ondrejvla
24.04.06,20:50
Prosím poraďte, prišiel za mnou známy, jeho ekonómka ochorela a nie prvý raz, ale Bohužiaľ totálne, nevedel, že je schizofrenička s kombináciou depresií a fóbií. Šiel za ňou, či je podané DP DPH, ale žena sa len prechádzala v teplákoch okolo stola, nezrozumiteľne mrmlala... nevedel ani čo. Čo u nej našiel zo svojich dokladov, to zobral, ale - DP PO za rok 2005 je podané, avšak nemám možnosť zistiť nič, čo sa týka ZS r.2006, ani čo je v pohľadávkach, ani čo je v záväzkoch,majetku ... atď. Zo súvahy - je tam len rok 2005, nie minulé obdobie, samozrejme v tis.Sk. Aj keď mi priniesol všetky doklady, nemám šancu zistiť, čo je čo, lebo je z toho - no proste to, čo dokáže urobiť len chorý človek, ktorý o tom nevie.
Odmietla som mu to urobiť, ale chlap v rokoch sa mi rozplakal, že on si s tým nevie rady, ju aj napriek tomu, že má živnosť nemôže stíhať z uvedeného dôvodu. Ale ani on mi nevie poradiť, čo je v záväzkoch. V majetku som zistila aspoň podľa LZ z leasingovou spoločnosťou zistila voľačo, ale ani to nie je všetko. Som bezmocná, neviem sa v niektorých veciach pohnúť, poraďte, čo mám urobiť, hlavnú knihu nemám, keď pozerám do výkazov DPH minulý rok, ako doklady sú tam rukou napísané sumy, ani jedna došlá faktúra nie je očíslovaná, ani jeden pokl.doklad, a to ani za roky predošlé. Bol dnes za správkyňou dane, tá mu sľúbila po vypočutí jeho problémov, že môže DP DPH priniesť do 3.mája a zoberie mu ho s dátumom 25.apríla, lenže čo mám urobiť? - zaúčtovať len 1.štvrťrok 2006 a potom sa hrabať v roku 2005 a aj hlbšie, aby som sa k niečomu dopátrala? Ale ako, keď sú nie žiadne zostavy, žiadne výstupy - proste nič, len doklady a výkazy a DP PO za roky 2003,2004,2005. Poraďte mi prosím, čo by ste vy urobili na mojom mieste, že som z toho všetkého zúfala a bezmocná, to ani nemusím písať. Za akúkoľvek radu všetkým vopred ďakujem. Čo by v takomto príapde urobila kontrola, keď on mal zodpovednú osobu, ale samozrejme len za zaúčtovanie? On ako technik účtovníctvu vôbec nerozumie.
lenkak
24.04.06,18:55
Vlasta,
jedine čo Ti zatiaľ zostáva je ponáhravať veci z nového roka čo sa týka DPH. A potom postupne to ostatné. Poprípade tá ekonómka nerobila v nejakom softe? A odtadiaľ čerpať nejaké info?
lenkak
24.04.06,18:59
Tak to vidím, aby sa ešte nepodávali opravné DPH za minulé obdobia. 2005...
No kontrola asi nebude brať ohľad, mal si vybrať lepšiu ekonómku, skôr na to prísť aká je skutočnosť. On je majiteľ, mal sa zaujímať o výsledky v účte.
ondrejvla
24.04.06,19:06
On mal o nej referencie, že je šikovná, myslel si, že keď má podané DP DPH a DP PO, že asi je všetko v poriadku. On vôbec nevie v akom softe robila, nemám z čoho čerpať. A zisťovať všetko až do roku 2003 sa mi vôbec nepozdáva, veď to je robota pre vraha!
Laura1
24.04.06,19:06
Vlasti, úprimnú sústrasť.
Ja Ti poradiť neviem, ale držím Ti palce.
Betka
lenkak
24.04.06,19:09
Však nech ide za ňou a domáha sa aspoň toho softu. Keď nemáš všetky podklady, ty čarovať nevieš. Nemáš z čoho. Aspoň má všetky doklady?
ondrejvla
24.04.06,19:22
Však nech ide za ňou a domáha sa aspoň toho softu. Keď nemáš všetky podklady, ty čarovať nevieš. Nemáš z čoho. Aspoň má všetky doklady?

