Annie
19.10.04,12:43
Mili poraďáci,
ako by ste postupovali v prípade, ze manželka má živnosť, kde je uvedena aj tvorba softwéru. Súčasne je zamestnaná. Jej manžel, ktorý nemá živnosť vytvorí program, ktorý má možnosť jednorázovo predať do zahraničia. Môže ten program predať na manželkinu živnosť? Alebo si musí príjem zdaniť on v samostatnom priznaní ako mimoriadny príjem?
Vopred vďaka za trefnú odpoveď.
Paula
19.10.04,11:37
Vystavila by som na majiteľa živnosti. Neverím, že by kontrola išla až tak ďaleko, aby nútila živnostníka preukázať, že programovať vie.
Evanka
08.11.04,20:20
Na tvorbu softveru nie je potrebna zivnost. Vztahuje sa na nu Autorsky zakon.
Annie
17.11.04,09:08
Dakujem za odpoved.
Na daňovom úrade mi povedali, že keď chce niekto robiť na základe autorského zákona, musí sa niekde zaregistrovať, ale nevedeli kde.
Nevie to náhodou niekto z vás? Alebo aspoň kde by som sa to mohla dozvedieť.
Na základe akej zmluvy, ci faktúry by potom ten software mohol predávať?
hron
17.11.04,09:38
Pokiaľ si pamätám z autorského zákona, jeho predmetom bol samotny produkt, jeho definícia a jeho ochrana.
O definícii z titulu registrácie niekoho niekde tam nepadlo ani slovo. Nanajvýš odlišenie, či dielo bolo vytvorené zo zamestnaneckého pomeru, alebo nie.
Ani neexistuje žiadna Slovenska komora programátorov.
Ani žiadne iné vymyšlance daňovych úradnikov. Inač by to rovno odcitovali zo zákona. Je totiž ich povinnosťou kontrolovať náležitosti podľa zákona. Ak by taký bol, pochybujem, že by ho tajili.
Paula
17.11.04,10:44
Myslím, že na DÚ spomenuli "autorské práva" z toho titulu, že aj také príjmy sa priznávajú a majú aj svoj riadok v daň.priznaní. Ani ja som zatiaľ nepočula o povinnej registrácii "tvorcov", ale ak by som vytvorila softvér (čo je práca hodná obdivu), rozhodne by som sa pred jeho predajom snažila získať aut.právo. Asi by viac vedeli povedať poradcovia, ktorí pracujú pre firmu, ktorá má v náplni tvorbu softvéru.
hron
17.11.04,12:26
Autorske pravo sa ziskava jedinou cestou. Jeho vytvorenim, a obhajenim, ze ma vsetky znaky, ktore spomina zakon. A iny zakon dokonca VYSLOVNE uvadza, ze vytvaranie diel podliehajucich autorskemu pravu NIE JE podnikanim. Takze asi tazko chciet na to nejaku registraciu.
Nike
17.11.04,14:52
Hron, ktorý zákon to hovorí:"ze vytvaranie diel podliehajucich autorskemu pravu NIE JE podnikanim".
Môžeme o tom polemizovať, ale do ZDP to podľa mna patrí do § 6.2a.
hron
17.11.04,18:08
Zakon o dani z prijmov par. 6. odsek 2 odstavec a.