ustanovení... a tým pádom nie je splnená požiadavka podľa § 23 ods. 2 = prevádzkovateľ nepoveril osobu, ktorá dozerá, ale osobu, ktorá nedozerá.
kudal
09.10.14,09:42
dalo by sa to nejak spatne doriesit bez nepijemnych následkov? napr. spisat poverenie prevadzkoatela so spatnym datumom? pretoze tato osoba ma,aj ked nepriamo dohlad nadochranou osobných udajov? toznamena - ma prehlad o diani v spolonosti a v pripade potreby zasiahne?
Ing. Ľubomír Janoška
09.10.14,09:56
Najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie je nabehnúť na režim bez ZO (aspoň provizórne), teda zabezpečiť nahlásenie IS, ktoré nie sú prevádzkované na základe osobitných zákonov a v prípade potreby určiť pravidlá pre "neformálny" dohľad, pretovšetkým plán kontrolnej činnosti. Plus oznámiť na Úrad ukončenie poverenia ZO. Všetko s doprednými dátumami, antedatovať sa nedá.
Alternatívnym riešením by bolo - ak chcete neprerušene pokračovať so ZO - zabezpečiť externý odborný dohľad.
kudal
09.10.14,10:50
externý odborný dohlad myslíte - externú spolocnost.
Ing. Ľubomír Janoška
09.10.14,14:38
Dohodár, úväzkár alebo živnostník.
kudal
10.10.14,10:45
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď´, cením si to. Pôjdeme to poriešiť. Prajem Vám pekný deň a víkend.