cukríček
09.10.14,12:47
Prosím vie mi niekto pomôcť s touto otázkou?
1. slovenská firma - platca DPH nakúpi tovar z Nemecka - platca DPH. Tovar faktúruje 2. slovenskej firme - platca DPH, ktorá ho následne predáva do Francúzska. Tovar ide priamo z Nemecka do Francúzska.
Je 1. slovenská firma povinná faktúrovať tovar 2. slovenskej firme
s DPH alebo bez DPH? Aké sú potrebné doklady pre 1. slovenskú firmu k zdokladovaniu tohto obchodu? Vrelá vďaka za odpoveď.
KloferHladny
09.10.14,20:37
Neide o intrakomunitárnu dodávku medzi dvoma platcami ani o trojstranný obchod. DE platca DPH sa môže tváriť že ide o trojstranný obchod (má CMR a potvrdenia o dodávke do FR). Vyfakturuje tovar bez DPH (prenos na odberateľa SK). Prvý SK odberateľ nadobudol tovar vo FR a má povinnosť sa tam registrovať a to platí aj pre druhého SK odberateľa. Druhý SK odberateľ potom fakturuje FR odberateľovi (konečnému) s francúzskou DPH.

Čo sa stane ak sa budete tváriť, že sú to dodávky medzi jednotlivými štátmi ?
A. DE platca v hlásení uvedie prvého SK odberateľa - že mu dodal tovar
B. 1. SK odberateľ sa bude tváriť že ho nadobudol od DE a predá ho na Slovensku druhému SK odberateľovi
C. Druhý SK odberateľ si uplatní DPH odpočet
D. 2 SK odberateľ nebude mať platné doklady o preprave tovaru (CMR bude predsa vystavená: nakládka v DE, vykládka vo FR) a teda nebude mať právo fakturovať s prenosom DPH do FR na konečného odberateľa (na CMR a prepravných dokladoch vôbec nebude figurovať). Ak teda tovar predá do FR a bude sa tváriť, že je to dodávka s prenosom DPH podľa § 43, potom mu pri kontrole dodatočne vymerajú DPH

Výnimku v týchto reťazových obchodoch tvoria trojstranné obchody. Keby do vzťahu nevstúpila ďalšia SK firma, potom by Nemec fakturoval ako 1. dodávateľ v 3 strannom obchode a SK firma ako druhý dodávateľ (prvý odberateľ)
JAJA11
10.10.14,03:55
dôležité je aj kto objednal a ako sa faktúruje doprava tohto tovaru
Jane!
20.12.16,09:21
Ja mám momentálne veľmi podobný prípad ako to je to pôvodné zadanie, teda ide o viacstranný obchod. Chcem sa spýtať ešte na to, ako ovplyvní celú situáciu to, že dodacia podmienka z Nemecka je CIP, t.j. prepravu do ČR hradí nemecká strana ako prvý dodávateľ.