strom174
10.10.14,14:04
Touto temou by som chcel poukazat na skutocnost stavu nasho skolstva a kvalit sukromnych strednych skol. Naco vlastne existuju?
Pisal sa rok 2003. Uprimne, koncil som deviaty rocnik s dvoma stvorkami. Vychodvno vzdelavaci poradca na zakladnej skole stanovil ze pre mna maximalne tak nejake ucilistie, skolu typu obchodna akademia nezvladnem, proste na to nemam, rovnako ani spravenie prijimacok. Tak ako kazdy rodic chce svojmu dietatu to najlepsie, rodicia ma dali na sukromnu obchodnu akademiu. Zobrali ma bez prijimacok, co je o triedu vyssie ako som mal na to. Ja som si to v podstate ani neuvedomoval svet gombicka. Z tazkostami som tuto skolu dokoncil a v stvrtom rocniku oznamili ze skola sa musi premenovat zo sukromnej obchodnej akademii na sukromnu strednu odbornu skolu, cize ucivo ktore je pre obchodne akademie prestalo mat vyznam pretoze som studoval bankovnictvo. Namiesto toho aby som mal uvedene na vysvedceni SOA mam SSOS odbor bankovnictvo. Na vysoku som sa nechystal, no ti ktori chceli ist mali body menej a teda neprospech na prijimackach na VS. Najhorsie je na tom to ze v pracovnom zivote to nemam usporiadane a pre mojho zamestnavatela je moja skola faux pass, ani po 10 rokoch nikto tuto skolu nepozna. Skola presla mnohymi transformaciami, od hotelierstva a teraz vyucuje programovanie a grafiku, proste vyucuje to, co je teraz trend. Moj odbor tak povediac zanikol, zanikol aj z dekretov ministerstva skolstva. Moj odbor bol len vyplodom fantazie nejakych uradnikov, bez buducnosti, v banke som sa nikdy neuplatnil, bolo to vzdy o tom ze za rovnaky peniaz vzali cloveka s titulom Ing.. No nikdy som nemal odvahu napisal zriadovatelovi skoly ake to mam tazke so skolou ktoru som vystudoval. Zaujimave je na tom to ze skola ma v dnesnych dnoch stale dost studentov na prezitie. Pricom ked sa pytam mojich rovesnikov reaguju, blba pracka na peniaze, sli na sukromne vysoke skoly, ktore dokoncili. Moj nazor na sukromne stredne skoly poznate.
jslancik
10.10.14,12:20
Ďakujeme za postreh. Otázku si nepoložil žiadnu, tak teda môžeme dávať slobodne názory k tvojmu postrehu.
Pravdu povediac, neviem, čo si chcel povedať. Z svojho slabého uplatnenia viníš školu??? Ona ťa mala pretvoriť, z lajdáka, ktorý ledva prechádzal základnou školou, na špičkového bankára, o ktorého sa banky idú potrhať? Jasné, že je to fó-pá. Rovnako, ako VŠ typu sociálna práca a pod... Potenciálny zamestnávateľ si okamžite spraví názor.

Pamätaj, že (pochybnú) školu si si vybral sám, pretože ťa nikde inde nechceli. Resp. chcel si viac, ako si mohol dostať. To budeš vo svojom živote vždy viniť zo všetkého tú druhú stranu? No, nie všetci sme takí...
buchač
10.10.14,12:29
Bingo !
jslancik
10.10.14,13:59
komentár, nie odpoveď? on totiž nepoložil žiadnu otázku, takže nie je na čo odpovedať...
strom174
10.10.14,15:52
jslancik ja som vdacny za tvoj komentar, skor chcem poukazat ako nieco take mohlo vzniknut, 5 minut slavy je davno za nami, tak ako odbor vznikol tak aj zanikol, len ja s tym papierom musim zit dalsich minimalne 30 pracovnych rokov. radsej som mal byt murar ako hento.
korela
10.10.14,16:51
Ako čo, bingo? Nechápem.
buchač
10.10.14,17:02
buchač (Dnes 15:29) Bingo !
korela (Dnes 19:51) Ako čo, bingo? Nechápem.
---------------------------------------------------
Ja za to nemôžem ...
---------------------------------------------------
Bingo = súhlasím .
korela
10.10.14,17:15
stručnejšie to nejde? zasa sa paušalizuje?
a s čím vlastne súhlasíš?
s tým, že škole ministerstvo odklepáva zmeny zamerania bez ohľadu na žiakov, alebo sú tu zbytočné školy, alebo jeho rodičia neboli dostatočne zorientovaní?
buchač
10.10.14,17:30
Pýtaš sa, odpovedám.