Veď on za ňou bol, ale čo z toho, keď ona ani nevie, kto je on?! Ona je sama doma, rozvedená pani, chorá a nik ani nevolal k nej lekára, tak ona nevie ani len to, že vôbec existuje, myslí si, že je niekto úplne iný... On lekára nevolal, lebo nevedel, čo urobiť, aby nebolo ešte horšie, ja ju nepoznám, a už ani neviem, čo by som mu poradila, ale lekára by som určite volala. Avšak, to nie je problém, ktorý som zadala, to je problém ľudského pohľadu.
lenkak
24.04.06,19:25
Vlasta,
tak Ti poprajem aspoň veľa nervov a trpezlivosti. Tu sa moc radiť nedá.
ondrejvla
24.04.06,19:30
No ak sa do toho pustím, asi skončím na psychiatrii aj ja...
ALDA
24.04.06,19:34
Veď on za ňou bol, ale čo z toho, keď ona ani nevie, kto je on?! Ona je sama doma, rozvedená pani, chorá a nik ani nevolal k nej lekára, tak ona nevie ani len to, že vôbec existuje, myslí si, že je niekto úplne iný... On lekára nevolal, lebo nevedel, čo urobiť, aby nebolo ešte horšie, ja ju nepoznám, a už ani neviem, čo by som mu poradila, ale lekára by som určite volala. Avšak, to nie je problém, ktorý som zadala, to je problém ľudského pohľadu.
Vlasti, ja by som doporučila tomu podnikateľovi, aby s niekým k nej zašiel a snáď nájde šanón so svojimi dokladmi!!! Iné sa tu nedá robiť. Je mi jej ľúto, asi si toho nabrala veľa:mee: a tu je výsledok. A nechápem, ak jej nosil doklady, že si nevšiml skôr v akom je stave. Aj počítač ak má sa dá pozrieť a zistiť, alebo vytlačit si zostavy. Poviem Ti, že je to celé nejaké čudné, teda tak sa mi to zdá.
Marianna01
24.04.06,19:41
Ja viem, že to, čo teraz napíšm, asi šokuje mnohých z vás, ale čo keby ju udal na polícii? Za stratu dokladov. Ju, ak je naozaj chorá, stíhať nebudú a on sa dostane z tej najhoršej šlamastiky .- rovnako ako pri krádeži alebo požiari nebude zodpovedný. Viem, že je to dosť drastické, ale ak sa nedá dostať k jeho dokladom, nemáš čo vymyslieť v účtovníctve. Iba si naberieš kopec roboty, nervy v kýbli, a aj tak to nebude dobre. A nakoniec za to bude obviňovať Teba.
KEJKA
24.04.06,20:06
to udanie... aby si zachránil kožu, nie je zlý nápad... vraj sa má podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, kvôli vylúčeniu stíhania za krivé obvinenie.
Ale zároveň vyslovujem hlbokú ľútosť nad osudom tej ženy... súbežne by mohol aj jej pomôcť, alebo aspoň skúsiť zabezpečiť pomoc. Ak sa jej ujmú odborníci, časom sa jej stav zlepší (aspoň dúfajme).
No a ked sa bude zaoberať jej osudom, hádam nájde aj stopy kde a ako robila účto...
Vlasti, tebe pevné nervy, rieš DPH, v prípade pochybností nezaškodí radšej zaplatiť viac, dodatočnému sa zrejme nevyhneš, aspoň kým postupom času nezískaš prehľad o firme.
No a robotu pre vraha... tak ju treba oceniť a nechať si zaplatiť. Ty si jeho situáciu nespôsobila.
Bude to aj poučenie pre neho.
elli
24.04.06,20:17
V principe suhlasim s Mariannou, je to riesenie. Ale otazne je, ci mu to pomoze pri danovej kontrole...

