salpaka
11.10.14,06:37
Zistili sme, že podľa kúpnej zmluvy ešte z roku 1970 starí rodičia kúpili dom a k nemu dve parcely, bolo to schválené vtedy ešte finančným odborom a zaplatená kúpna cena. Predpokladáme, že chybným zápisom niekde na úrade, bola zapísaná iba jedna parcela pod domom, ale druhá parcela so záhradou zapísaná nebola. Starí rodičia sa pominuli. Ako sa teraz dožadovať dopísania parcely na list vlastníctva oprávnenému vlastníkovi/dedičovi?
AmmiS
11.10.14,07:43
V akom stave (vlastníckom) je teraz tá nezapísaná parcela? Kto ju vlastní? Bola kúpna zmluva registrovaná štátnym notárom?
pepa78
11.10.14,07:59
Bude treba obnoviť dedičské konanie po starých rodičoch
salpaka
11.10.14,08:00
Ďakujem za záujem. Áno, pôvodná kúpna zmluva je registrovaná a je potvrdená štátnym notárstvom. Parcela bola nesprávne zaradená v majetku obce. Obec pozemok pred dvomi mesiacmi zamenila zámennou zmluvou za iný, takže teraz je parcela neoprávnene zapísaná na liste vlastníctva iného súkromného vlastníka. V podstate sme na to prišli až na základe tohto aktu.
AmmiS
11.10.14,10:42
Keďže predmetnú parcelu už vlastní iná osoba, jediná cesta bude súdna cesta a to určovacou žalobou (s doložením kúpnej zmluvy), že daná parcela patrí do dedičstva po nebohých starých rodičoch. Viac krát som spomínala, že tieto veci sú dosť náročné a preto sa do toho určite nepúšťajte sami.
AmmiS
11.10.14,10:43
Dedičským konaním nedosiahnu zápis do LV, pretože ani ich predkovia neboli zapísaní ako vlastníci predmetnej parcely....
salpaka
11.10.14,11:38
nechápem, aký je v tom problém, subjekt, ktorý s tou parcelou disponoval, s ňou disponoval neoprávnene. Parcela patrí polstoročie našej rodine, rovnako dlho ju aj využívame (dvor-záhrada). Súdiť sa o niečo, čo právom patrí mne... no už sa teším ):
salpaka
11.10.14,11:42
s dedičským konaním samozrejme rátame. ale najprv treba asi urobiť nejaký prvý krok... dedič konanie je až druhý krok.
Mila123
11.10.14,11:43
zisťoval si aké doklady použila obec pri zapísaní vašej parcely do katastra????
salpaka
11.10.14,11:57
Myslíš, na základe čoho to mala obec zaradené na svojom liste vlastníctva? Netuším, nezisťoval som. Ale pravdepodobne v tom 1970 tam vôbec nebola vykonaná zmena vlastníctva danej parcely. Riešim to ešte len teraz od piatku. Môžem si ísť vypýtať niekam nejaké údaje? Myslím staré listy vlastníctva a podobne...
pepa78
11.10.14,12:31
...môj príspevok bol písaný minútu predtým, ako bolo dopísané, že predmetnú parcelu už vlastní iná osoba...
pepa78
11.10.14,12:33
...treba písať všetky náležitosti už do zadania otázky,
salpaka
11.10.14,13:51
nevedel som, že je dôležité, kde je zapísaná teraz. Dôležité je to, že patrila mojim starým rodičom a teraz patrí môjmu otcovi (podľa zmluvy). ale nie podľa listu vlastníctva :(
AmmiS
11.10.14,14:26
To, komu patrí teraz predmetná parcela je dôležité z hľadiska určenia právneho postupu vašej veci.

Dedičské konanie by mohlo začať až vtedy, keby daná parcela bola vo vlastníctve vašich starých rodičov.

Nemôžete dať návrh na začatie dedičského konania na parcelu, ktorá je teraz vo vlastníctve inej - tretej osoby. A riešiť by sa to malo čim skôr, lebo ak tento vlastník umrie a zdedia po ňom jeho potomkovia, váš právny nárok bude oslabený.

Preto vaše dedičské právo bude musieť váš otec dokazovať súdnou cestou proti žalovanému - terajšiemu vlastníkovi parcely.
AmmiS
11.10.14,14:54
... rozumiem ;-) V poriadku, ja len v dobrom, aby zbytočne nerobili niečo, čo sa zdá jednoduchšie, ale v skutočnosti pre ich vec neúčinné.