penelopa79
13.10.14,09:08
Po smrti matky , prebehlo dedičske konanie kde dvaja bratia zo štyroch odmietli dedičstvo a dvaja kedže maju potomkov nie,ale jeden nechal dedit svojho syna , ale ja nakolko nechcem aby dedicstvo prebrala moja dcera , s ktorou nie som v kontakte , mozem spisat este dedicku dohodu s jednym s mojich bratov v jeho prospech aj ked on uz odmietol svoj podiel??, este stale som v 30 dnovej lehote na vyjadrenie sa.
Mária27
13.10.14,18:36
Dedičská dohoda je platná len ak súhlasia všetci dedičia (§ 482 obč.z.).
Ak niekto dedičstvo odmietne, nemôže to odvolať.

§ 467 obč.z.

Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.
luja5
15.10.14,13:51
Ak traja bratia dedičstvo odmietli, pričom po treťom bratovi z tohto dôvodu bude dediť jeho syn, dedičskú dohodu ako štvrtý brat by si mohol uzavrieť len so synom tretieho brata, ak by ste obidvaja súhlasili, aby Tvoj dedičský podiel dostal bratov syn. So žiadnym z bratov, ktorí dedičstvo platne odmietli, to nemôžeš urobiť, lebo svojím odmietnutím títo bratia prestali byť účastníkmi dedičského konania = dedičmi. Dedičská dohoda sa dá uzavrieť len pred notárom medzi dedičmi a je súčasťou dedičského osvedčenia, ktoré spisuje notár. Ak chceš, aby Tvoj podiel dostal priamo brat a nie jeho syn a brat s tým bude súhlasiť, môžeš dedičstvo prijať a po nadobudnutí právoplatnosti dedičského osvedčenia môžeš svoje dedičstvo (podiel) darovať bratovi.