Carsgirl
09.10.14,11:47
Citam rozne nazory, napr. zoradovanie podla datumu prijatia FA, ale to sa mi nepaci, viac logickejsie mi pride zoradovanie podla datum dodania tovaru/resp podla DUUP, teda DVDP. Nevie mi to niekto raz a navzdy vysvetlit, co by bolo najspravnejsie? Dakujem.
evuš
09.10.14,09:50
Ja zaraďujem podľa dátumu prijatia FA...veď sa môže stať, že Ti fa príde s dátumom dodania napr. 28.8.2014 oneskorene až 26.10.2014 - potom ju ako začleníš, aby ti sedelo číslovanie ??
Carsgirl
09.10.14,10:24
no cislovanie sa da aj nastavit podla mesiacov, da sa vynechat cislovanie za kazdym mesiacom, ale mne skor ide o to ci by sa to nemalo zoradzovat podla uskutocnenia uctovneho pripadu, ved ide hlavne o DVDP pri uctovani DF, to je dolezite, kedy sa zaplati DPH. Potrebovala by som jasne povedat ze preco tak ano a preco tak nie..
Uz asi o tom vela rozmyslam ://
evuš
09.10.14,10:36
..prvou zásadou v účtovaní je zásada pravdivosti = takže by mali byť evidované v poradí, v akom boli doručené !!
..každá ÚJ má mať spracovanú aj smernicu o obehu dokladov
..navyše i registratúrny plán /v ňom má byť schválený vzor pečiatky v súvislosti s došlou či odoslanou poštou/
Carsgirl
09.10.14,10:47
Dakujem za ujasnenie, na internych smerniciach este len pracujem, a o registraturnom plane pocujem prvykrat...ked clovek zacina s uctovnictvom, kazdy den prichadza na nieco nove..uff :) o nejakej peciatke na poste som netusila ze musi byt ... to naco vlastne je dobre?
evuš
09.10.14,10:57
Napr. aby si pri prípadnej kontrole vedela zdokladovať, kedy Ti prišla faktúra - napr. ak Ti príde oneskorene...
Ester plus
09.10.14,11:18
Ja taktiež zoraďujem podľa toho kedy faktúry prišli ale zároveň ich triedim podľa mesiaca s o hľadom na DVDP. To znamená že ak mi dňa 1.10. príde faktúra s DVDP september označím ju interným poradovým číslom a zaradím ju do mesiaca september. Ak mi dňa 3.10. príde faktúra s DVDP október tak ju očíslujem najbližším poradovým číslom a založím do mesiaca október. Takto sa mi najlepšie kontrolujú faktúry pre DPH a kontrolný výkaz. Takže ak hľadám nejakú faktúru podľa interného čísla tak sa vždy pozriem na jej DVDP a v tom mesiaci ju nájdem.
Carsgirl
09.10.14,11:43
Evuš, to si mam odkladat kazdu obalku v ktorej FA prisla? Ak prisla emailom vytlacit email? ...Doteraz som tak nerobila, cize doteraz to nemam pri kazdej FA ako zdokladovat. Teda ak to doteraz nemam ako zdokladovat, len FA, na ktorej napr mam datum vystavenia 2.5., datum dodania T 2.5., ale tovar prisiel 4.5., a ja platit prevodom....co s tym :)
Carsgirl
09.10.14,11:46
Ester plus ....to sa mi paci :) spojila si prijemne s uzitocnym :D program ti cisluje automaticky ci musis prepisovat?
Ester plus
09.10.14,11:53
Program automaticky prideľuje interné číslo. Interné číslo nikdy neprepisujem. To znamená že faktúry zoradené v jednom mesiaci podľa DVDP neobsahujú všetky za sebou idúce interné čísla. Lebo napríklad medzi číslom 100 a 103 ,ktoré sú napr. v septembri je číslo 101 a 102 ktoré je už v októbri s ohľadom na DVDP.
fortunka
09.10.14,11:56
Faktúry zaraďujeme a čísluje podľa dátumu prijatia (faktúry), do šanona ich ukladám podľa zdaniteľného obdobia a čísla faktúry (tj. je dodržaná zásada kontinuálnosti, nie sú tam preskoky, nechýbajú čísla a nie je rôzna číselná rada a taktiež to mám zotriedené pre svoju potrebu podľa "mesiaca DPH"/sme mesačný. Okrem toho aj ostatné doklady mám presne takto rozdelené... čiže napr. ku mojej firme mám veľa dokladov - šanon na mesiac (ale sú tam odoslané faktúry, banka, pokladňa, všetky podklady k DPH, výstupy aj záloha). A tým pádom nemusím riešiť hľadania... ak niečo hľadáme čo si už nepamätám, tak pozriem v programe a nájdem.

Vlastne ako teraz pozerám, tak rovnako ako ester... každá moja faktúra dostane dátumovku kedy prišla, k akému dátumu bola zaúčtovaná, moje meno a podpis a účtovanie (či ako predpis do PÚ, alebo iba to napíšem na faktúru v JÚ). Ak je veľký posun, napr. sa stalo že prišli faktúry spätne aj o dva-tri mesiace, pripnem k tomu aj originál obálku (neviem či je to na niečo dobré, ale aj tak)

:)
Carsgirl
09.10.14,12:03
myslim ze rozumiem v programe si to usporiadam podla datumu prijatia a v sanone mozem este + podla mesiacov (kvoli DPH), ale vtedy tam vlastne musia byt preskoky ak sa stane ze DD je 31.7. a datum prijatia FA 20.8. Neda sa to mat rozdelene podla viacerych sposobov naraz :) Citam a zda sa mi akoby sa to nedalo usporiadat aby tam neboli preskoky :)
Ester plus
09.10.14,12:12
Áno budú tam preskoky. Ide však o to rozumieť systému ukladania a vyznať sa v tom. Ak by nemali byť preskoky, zamenalo by to tesne pred spracovaním DPH a kontrolného výkazu dať faktúry prečíslovať ale to by znamenalo veľa práce a možno aj veľa chýb s tým súvisiacich..
fortunka
09.10.14,12:19
Ak nechces mat preskoky, tak ti ostava iba jedine: NEUCTOVAT. Zbierat doklady do 24.dňa a potom vsetko zoradit podla zdaniteľneho datumu a zauctovat. No a ak ti pride daco dodatocne (v pripade tuzemskych faktur je to uplne jedno) zauctovat do dalsieho obdobie.
Carsgirl
09.10.14,12:27
ja som citala od Ester plus prvy prispevok ...a zdalo sa mi to nemozne :D porozumeno ;) dakujem Vam :) Este stale sa ucim, tak prosim o trpezlivost :-*