Vlasticka - uprimnu sustrast, ine sa povedat neda. Ale kocky maju pravdu, nespiskala si to Ty, a predsa nemozes byt zodpovedna za cely svet. Aj ked viem pochopit ludsku stranku tej Tvojej dilemy. Drzim palce.
Marianna01
24.04.06,20:55
to udanie... aby si zachránil kožu, nie je zlý nápad... vraj sa má podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, kvôli vylúčeniu stíhania za krivé obvinenie.
Ale zároveň vyslovujem hlbokú ľútosť nad osudom tej ženy... súbežne by mohol aj jej pomôcť, alebo aspoň skúsiť zabezpečiť pomoc. Ak sa jej ujmú odborníci, časom sa jej stav zlepší (aspoň dúfajme).
No a ked sa bude zaoberať jej osudom, hádam nájde aj stopy kde a ako robila účto...
Vlasti, tebe pevné nervy, rieš DPH, v prípade pochybností nezaškodí radšej zaplatiť viac, dodatočnému sa zrejme nevyhneš, aspoň kým postupom času nezískaš prehľad o firme.
No a robotu pre vraha... tak ju treba oceniť a nechať si zaplatiť. Ty si jeho situáciu nespôsobila.
Bude to aj poučenie pre neho.

Ano, je strašné, ak sa podobná vec niekomu stane. A ešte chúďa nemá nikoho, kto by jej naozaj pomohol...
Môžme jej len držať palce, aby sa jej to zlepšilo...
Vlasti, veľa síl a pevné nervy.... Toto bude zrejme "skúška kvality" alebo "krst ohňom". Rozhodne nie prechádzka "ružovým sadom".
durisovad
24.04.06,21:17
Napad s policiou sa aj mne pozdava, este by som policajtom posepla, ze by bolo dobre poslat tam aj lekara. Chudera pani asi nema ani ponatia, co ma spravit a takto by sa jej pomohlo. A co sa tyka uctovnictva, asi by som skusila ist na danovy urad (myslim tym to, aby tam zasiel podnikatel), aby mi poradili nejakeho znalca, ktory by spravil rekonstrukciu uctovnictva. Nemam s tym ziadnu skusenost, ale myslim, ze danovi uradnici sa uz dnes spravaju dost ohladuplne a situaciu by asi pochopili a pomohli riesit.
ayya
24.04.06,21:36
Vlasti - jednoznacne nahrat do pocitaca, co mate k dispozicii a urobit dph...Az potom pozerat stare roky ... Nepamatam si to presne ale: danovnik musi podat dodatocne danove priznanie do konca mesiaca nasledujuceho po tom, v ktorom mesiaci na to prisiel. Takze ak by ste zistili cojaviem 2. maja, ze danova povinnost bola nizsia, ako vykazana - do konca juna by bolo treba podat dodatocne a v tom termine aj DzP doplatit.
Myslim, ze tu ide hlavne o to, aby mu medzitym neprisli na kontrolu - ale aj danovaci su iba ludia. Keby sa mu podarilo nejak ziskat dokaz o tom, ze ta pani je chora ... myslim, ze by to pre neho bolo dobre.
No a potom - mal by chodit k tebe, ak sa rozhodnes mu to prepracovat - ako na husle - pravidelne aspon trikrat do tyzdna... aby ti kedykolvek vedel odpovedat na otazky. Myslim, ze sa najskor budete moc opriet o vypisy z banky. Aj z danaku si moze opatrne vyziadat kopie odovzdanych danovych priznani.
No... drzim palce, hlavne jemu ... a ak sa to rozhodnes vziat - potom aj tebe :)
Melnick
25.04.06,03:22
Vlasti, s tou políciou opatrne,pretože okamžite pôjde
na daňovú kontrolu a tomu sa chcete vyhnúť,kým to
nebude v poriadku.!?
Nie je pravda,že za stratu dokladov nebude zodpovedný
dokonca ani pri požiari ./ skúsenosť z r.1998/.

