Zusca8
12.10.14,22:21
Chcela by som vedieť, ako postupovať ak som registrovana v Nemecku zatial pracujem ale ked mi skonči zmluva rada by som si davky v nezamestanosti preniesla na slovensko. Ak si ich prenesiem musim ostat registrovana v nemecku alebo sa mozem odhlasit - myslim rathaus, aok atd a znova prihlasit doma na slovensku?
avalik
12.10.14,21:02
Zusca8
13.10.14,08:23
dakujem, toto vsetko som si prečitala ja som skor bola zvedava ako je to v praxi alebo skusenost niekoho kto to absolvoval
misoft
13.10.14,08:41
Nuž čo? Podľa toho popisu z linku. Napíšeš, podáš, čakáš. Viacej robiť nemôžeš. Po podaní to už záleží na úradníkoch na Slovensku a v Nemecku, ako "rýchlo" budú pracovať.
lapejko
14.10.14,01:09
prax je taká, že neberú do úvahy výšku príjmu v zahraničí ak je u nás na takomto poste oveľa nižší príjem, ak je to možné asi sa viac oplatí brať dávky priamo...
Zusca8
14.10.14,02:52
nuz ale tu sa jedna o to ze by mi davky platil urad prace v nemecku len by som ich dostavala na slovensko preto je to prenos davok, nechcem ziadat o davky na slovensku
ale dakujem za prispevok
buchač
14.10.14,05:43
GOOGLE vraví ;) :rolleyes: :confused:

Prenos dávok v nezamestnanosti
Vo všeobecnosti platí, že ak poberáte dávky v nezamestnanosti, musíte sa zdržiavať v krajine, v ktorej sú vám dávky vyplácané. Za istých podmienok však môžete odísť do inej krajiny EÚ, a skúsit' si nájsť prácu tam, pričom budete naďalej poberať dávky v nezamestnanosti z krajiny, v ktorej ste sa stali nezamestnaným.

V inej krajine sa môžete zdržiavať maximálne 3 mesiace, avšak pracovný úrad v krajine, z ktorej sú vám vyplácané dávky, vám môže povoliť predĺženie pobytu v inej krajine až na 6 mesiacov, ak o to požiadate.

Je to možné len v prípade, že ste:
- úplne nezamestnaný (nie čiastočne alebo prerušovane) a
- máte nárok na dávky v nezamestnanosti v krajine, v ktorej ste sa stali nezamestnaným.

Pred odchodom do inej krajiny musíte:
byť aspoň 4 týždne registrovaný ako nezamestnaný uchádzač o zamestnanie v krajine, v ktorej ste sa stali nezamestnaným (výnimky sú možné);
podať na pracovnom úrade žiadosť o povolenie exportu dávok v nezamestnanosti — formulár U2 (bývalý formulár E 303).

Toto povolenie platí len pre jednu krajinu. Ak chcete, aby boli vaše dávky v nezamestnanosti exportované do ďalšej krajiny, musíte podať novú žiadosť. Informujte sa na miestom pracovnom úrade, či budete musieť požiadať o nové povolenie vo vašej domovskej krajine, alebo si ho môžete vybaviť na diaľku.

http://europa.eu/youreurope/citizens/work/finding-job-abroad/transferring-unemployment-benefits/index_sk.htm
Zusca8
15.10.14,04:45
dakujem velmi pekne :)