angel281
10.10.14,20:53
Chcela by som sa spýtať, sme maličký urbár s právnovu subjektivitou od 26.6.2014 teda musíme viesť podvojné účtovníctvo, nemáme žiadny program a ja ho velmi ani nechcem kedže by som musela na školenia apod. Je to v dnešnej dobe vôbec možné bez programu. Napr. musim si vytlačiť suvahu a napísať že je otváracia k 26.6.2014 a zadať tam ZS? Mám robiť normálne "šibeničky" ako zo školy? Je niekto taký čo účtuje PÚ bez programu? Práve som si stiahla omegu zadarmo do Pc avšak to potrvá dokial by som sa naučila v tom programe robiť a ked zrátam potom hodiny čo nad tým budem sedieť tak nas urbár zruinujem :-) (. Postačí ked si v exceli urobím hlavnú knihu, učtovný denník a vytlčim súvahu, výkaz ziskov a strát?....dakujem
Liptáčik
10.10.14,19:41
Nepostačí. Doporučujem vedenie účtovníctva dodávateľským spôsobom (budeš mať zabezpečené všetko vrátane ovládania aktuálnych zákonov)
Dáša_
10.10.14,19:44
a si úplne istá, že zvládneš urobiť hlavnú knihu iba v exeli?
Samozrejme sa to dá, veď kedysi sa nerobilo na PC. Ale na druhej strane, naozaj to bude pre teba úspora času?Naozaj tam máš tak málo pohybov? Lebo vlastne každý zápis robíš minimálne na dvakrát A potom to počítanie HV. Ale teda, samozrejme, dá sa to. Veď aj program nie je nič iné, iba zapisovanie čísel do správnych tabuliek
Dav
11.10.14,04:28
Postačí, ale na to treba ovládať aj Excel, aj PU. Robila som tak jednu malú firmu, ak je pár dokladov, tak sa to dá. Výkazy budeš musieť robiť z hlavnej knihy tiež ručne. Dobre sa robia na stránke Finančnej správy, sú tam zabudované aj súčty, aj logické kontroly. Okrem Omegy sú viaceré programy s demo verziami, napr. aj MRP má zľavy pre nových podnikateľov. Ďalšia možnosť- teraz hodne inzerujú aj on-line programy s platením za počet zaúčtovaných položiek, možno by Ti vyhovovali, aj obsluhou, aj cenou. A je jednoduchšie hodiť údaje do programu, ako sa hrať s excelom.
angel281
11.10.14,18:41
ja som si ako prvé urobila účtovný denník a hlavnú knihu v exceli, kamaratka robí PÚ v obci a vytlačila mi svoju hlavnú knihu a účt. denník a podla toho som si urobila kolonky (napr. aj otcovi ked bol platca DPH tak som mu robila papiere v exceli, prvýkrát nam to urobila účtovníčka cez kross a potom som si zistila na danovom úrade, že stačí aby som urobila presne tie kolonky, bola to makačka ale len na prvýkrát potom som len dopisovala fa. a bločky - boli to 4 dokumenty) my nemáme veľa účtovných prípadov, väčšina sa opakujú. Len neviem čo všetko budem musieť urobiť okrem účt. denníka a hlavnej knihy ktorú asi každý mesiac musim nanovo vytlačiť s položkami od začiatku roka a za kumulovaný mesiac, súvahu si vytlačím s počiatočnými stavmi a na konci roka + výkaz ziskov a strát, dalej čo budem potrebovať?
angel281
11.10.14,18:43
neviete ako je to s keepi.eu?
Dav
11.10.14,19:23
Pohľadávky, záväzky, evidencie majetku, a "karty" jednotlivých účtov- z Denníka vyfiltrovať aj obraty podľa použitých účtov
Dav
11.10.14,19:24
Nie, nepoznám tie programy, len viem, že existujú
angel281
12.10.14,18:33
pohladavky mame len od od ludí čo si kúpili drevo

záväzky - od lesného hospodára 4x ročne, dan z nehnutelnosti obci, nájom pre pozemkový fond a faktúra od ťažbára dreva

evidencia majetku - 2 motorové píli, 1 krovinorez a moja tlačiaren kedže ju používam no všetko je dávno odpísane ani doklady nemám k dispozíii