A keď som v niektorom príspevku písala,že priťahujem
samé hororové účta ,neklamala som, vlani som totiž
robila podobné účto za r.2004 ,ale dotyčný účtovník zomrel.
Majiteľ mi v nádeji,že mi pomôže,priniesol celý PC.
Bohužiaľ v ňom boli 3 účtovné zápisy a faktúry,kde
si fakturoval svoju odmenu do poslednej chvíle-nič viac.

Moja rada: vyzbroj sa pevnými nervami a urob si všetko
-ak mu to chceš urobiť - po svojom.
moja skúsenosť:keď som pritvrdila, našlo sa kopu "stratených"
dokladov.

A poznatok tohoto roku,keď mi je svedkom aj Simonka/Simonab/
never všetkým,ktorí plačú.

Aj tak Ti želám veľa pevných nervov a času pri riešení
toho problému.
kalkulka
25.04.06,03:45
No ak sa do toho pustím, asi skončím na psychiatrii aj ja...
Neboj sa neskončíš. Viem, že je to ťažký oriešok, čo oriešok orešisko, ale uvidíš, keď sa do toho pustíš, bude to ťažké, ale dáš to dokopy. Mala som podobný prípad. Stálo ma to veľa úsilia, času a nervov, ale už mám dá sa povedať poriadok. A bola to právnická osoba. Počiastočné stavy som dostala o rok a pol neskôr ako mali byť a aj to nie všetky dobré. Daňové priznanie sme podávali až v júni. Bola som celá hotová, ale stálo to za to. Ak mu to budeš robiť v budúcnosti, tak postupne budeš vedieť, že to máš všetko v poriadku. Ale pravdupovediac za staré roky sme podávali dodatočné daňové, tak ako DPH, tak aj daň z príjmov. Na začiatok by som ti poradila urobiť si inventúru záväzkov a pohľadávok. Budeš si pripadať ako blbec, keď ti z každej strany budú rozprávať, že im to nesedí, ale postupne to dáš dokopy. V spolupráci s DÚ, odsúhlas si stavy na daňovom úrade, sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni. Postupne sa ti chyby začnú objavovať aj sami. Nie všetky samozrejme, ale na spústu prídeš sama, ale upozornila by som na každý problém, ktorý nastane šéfa. Prejdi si majetok, či je dobre zaradený atď. No je toho veľa. Úprimne ti prajem veľa veľa veľa pevného zdravíčka, šťastíčka a dobrých chápavých ľudí vôkol teba.
dana9
25.04.06,05:39
Vlasta,
ja by som len poradila, aby sa poriadne a jednoznačne "zmluvne ošetrilo" odkedy si prebrala všetky doklady a v akom stave a množstve, aby si potom niekedy v budúcnosti z toho nemala problémy.
Asi je to dosť ťažké , keď sú v takom zlom stave, neočíslované a tak... ale kvôli zodpovednosti by som to odporúčala.

držím palce.

dana:) :)
rosemary
25.04.06,10:18
Kočky, keď si predstavím, že to mohla byť naša kolegyňka z porady, je mi z toho veľmi úzko
Cila
25.04.06,16:24
Vlasti, nemám z toho dobrý pocit čo si písala. Ja by som si na Tvojom mieste veľmi rozmyslela či sa do tej práce pustím. Tú ekonomku nepoznáš a nevieš čo sa jej stalo, podnikateľa poznáš aký je to človek? Veľakrát sa nedá ľudí odhadnúť možno aj s ním budeš mať problémy. Želám Ti pevné nervy a uváž prosím Ťa či Ti to stojí zato.
Cila
ondrejvla
25.04.06,18:50
Vlasti, ja by som doporučila tomu podnikateľovi, aby s niekým k nej zašiel a snáď nájde šanón so svojimi dokladmi!!! Iné sa tu nedá robiť. Je mi jej ľúto, asi si toho nabrala veľa:mee: a tu je výsledok. A nechápem, ak jej nosil doklady, že si nevšiml skôr v akom je stave. Aj počítač ak má sa dá pozrieť a zistiť, alebo vytlačit si zostavy. Poviem Ti, že je to celé nejaké čudné, teda tak sa mi to zdá.

