pier18
12.10.14,14:26
Dobrý den ,bol som podmienečne odsúdený na 12 mesiacov v skúšobnej dobe 24 mesiacov za úverový podvod. po podmienke uplynuli 3 roky. Mám ešte záznam v registri alebo on musím požiadat? Chcem si založit živnost je to možné? A je to možné aj keď mám na krku exekúcie?
buchač
12.10.14,12:55
Zahladenie odsúdenia nepodmienečného trestu odňatia všeobecne upravuje § 92 a 93 Trestného zákona.

§ 92
(1) Súd môže zahladiť odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu, alebo po premlčaní jeho výkonu riadny život nepretržite po dobu najmenej
a) desať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci päť rokov,
b) päť rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci jeden rok,
c) tri roky, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody neprevyšujúci jeden rok.

(2) Ak ide o odsúdenie na tresty uvedené v § 32 písm. b) až k), k zahladeniu dochádza ich vykonaním.

(3) Ak odsúdený preukázal po výkone alebo odpustení trestu alebo premlčaní jeho výkonu svojím vzorným správaním, že sa napravil, môže súd zahladiť odsúdenie na žiadosť odsúdeného i pred uplynutím doby uvedenej v odseku 1.

(4) Doba uvedená v odseku 1 sa v prípade, že sa u podmienečne prepusteného a podmienečne prepusteného s dohľadom má za to, že trest bol vykonaný dňom, keď odsúdený bol podmienečne prepustený, spravuje dĺžkou skutočného výkonu trestu. Ak bol trest zmiernený rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky, spravuje sa dĺžkou trestu takto zmierneného.

(5) Odsúdenie sa zahladzuje, ak to nariadi prezident Slovenskej republiky na základe svojho práva zahládzať odsúdenie formou milosti alebo amnestie.

§ 93
(1) Ak bolo odsúdenie zahladené, hľadí sa na páchateľa, ako keby nebol odsúdený. (2) Ak sa páchateľovi uložilo viac trestov popri sebe, nemožno odsúdenie zahladiť, kým neuplynie doba na zahladenie trestu odňatia slobody podľa § 92 ods. 1, ak bol uložený.

--------------------------------------------------------------------------------

Pre výmaz podmienečného trestu odňatia slobody po úspešnom uplynutí skúšobnej doby nie je potrebné urobiť nič, len si počkať na rozhodnutie súdu. Môžeš sa však iniciatívne obrátiť na príslušný súd so žiadosťou o čo najskoršie rozhodnutie v tejto veci.