"karty" jednotlivých účtov? - čo pod tým myslíte? lebo ja si robím normálne šibeničky na každú A4 každý účet A a P aby som si to potom všetko vedela skontrolovať, či už náklady a výnosy alebo všetko ako si pamätám zo školy, kedže v programe sme nerobili ani na strednej ani na výške. tým myslíte obraty strany *MD a D? súčet obratov strany MD a D? - to všetko budem robiť / robím na tie šibeničky aby bol prehlad

myslíte že to takto stačí&? naozaj nemám čas pri malých deťoch chodiť na školenia a učit sa robiť v nejakom programe robiť, kedže vravím nemáme veľa úč. prípadov.
Dakujem
Papierniková
13.10.14,17:17
Ak nemáte veľa položiek ... existujú na webe stránky, cez ktoré sa dá spracovať účtovníctvo pričom zaplatíte podľa počtu položiek, ktoré si zúčtujete ... Ak si na to netrúfate, taktiež odporúčam riešiť dodávateľsky ...
a_je_to
14.10.14,11:37
Teoreticky by sa to dalo. Ale musel by to robiť niekto s náležitým nadhľadom. Nie taký, čo sa to iba učí. A ak by to stačilo iba jemu, na zostavenie výkazov. Ale v urbári je to zložitejšie o to, že treba dať hodnoverné a prehľadné podklady dozornej rade. Ak sú výstupy z programu, tak sa dá predpokladať, že aspoň u aritmetických operácií netreba pochybovať o správnosti. Ale u ručného vedenia ? Všetko prepočitávať kvôli kontrole ? Byť predsedom, alebo predsedom DR u vás, asi by som nesúhlasil s takým riešením.
koňo
14.10.14,14:15
Nepíšeš aký je rozsah dokladov, či ste platitelia DPH, takže reagovať sa nedá. . Viem si predstaviť aj excellovskú formu "účtovných kníh" (v rokoch 92-94 sme ju robili), ale sú aj jednoduché softy, kde nebudeś potrebovať školenie (napr. V-soft). Možno nebudeš potrebovať všetky služby softvéru.
Eva Dendisová
14.10.14,16:12
Samozrejme, ze to tak mozete robit a klobuk dole pred Vami. Myslim si, ze tymto sposobom sa stanete profikom nielen v podvojnom uctovnictve, ale aj v exceli. Ale ak sa rozhodnete pre demo(zdarma) verziu Money, mozem Vam postupne radit, ak budete mat zaujem..samozrejme zadarmo :-)
angel281
14.10.14,18:16
nie sme platcovia DPH náš príjem za tento rok je minimálny len čo ludia vyplatia za 180 m3 čo myslim že polovica ani nezaplatí za drevo ako aj po minulé roky teda mali sme jedneho ťažbára čo vyťažil tých 180 m3dreva. plus lesný hospodár a to je asi všetko + také normálne veci ako je kreditný úrok 0,03Eur a poplatok banke čo je mesačne 221/662 a 538/221 pokial sa nemýlim.
angel281
14.10.14,18:20
dakujem všetkým velmi pekne za reakcie mam pocit že bez softu sa nepohnem dokonca mi dnes volali z krossu z omegy čo som si stiahla že či sa mi to podarilo avraj je v ke zadarmo základne školenie avšak dnes som sa dozvedela správu po ktorej s tým účtovníctvom pravdepodobne budem musieť končiť pre vlastné zdravie .... ja som si to asi jednoducho predstavovala kedže mi z urbáru vraveli že to nebude nič zložite a siloumocou chceli aby som to robila ja lebo som nestranna nemame podiely v urbáre a sused je predseda urbáru ale oni nemaju tušenie čo je PU ani na danovom úrade neboli zaregistrovaný čo som zistila nedávno .... teda ešte raz dakujem neverila som že tu bude reagovať tolko ludi
anika
14.10.14,18:24
Dá sa to robiť v exceli cez klasické šibeničky, tak ako sme to robili kedysi v škole, ale je to dosť prácne na kontroly. Ja som robila začiatok malej firmy takto a potom som prešla na program.
Dav
14.10.14,19:10
poplatok banke 568; účet 538 je napríklad pre kolky