Zistila som, že ona robila asi do 5-mesiaca v PC, potom som našla len lístočky a papieriky, ktorá fa je v DPH, k výkazom DPH žiadne prílohy, len akési papieriky, z ktorých sa nedá nič vyčítať, DP PO za rok 2005 mám, aj výkazy, ale tam je všetko v tis.Sk, ako to vyčistiť, keď neviem, koľko na ktorom účte, to mi nie je známa!
Rok 2004, obrat bol 17 mil. a z celého roku mám len DP PO, a 8 ks výdav.pokl.dokladov!
Rok 2003 je kompletný, ale ani tam sa nedá nájsť jediné číslo faktúry - myslím došlej, ani nič nie je číslované!
Som z toho na nervy!
KEJKA
25.04.06,19:03
Zistila som, že ona robila asi do 5-mesiaca v PC, potom som našla len lístočky a papieriky, ktorá fa je v DPH, k výkazom DPH žiadne prílohy, len akési papieriky, z ktorých sa nedá nič vyčítať, DP PO za rok 2005 mám, aj výkazy, ale tam je všetko v tis.Sk, ako to vyčistiť, keď neviem, koľko na ktorom účte, to mi nie je známa!
Rok 2004, obrat bol 17 mil. a z celého roku mám len DP PO, a 8 ks výdav.pokl.dokladov!
Rok 2003 je kompletný, ale ani tam sa nedá nájsť jediné číslo faktúry - myslím došlej, ani nič nie je číslované!
Som z toho na nervy!
....................
tak ako ti už radili, netop sa teraz starých rokoch - ohľadne toho tlač na podnikateľa, nech hľadá, oslovuje partnerov, vyžiada doklady z banky... ale veľmi to nerieš. Ved DP bolo podané, aj DPH (prípadne nech si to overí, ak ani v tom nie je istota).
Ty sa sústreď na rok 2005, aj tie počiatočné stavy sa postupne vykryštalizujú. Postupne sa všeličo vyjasní... ohlásia sa veritelia, budeš žiadať opis faktúry. ap. Ja som tiež niečo podobné preskákala... viem o čom to je. A bol to b...binec po štyroch účtovníčkach v priebehu troch rokov.
KEJKA
25.04.06,19:05
Kočky, keď si predstavím, že to mohla byť naša kolegyňka z porady, je mi z toho veľmi úzko