Pod koho príspevok som dal komentár ?
Pod jslančíka

Pod koho som nedal komentár ?
Pod stromov príspevok.

Teda, inak povedané, súhlasím s názorom jslančika, kde stromovi takpovediac vyčistil žalúdok.....MÁLO EŠTE .
-------------------------------------------------------
Ministerstvo neriešim.
Rodičia sú premotivovaní, preafektovaní, nenároční na svoje deti...tie sú rozmaznané.
Stredných škôl je veľa a aj zbytočných !!!
-------------------------------------------------------
Záver je asi taký (nie raz som ho dal), že za tie vysoké školy (aj keď o ne teraz nejde) by sa malo statočne platiť.
buchač
10.10.14,17:31
Nechci radšej vedieť môj názor na to vysoké školstvo.
ivka70
10.10.14,17:33
Na Slovensku ešte stále platí, ze škola nie je pri uplatnení podstatná. Keby si mal maturitu na akejkoľvek škole, uplatníš sa rovnako.
Asi ide skôr o to, na co máš a kam "rubeš" ako o to, či si skončil súkromnú školu a odbor bankovníctvo.
Ak si nechcel ísť na VŠ a chcel iný odbor, stále bola a je možnosť vyštudovať ďalšiu strednú školu či nadstavbu. Ak teda vieš, co chceš a chceš ísť za svojim cieľom.
A tak je to aj s prácou.
jelalim
10.10.14,18:21
ver tomu, ze tvoja skola nie je navine. Nie je sa na com stazovat. Na slovensku sa pri stredoskolskom vzdelani malo kedy rozlisuje vystudovana stredna skola. Co sa tyka bankovnictva, tak napr. v pobockovej sieti ma vysoku skolu, tak asi len riaditel velkej pobocky.. Co sa tyka skoly, sance mas uplne rovnake ako zo stredoskolakom z obchodnej akademie, gymnazia, alebo tej tvojej. Skutocne, na tomto nezalezi. Zalezi na tebe.
arizona
10.10.14,18:26
Tiez som vystudovala odbor s dost nezvycajnym nazvom,obcas som musel vysvetlovat vo co gou...Bol to experiment,otvorili ho dva roky po sebe a potom zrusili. Ale nepocitovala som to nikdy ako handicap v dalsom zamestnani. Kazdemu je viac menej jedno,aku skolu, ci aky odbor si studoval. Ide o to,ako sa vies predat pri pohovore o nejaku poziciu a ako sa dokazes neskor v praci uplatnit.
Nie kazdy,co skoncil skolu so zvucnym a znamym menom sa dokaze uplatnit na zaujimavej pozicii. Poznam takych dost. Mysleli si, ze pri pohovoroch kazdy padne na zadok z ich diplomu,ale realita bola ina...
BXLmiami
11.10.14,04:26
Na Slovensku je hlavne zvykom,že každý študuje len aby študoval.Rodičia neberú realisticky schopnosti svojho dieťaťa a už vôbec nie jeho možnosti a uplatnenie.A deti nevychovávame k samostatnosti.Mal si dostať výučný list a nie ťa pchať na maturutu ked si na to nemal.Na vine určite nie je škola ani Slovensko.Radšej začni uvažovať ako z toho von,nie aby si sa nasledujucich 50rokov ľutoval.
strom174
11.10.14,07:19
Ludia ale mne ide skor o to ako je vobec mozne ze vznikol odbor a po par rokoch aj zanikol. Skola na ktoru som chodil za 10 rokov vypustila okolo 2000 studentov a stale tu skolu nikto nepozna. Pisete ze si mam ist spravit dalsiu skolu ale aky odbor? Nieco zase vystudujem a po par rokoch to skonci lebo sa niekto takto rozhodol? Chapete ma dufam. Ja chcem napriklad poukazat na eru roku okolo roku 2000 vsetci sa hrnuli do cestovneho ruchu s vidinou dobreho zivota, potom prislo obdobie bankovnictva, okolo roka 2005, detasovane pracoviska vznikali nemenovanej sukromnej skoly ako huby po dazdi, dokonca aj tato era skoncila.... ako ja sa pytam co mam ist studovat nic sa tu dlho neohreje.
misoft
11.10.14,08:03
Niečo podobné sa stalo i mojej dcére. Nastúpila na strednú školu (umelecký smer), všetko bolo OK, avšak po prvom ročníku školu jednoducho zrušili a študentov rozhádzali po iných umeleckých školách, samozrejme na celkom iné smery, než boli pôvodne.
A dôvod? Pretože tam sídlili dve školy (samozrejme umelecké), jedna potrebovala priestory, tak jednoducho zrušili tú druhú. A to všetko v rámci "integrácie" rómskych občanov.... A výsledok, tá škola, ktorá zostala, ledva prežíva....
Pre pochopenie: zrušili grafiku, priestorový dizajn, projetkovanie a návrhy interiérov, ponechali tanec (pre čarnych).
Som zvedavý, ako sa romulán uživí tancom. Grafikov, dizajnérov nie je až tak veľa, omnoho viacej je hopsákov a hulákajúcich počerných - tí na to ani školu nepotrebujú.
Ing. Ľubomír Janoška
11.10.14,08:12
Vminulosti, keď som bol zamestnanec a riadiaci pracovník, vždy som naberal ľudí, ktorí boli ochotní na sebe makať. Všetci rýchlo zvládli odbornú prácu bez ohľadu na školu, z ktorej prišli.
myara
11.10.14,08:23
a ako sa vola ta tvoja skola?
dlho sa neohreju len sukromne skoly, chod na verejnu VS (ak si trufas)
avalik
11.10.14,08:32
Nie je podstatné či niekto pozná tvoju školu, či zanikla alebo nie. Podstatné je že máš maturitu - máš úplné stredné odborné vzdelanie v odbore bankovníctvo.

