flector
13.10.14,07:35
Idem vystaviť faktúru jednému živnostníkovi, ktorý má v OR zapísané ako sídlo svoju domácu adresu, ale okrem toho má v meste aj prevádzkáreň, čo z toho píšem do faktúry v kolónke odberateľ?

1.) Adresu jeho domáceho sídla, ktoré je zapísané v OR?
2.) Adresu jeho prevádzkárne?
3.) Či obe adresy pod seba tam napísať?
4.) Alebo je to úplne jedno, ktorú adresu si vyberiem?
Teda, či stačí len jedna? (Hociktorá.)

Ostatné údaje ako názov, IČO, DIČ, aj IČ DPH má samozrejme rovnaké, pre sídlo aj pre prevádzkáreň. Ide mi len o tú adresu. Keď som sa ho na to pýtal, tak pozeral nejaké faktúry, ktoré má od iných dodávateľov a tam má svoju adresu napísanú raz tak, raz onak. Raz domácu adresu, inokedy adresu prevádzkárne.

Ale ja by som sa rád pre istotu uistil, ako to má byť správne, aby som nespravil nejakú chybu.

Inak, som s.r.o. neplatca DPH, ak to hrá vôbec nejakú rolu.
Mishok
13.10.14,05:47
Ideálne je uviesť aj sídlo aj miesto dodania.

§ 74
Obsah faktúry

b) meno a priezvisko príjemcu tovaru alebo služby alebo názov príjemcu tovaru alebo služby, adresu jeho sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bol dodaný tovar alebo pod ktorým mu bola dodaná služba,



mimochodom ak nie ste platcom DPH tak nemusíte fakturu vyhotovovať. a vaša ,,faktúra" vlastne podľa zákona faktúrou ani nebude.
flector
13.10.14,06:19
Vďaka za promptnú a užitočnú odpoveď!

Takže som to do kolónky odberateľ napísal nakoniec takto:
________________________
Celé meno – názov živnostníka
Domáca adresa jeho sídla.
PSČ, Mesto

Prevádzkareň:

Adresa sídla prevádzkárne.
PSČ, Mesto

IČO, DIČ, IČ DPH
________________________

Tak snáď to bude OK. ;)
Penzin
13.10.14,06:22
jj malo by to byt OK
Mishok
13.10.14,06:28
Nech tam napíšete čokoľvek tak to bude ok. Pre zákazníka je však lepšie že je na doklade identifikovaný.
Ale opakujem zákon o DPH §74 obsah faktúry sa na vás nevzťahuje, keďže nie ste platiteľom dane, ani osobou povinnou vyhotoviť faktúru (§72) a Vaša faktúra ani faktúrou nie je.

Na Vás sa vzťahuje §10 431/2002 Z. z.

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.