Pri tom všetkom, je mi jej ľúto, ale myslím si, že keby bola naša kolegyňa z PORADY, tak by takto neskončila.
ondrejvla
25.04.06,19:23
Bože môj, teraz som napísala problém na celú stranu a ono ma to odhlásilo!
TAk ešte raz, ZS nemám, rok 2005 nie je celý účtovaný v PC, ale len časť, ostatné na papierikoch, mzdy robila ručne, prakticky opisovala ale len výpl.listiny, a ak mal zamestnanec v januári 2005 8 dní dovolenky a 1 deň sviatok, mal to celý rok, takže za rok mal 96 dní dovolenky a každý mesiac jeden deň sviatok.
Prosím vás, bolo niekedy za zamestnávateľa na dôch.postenie 18%? Lebo sú výpočty 18% zamestnávateľ a 4% zamestnanec?! A ešte kedy bola nezdaniteľná časť 6736,- Sk?, lebo tak bolo celý minulý rok a aj tento rok, tzn., na fondoch mesačne firma doplatila navyše 836,- Sk, plus DP ZČ aj keď nevychádzala! Musím minulý rok opravovať mzdy? Tak do toho sa mi vôbec nechce, tento rok áno, ale minulý?!
Melnick
25.04.06,19:26
[quote=ondrejvla]
6736 od 1.1.2004
KEJKA
25.04.06,19:32
hroznééé... tak ja som mzdy neopravovala. Dokonca pri tej divočine som sa spoľahla na soft a ručne som nekontrolovala. Konateľ si toho rizika bol vedomý, ved miesto účta mal hnoj. postupne sme sa dostali k tým ZS... ale boli to vykonštruované sumy, ktoré sa dali odsúhlasiť. Rozdiely me dávali na nedaňové náklady, resp. sme ich radšej zdanili.
Zasa poviem, nerieš staré veci... toto je atypické, sústreď sa na nový rok, aj na tohoročné mzdy. Ak rok 2005 nie je v PC, tak to tiež nerieš. Ja som si robila ZS podľa toho, čo sa mi v novom roku hodilo - teda čo sa našlo podľa úhrad, upomienok (platili sa DF výlučne na základe upomienky, lebo nikto nevedel ktorá faktúra bola uhradená a ktorá nie).
OF mali fakturantky v PC, takže tie sa upomínali, odberatelia nám poslali svoj výpis z účtu, aby sme mali dôkaz, že je OF zaplatená. Samozrejme, že to bolo divné, ale inak sa nedalo. Keby som hľadala v starých dokladoch tak sa zbláznim.
Držím ti palce. Mzdy si oprav len od tohto roka - môj názor.
ondrejvla
25.04.06,19:33
A čo sa týka tej pani ekonómky, on má aspoň nejaké doklady, ale ostatní klienti v počte 6 ! -žiadne! Dnes som ho aspoň prehovorila, aby sa obrátil na jej právnika, ten ju zastupoval vraj už v podobnom probléme, ako sa dnes dozvedel a aj pri rozvode, aby šiel k nej a pokúsil sa privolať lekára, predsa nemôžu ju takto nechať!
A ešte niečo, vôbec v tomto prípade sa mi nejedná o to, či a koľko mi vôbec zaplatí, ale aby som mu mohla pomôcť, dnes na tom makáme 3 ženy - ja, moja dcéra a kolegyňa, triedili sme aspoň tento rok, aby sa dalo urobiť DPH, je to riadny zmätok a ten dať dokopy. No a manžel, ten mi hundre, že zasa robím "advokáta chudobným", že či chcem sa zosypať aj ja, viem, má pravdu, ale možno budem mať do neba o jeden schodík bližšie...
A ešte jednu otázku mám - ono ich neskôr bude asi viac, našla som lístoček pri DP PO 2005, že odpisy z MV BMW tr.3, úžitkové ( v TP nákladné ) dala odp.skupinu 1 a aj tak účtovala odpisy, podľa mňa by to mala byť odp.skupina 2, nie? No a pri MV v cene 1,800 tis. Sk je to podstatná suma, takže by sa asi dodaňovalo, nie?
Ale do roku 2005 sa nechcem púšťať, to by už bola asi samovražda!
lenkak
25.04.06,19:33
18% - pre SZČO Dôch.poistenie
ondrejvla
25.04.06,19:42
18% - pre SZČO Dôch.poistenie

Ale zamestnávateľ len 14% za zamestnanca, mám pravdu, alebo už som totálny magor?!
A poradí mi niekto, ako je to s odpisovou skupinou, či mám pravdu, alebo som len domotaná?
KEJKA
25.04.06,19:47
nákladné vozidlá ................. OS 1............. to je OK
v OS 2 sú prívesy, návesy...a i., ale nie nákladné, či úžitkové, takže aspoň to je v poriadku, čo nemusíš riešiť.
lenkak
25.04.06,19:48
Ale zamestnávateľ len 14% - áno.
ondrejvla
25.04.06,19:56
Ďakujem, aspoň to, neviem, čo som už taká domotaná!
ondrejvla
29.04.06,15:29
Tak nakoniec sa trápim s týmto problémom, a chcem sa spýtať, či je to skutočne takto:
- presvedčila som majiteľa sro-čky aby zavolali k nej lekára, včera sa tam stretli - jej právnik, obvodný lekár a aj psychiater, no a štyria z klientov, ktorým účtovala, ale nepodala ani DP, ani tento rok nič neúčtovala, napriek tomu, že všetky doklady sú u nej. Pani odmietla ísť na psychiatriu, odmietla užívať lieky, ktoré nariadil psychiater, tak tlačili klienti na právnika, ale ten povedal, že pokiaľ je ona svojprávna a neublížila nikomu a ani nie je nebezpečná svojmu okoliu, nemusí nastúpiť liečbu a ani ísť do nemocnice, že legislatíva jej to umožňuje!
Je to možné, že takto ťažko chorý človek sa môže sám rozhodnúť, či sa bude liečiť alebo nie?
Som z toho prekvapená, že čo potom, ak už bude nedaj Bože neskoro?!

