Martina Mh
10.10.14,19:12
Tweety
10.10.14,17:14
a otázka je kde?
veronikasad
10.10.14,17:16
Kto je rodinný príslušník ? Je dôchodkovo poistený ?
mondes
10.10.14,17:49
Ak je manželka na materskej dovolenke, v tom prípade je dôchodkovo poistená, preto môže manželovi - živnostníkovi vypomáhať. Ak má však manžel s.r.o., tak nemôže vypomáhať. Teda môže, ale ju musí prihlásiť do SP.
Alexi300
11.10.14,12:03
Ak Ti pomáha a Ty jej neplatíš, nikoho do toho nič, nejde o pracovno-právny pomer zo žiadneho hľadiska. Ak jej platíš, musíš ju mať ako zamestnanca alebo na nejakú dohodu. Upresni trochu otázku ak sa dá...
veronikasad
11.10.14,20:18
Nevrav, a zákon o nelegálnej práci ti nič nehovorí ? Inšpektorov vôbec nezaujíma, či platíš alebo neplatíš ...
Alexi300
12.10.14,06:49
veronikasad, prosím Ťa. ak Ti pri živnosti vypomáha rodinný príslušník a robí to dobrovoľne a zadarmo, nie je to závislá práca podľa zákonníka práce a ver mi, že inšpektorov práce to zaujímať nebude. Ale bolo by dobré upresniť, o akú výpomoc vlastne ide a v akom rozsahu, či skutočne nejde o závislú prácu...
veronikasad
12.10.14,07:06
Ak nie je vypomáhajúci dôchodca, študent alebo inak dôchodkovo poistený, veru im to vadiť bude a pokuta živnostníka neminie ... Napr. uchádzač o zamestnanie, aj keby to bola manželka, vypomáhať bez dohody nemôže.
Martina Mh
13.10.14,05:20
Vypomáham mojej sestre ked potrebuje samozrejme ma neplati a som na MD takže nepotrebuje k tomu žiadnu zmluvu a bude to platiť aj ked budem evidovaná na úrade práce a ešte sa chcem opýtať je to obchod s potravinami potrebujem ako výpomoc zdravotný preukaz
Alexi300
13.10.14,07:59
Pokiaľ viem, zdravotný preukaz potrebuješ vždy, keď robíš s potravinami, tam nie je o čom. Ako často jej tam vypomáhaš? Ak máš nejakú pracovnú dobu a konáš podľa jej príkazov, v jej mene a na jej zodpovednosť, budeš spadať pod závislú prácu, osobne odporúčam potom uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti.
veronikasad
13.10.14,08:02
Nie je potrebná dohoda, počas MD a RD je ddôchodkovo poistená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku. Môže vypomáhať bez zmluvy, neide o nelegálnu prácu.
veronikasad
13.10.14,08:05
Počas evidencie na UP nebude dôchodkovo poistená, tam by bola nutná dohoda. Treba si však preveriť, či nie je možný súbeh evidencie na UP a v SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku. Vtedy by dohodu nepotrebovala.