fortunka
09.10.14,08:48
Mám takúto otázku, zamestnanec odišiel bez povolenia a s neexistujúcim zastúpením (momentálne nikto iný nebol na mieste) z práce, síce prišiel o hodinu späť. Ale zamestnávateľ mu vyslovene povedal, že NESMIE odísť, kým nepríde zastupujúci človek (deň predtým bola dohoda, že odíde, ALE v inom čase).
Žiadne písomné pokarhania nemal, ale samozrejme priestupky sa stavali pravidelne, ale riešili sa dohovorom - za posledný mesiac mám ale určite 2 ďalšie, ktoré v lehote viem spísať na písomné napomenutie (ale žiadne nie je podľa mňa veľmi závažné - žiadne absencie, alkohol ani nič podobné, iba pri pracovných postupoch). Zamestnávateľ sa vyjadril, že stratil dôveru k tomuto zamestnancovi a nedokáže mu zveriť chod ničoho, "nakoľko si robí čo chce".
Je možné dať zamestnancovi za toto výpoveď za porušenie disciplíny alebo akú? Zo strany zamestnávateľa. Prípadne ak bude dohoda?
V prípade výpovede, čo budem rátať v mzdách? Teraz v septembri je zamestnaný 5 rokov. Aké odstupné ak nebude výpovedná lehota?

Už mám hlavu v smútku :/
Tweety
09.10.14,06:53
Prvá možnosť, skončenie PP dohodou.-§60 ZP. Druhá, okamžité skončenie PP pre porušenie PD., tretia, výpoveď.-§63 odst.2. ZP.
fortunka
09.10.14,06:55
A ako je to v tychto 3 priadoch s odstupnym?
Tweety
09.10.14,06:56
Nárok na odstupné nevznikne .
ivka70
09.10.14,07:22
Ak nemal ziadne upozornenie pisomne dorucene s upozornenim na moznu vypoved alebo ak neporusil zavazne pracovnu disciplinu - pricom by musel byt informovane oboznameny s tym, co sa povazuje za zavazne porusenie pracovnej discipliny (napr. interny predpis, ktory cital a podpisal, ze cital) - tak bez toho mu vypoved kvoli poruseniu pracovnej discipliny nedate.
V pripade, ze by ste mu tak udali a napadol by to na sude, nevedeli by ste ju obhajit.

Zacnite tym, ze mu date pisomne upozornenie, riadne, podla zakona so vsetkymi nalezitostami, ktore prevezme.
Vypoved budete riesit, ak sa situacia zopakuje.
fortunka
09.10.14,07:55
oki dakujem
fortunka
09.10.14,07:58
No ale prave, zamestnavatel nechce, aby sa to zopakovalo. Ja som to ukecala na upozornenie pisomne tentokrat, ale uz ho veru viac nezachranim :/ A to s tym upozornenim, co je to zavazne porusenie discipliny pocujem prvy krat... Ved hadam absencia a podobne veci su porusenim a dost zavaznym, ak je na tom cloveku chod firmy, nie? A nerobi tu 3 mesiace, aby to nevedel ;) Ale tak dam si aj toto do poriadku a nalezite zabezpecim papiere pre buducnost :)))
ivka70
09.10.14,08:56
Zakonnik prace exaktne nedefinuje, co je zavaznym a co je menej zavaznym porusenim prac. discipliny. Dokonca pre kazdeho zamestnavatela to moze byt rozne. Ak to zamestnavatel chce pouzit ako dovod vypovede, musi mat na to interny predpis, s ktorym dokazatelne zamestnancov oboznamil.
Lebo ak nic take nema, tak by sa mohlo stat, ze pripadny sudny spor so zamestnancom ohladom neplatnosti takej vypovede prehra, ak zamestnanec bude argumentovat tym, ze nevedel, ze absencia alebo alkohol na pracovisku a pod. je zavazne porusenie prac. discipliny.
fortunka
09.10.14,11:47
no tak to je riadna hlupost (ako nie to co pisete, ale ak to tak je v realite, neverim tomu ze by sa akykolvek sud mohol na zaklade tohto rozhodnut a neuznat vypoved), nepoznam mensie firmy co by nejake interne predpisy mali... k alkoholu a pod. si myslim, ze to patri aj ku BOZP.
willma
09.10.14,12:28
Fortunka mám na starosti aj maličké firmy do 5 zamestnancov a veru BOZP aj OPP majú komplet vypracované - vrátane smernice o požívaní alkoholu na pracovisku, kde je vyslovene definované, že požitie je závažné porušenie pracovnej disciplíny so všetkými pracovnoprávnymi dôsledkami.
fortunka
10.10.14,12:30
BOZP a spol mame aj my a to sme so mnou 3ks... samozrejme... cize ja to chapem, ale ak je niečo považované podľa mňa BEZ UPOZORENIA za porušenie disciplíny tak je to práve ten alkohol. Neviem si predstaviť, že by si nejaký zamestnanec mohol myslieť opak aj bez smernice. Lebo sice to nemusí byť v zákonníku, som si istá, že minimálne inšpektorátu práce a podobným inštitúciám by to hneď pri kontrole vadi, že tam pobehuje niekto opitý... tak som to myslela v tom príspevku a nie tak,že vylučujem nutnosť nejakej smernice.