A inak, DPH za 1.štvrťrok už ukončujem, len ma hnevá, že nemám z čoho vychádzať, lebo ZS sú také, že nič nie je presné ani isté. Poraďte, čo urobiť, či ten rozdiel si naúčtovať na nejakú analytiku účtu a hľadať potom, ak by boli niekedy podklady, ale čo ak nebudú už vôbec? Dokonca celý rok 2004 chýba, ak by som sa pokúšala niečo vybrať odtiaľ...
A čo by sa stalo, ak by prišla kontrola a on nemá tie doklady, dokonca ani účt.denník, alebo hlavnú knihu? Ja už vážne neviem, ako sa v tomto prípade vyhrabať z popod tejto kopy neistých čísel!
Viera123
29.04.06,15:51
Tak nakoniec sa trápim s týmto problémom, a chcem sa spýtať, či je to skutočne takto:
- presvedčila som majiteľa sro-čky aby zavolali k nej lekára, včera sa tam stretli - jej právnik, obvodný lekár a aj psychiater, no a štyria z klientov, ktorým účtovala, ale nepodala ani DP, ani tento rok nič neúčtovala, napriek tomu, že všetky doklady sú u nej. Pani odmietla ísť na psychiatriu, odmietla užívať lieky, ktoré nariadil psychiater, tak tlačili klienti na právnika, ale ten povedal, že pokiaľ je ona svojprávna a neublížila nikomu a ani nie je nebezpečná svojmu okoliu, nemusí nastúpiť liečbu a ani ísť do nemocnice, že legislatíva jej to umožňuje!
Je to možné, že takto ťažko chorý človek sa môže sám rozhodnúť, či sa bude liečiť alebo nie?
Som z toho prekvapená, že čo potom, ak už bude nedaj Bože neskoro?!

A inak, DPH za 1.štvrťrok už ukončujem, len ma hnevá, že nemám z čoho vychádzať, lebo ZS sú také, že nič nie je presné ani isté. Poraďte, čo urobiť, či ten rozdiel si naúčtovať na nejakú analytiku účtu a hľadať potom, ak by boli niekedy podklady, ale čo ak nebudú už vôbec? Dokonca celý rok 2004 chýba, ak by som sa pokúšala niečo vybrať odtiaľ...
A čo by sa stalo, ak by prišla kontrola a on nemá tie doklady, dokonca ani účt.denník, alebo hlavnú knihu? Ja už vážne neviem, ako sa v tomto prípade vyhrabať z popod tejto kopy neistých čísel! Ondrejvla, sledujem tvoju "odyseu" a obdivujem ťa. Prosím ťa, a keď bol u panej policajt a právnik, nedalo sa aspoň nazrieť, či niekde tie jeho doklady nie sú? Veď by si bral len to, čo je jeho, veď s tými "papiermi" pani snáď nekúrila? Tiež si myslím, že je to celé nejaké divné.