Nie si prvý a ani posledný, ktorý sa neuplatní vo vyštudovanom odbore ... nehľadaj chybu tam kde nie je. Urob si rekvalifikačný kurz alebo výučný list - v ktorom odbore ale si už musíš vybrať ty sám - nikto nemá zaručené, že jeho odbor bude IN aj o 20 rokov a že to bude najlepšie platená práca. Si dospelý, rozhodovať sa už musíš sám.

Z tvojho príspevku mi ale nie je celkom jasné, či si momentálne zamestnaný a ak áno, prečo máš problém s tým, na ktorej škole si študoval.

To, že si zamestnávateľ vybral uchádzača s VŠ vzdelaním je v úplnom poriadku. Ak bol ten uchádzač ochotný pracovať za stredoškolský plat. Nemá to nič spoločné s tým, že tvoja škola nie je známa, resp. ten odbor sa už nevyučuje. Ty máš proste len maturitu - ktorú má ten vysokoškolák tiež, plus on má vedomosti navyše, ktoré môže pri práci využiť.
BXLmiami
11.10.14,10:00
Nie je podstatné či niekto pozná tvoju školu, či zanikla alebo nie. Podstatné je že máš maturitu - máš úplné stredné odborné vzdelanie v odbore bankovníctvo.

Nie si prvý a ani posledný, ktorý sa neuplatní vo vyštudovanom odbore ... nehľadaj chybu tam kde nie je. Urob si rekvalifikačný kurz alebo výučný list - v ktorom odbore ale si už musíš vybrať ty sám - nikto nemá zaručené, že jeho odbor bude IN aj o 20 rokov a že to bude najlepšie platená práca. Si dospelý, rozhodovať sa už musíš sám.

Z tvojho príspevku mi ale nie je celkom jasné, či si momentálne zamestnaný a ak áno, prečo máš problém s tým, na ktorej škole si študoval.

To, že si zamestnávateľ vybral uchádzača s VŠ vzdelaním je v úplnom poriadku. Ak bol ten uchádzač ochotný pracovať za stredoškolský plat. Nemá to nič spoločné s tým, že tvoja škola nie je známa, resp. ten odbor sa už nevyučuje. Ty máš proste len maturitu - ktorú má ten vysokoškolák tiež, plus on má vedomosti navyše, ktoré môže pri práci využiť.
Ale má.Jednej skupine ľudí celosvetovo nezamestnanosť nehrozí.