257
09.10.14,07:44
Dobrý deň, prosím o radu : musím platiť preddavky na daň z príjmu , keď som mala daňový preplatok ? Okrem príjmov z podnikania som mala príjmy aj na Dohodu a tie boli vyššie ako príjmy z podnikania. V Daňovom priznaní som si uplatnila ešte aj stratu z minulých rokov, takže mi vznikol preplatok na dani, ale keďže som mala taký veľký celkový príjem, neviem, či som nemala platiť aj preddavky. Ktorý riadok pri ich určovaní v DP je dôležitý : 94 alebo 108 ? Ďakujem za odpoveď.
ronel
09.10.14,10:15
Preddavky platí daňovník v prípade, že jeho daňová povinnosť bola vyššia ako 2500 Eur, preddavky neprihliadajú na výšku príjmu, ale na daňovú povinnosť ( daň na úhradu).
Mishok
09.10.14,11:13
Výška preddavkov na daň sa vyčísli z poslednej známej daňovej povinnosti. Poslednou známou daňovou povinnosťou je podľa § 34 ods. 5 ZDP daň vypočítaná:

-zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní,
-zo základu dane zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a) ZDP] platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky,
-pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň.

Takto vypočítaná daň sa zníži o:

zápočet dane zaplatenej v zahraničí,
-daňový bonus,
-daň vybranú podľa § 43 ZDP, odpočítavanú ako preddavok na -daň, ak bol tento príjem zahrnutý do základu dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie.

Základ dane na účely určenia poslednej známej daňovej povinnosti pre výpočet preddavkov na daň na nové preddavkové obdobie vypočítame ako súčet čiastkových základov dane uvedených v daňovom priznaní typ B za rok 2013 na riadkoch:

72 (základ dane z príjmov podľa § 5 a § 6 ods. 1 a 2 ZDP),
70 (úhrn čiastkových základov dane z príjmov podľa § 6 ods. 3 a 4, § 7 a § 8 ZDP),
71 (suma príspevkov a platieb v súlade s § 11 ods. 12 a 13 zákona účinného do 31. 12. 2010, o ktoré zvyšuje daňovník základ dane pri porušení zákonom ustanovených podmienok),
mínus riadok 80 (iba v prípade uplatnenia metódy vyňatia pri príjmoch zo zdrojov v zahraničí).

Vypočítaný základ dane z posledného daňového priznania sa zníži o celú nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, bez ohľadu na to, aký základ dane daňovník v poslednom daňovom priznaní vykázal.



Výpočet preddavkov na DPFO v roku 2014 z poslednej známej daňovej povinnosti
z údajov daňového priznania typ B za rok 2013:
Základ dane (r. 72 + 70 + 71, resp. r. 72 +70 + 71 – 80)
– 3 803, 33 (ak r. 30 = 0), resp. 3 803,33 – vyplatený dôchodok
Daň sa počíta z tohto základu dane sadzbou dane 19 %, resp. 19 % a 25 %
– zápočet dane zaplatenej v zahraničí (r. 87 a 91)
– daňový bonus (r. 93)
– daň vybraná podľa § 43 ZDP, ak sa považuje za preddavok na daň (r. 100 a 101)
= posledná známa daňová povinnosť,

Ak takto vypočítaná posledná známa daňová povinnosť bude menšia alebo rovná 2 500 eur, daňovník nebude platiť preddavky.
Ak posledná známa daňová povinnosť daňovníka presiahne 2 500 eur a nepresiahne 16 600 eur, daňovník je povinný platiť štvrťročné preddavky na daň, a to vo výške 1/4 poslednej známej daňovej povinnosti (splatné do konca každého kalendárneho štvrťroka).

Ak posledná známa daňová povinnosť daňovníka presiahne 16 600 eur, daňovník je povinný platiť mesačné preddavky na daň, a to vo výške 1/12 poslednej známej daňovej povinnosti (splatné do konca každého kalendárneho mesiaca).

Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, preddavky na daň sa platia v polovičnej výške.

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/2014_04_16_Informacia_k_vypoctu_preddavkov_na_dan_ FO.pdf
KEJKA
09.10.14,11:22
všetko tu bolo už napísané, len som možno prehliadla úpravu preddavkov v tvojom prípade:
pokiaľ si mala príjmy nielen z podnikania, ale aj zo závislej činnosti, platíš preddavky v polovičnej výške.