Jane!
10.10.14,13:26
Potrebovala by som poradiť. Moji kolegovia boli na služobnej ceste v Maďarsku. Zálohu nedostali. V Maďarsku dostali faktúru za ubytovanie v HUF s orientačným prepočtom na EUR (je fakt je len veľmi orientačný). Faktúra je vystavená na spoločnosť. Keďže kolegovia nemali so sebou HUF, rozhodli sa platiť v EUR a keďže nemali ani EUR tak platili súkromnými bankovými kartami. Jednu faktúru zaplatili dvaja z dvoch rôznych kariet.

Otázka znie - ako to teraz vyúčtovať. Ak mi dajú nejaké potvrdenie, že im z ich účtu odišla nejaká suma, môžem im z firemného účtu poslať na ich účty rovnakú čiastku, potom faktúru zaúčtovať s kurzom ECB z predchádzajúceho dňa ako je deň vystavenia faktúry a rozdiel zaúčtovať na kurzové rozdiely?
Chobot
10.10.14,11:56
Nechcem byť zlý, ale prečo nemali poskytnutú zálohu na prac. cestu?? Firma tým porušila tým firma zákonn,ú povinnosť poskytnúť zálohu.

Spravili to asi najkomplikovanejším spôsobom, ako mohli (ešte to rozdelili na 2 karty).

No nevadí - preplatená im bude faktúra, ale nasledovným spôsobom. Keďže faktúra je na menu HUF, tak ty ju budeš musieť prepočítať na EUR dňom účtovného prípadu, t.j. kurzom dňa, kedy bola vystavená. Je možné, že zamestnanci dostanú inú sumu, než zaplatili, ale s tým už nič nenarobíš. Mali si vyžiadať, aby hotel vystavil inú faktúru v mene EUR.
Jane!
10.10.14,13:39
Ďakujem za odpoveď. Ony si o zálohu nepožiadali. No ubytko nám vybavovala maďarská strana a keďže si žiadali firemné údaje, tak som si naivne myslela, že platba bude automaticky prevodom. A možno by to aj šlo, keby sa niekto informoval, no čo už. Kolegovia si potom aj žiadali vystavenie faktúry v EUR, ale nevedeli im to vystaviť a potom im tam dala nejakú čiastku v EUR s tým, že to je len orientačne. Platba jednou kartou nebola možná, pretože na oboch kartách bol nejaký limit. No katastrofa! V každom prípade som ich nechcela ukrátiť o kurzové rozdiely, ale asi to inak nepôjde.