A ešte chcem reagovať na jednu tvoju predchádzajúcu pripomienkumimotemy ak píšeš niečo veľmi dlho a pri prihlasovaní si si nedala fajočku zapamätať, tak ešte predtým, ako sa to pokúsiš odoslať, daj si to skopírovať a prehoď niekde do wordu, aby si to potom po prihlásení už len preniesla späť. Alebo, keď to už omylom odošleš a ono ťa to odhlási, stlač šípku späť, celý príspevok sa ti zobrazí a skopíruj si ho potom... Minule to Richard písal do nejakej správy. Mne sa to už tiež stalo, tak sa radšej istím.
KEJKA
29.04.06,16:22
A inak, dph za 1.štvrťrok už ukončujem, len ma hnevá, že nemám z čoho vychádzať, lebo ZS sú také, že nič nie je presné ani isté. Poraďte, čo urobiť, či ten rozdiel si naúčtovať na nejakú analytiku účtu a hľadať potom, ak by boli niekedy podklady, ale čo ak nebudú už vôbec? Dokonca celý rok 2004 chýba, ak by som sa pokúšala niečo vybrať odtiaľ...
A čo by sa stalo, ak by prišla kontrola a on nemá tie doklady, dokonca ani účt.denník, alebo hlavnú knihu? Ja už vážne neviem, ako sa v tomto prípade vyhrabať z popod tejto kopy neistých čísel!..... odcitované
-------------------------------------------------------------------------

tiež neviem, prečo niečo nenašli, mali ísť aj do PC, zobrať si svoje... samozrejme zaprotokolovať.
Nierieš, čo bude ak.... na to máš čas, ak k tomu dôjde. Prešla som si tým, je to na zúfanie. Polroka som bola bez PS. ale nechcela som si zasviniť svoje účto, tak som si to dávala len do excelu.
Najskôr som si postupne našla a urobila pravdepodobné (!) stavy majetku zásob, pohľadávok, záväzkov.
Mala som výkazy z predchádzajúceho roku, síce v tis. Sk, to by až tak nevadilo ale hrozné nezmysly. No ale to čo mi ako tak súhlasilo, som zobrala ako konštatné pre ZS. Ostatné som si dávala na AU tak, že hodnoty, ku ktorým som mala evidenciu po položkách (už vďaka spracovaniu v bežnom roku... ako čo vyplávalo na povrch) som dala na jeden AU, a rozdiel, ktorý mi nepasoval som dala na druhy AU. A tie rozdielove som upravovala. Našťastie sa dali hodnoty v zápisoch prepisovať, inak by z toho bol riadny guláš.
................
Radím ti aby si sa so ZS príliš neponáhľala, ak už budeš naozaj chcieť mať niečo zachytené tak si to daj oproti 395, aby si vedela, aký maš rozdiel.
ondrejvla
29.04.06,17:54
A inak, dph za 1.štvrťrok už ukončujem, len ma hnevá, že nemám z čoho vychádzať, lebo ZS sú také, že nič nie je presné ani isté. Poraďte, čo urobiť, či ten rozdiel si naúčtovať na nejakú analytiku účtu a hľadať potom, ak by boli niekedy podklady, ale čo ak nebudú už vôbec? Dokonca celý rok 2004 chýba, ak by som sa pokúšala niečo vybrať odtiaľ...
A čo by sa stalo, ak by prišla kontrola a on nemá tie doklady, dokonca ani účt.denník, alebo hlavnú knihu? Ja už vážne neviem, ako sa v tomto prípade vyhrabať z popod tejto kopy neistých čísel!..... odcitované
-------------------------------------------------------------------------

tiež neviem, prečo niečo nenašli, mali ísť aj do PC, zobrať si svoje... samozrejme zaprotokolovať.
Nierieš, čo bude ak.... na to máš čas, ak k tomu dôjde. Prešla som si tým, je to na zúfanie. Polroka som bola bez PS. ale nechcela som si zasviniť svoje účto, tak som si to dávala len do excelu.
Najskôr som si postupne našla a urobila pravdepodobné (!) stavy majetku zásob, pohľadávok, záväzkov.
Mala som výkazy z predchádzajúceho roku, síce v tis. Sk, to by až tak nevadilo ale hrozné nezmysly. No ale to čo mi ako tak súhlasilo, som zobrala ako konštatné pre ZS. Ostatné som si dávala na AU tak, že hodnoty, ku ktorým som mala evidenciu po položkách (už vďaka spracovaniu v bežnom roku... ako čo vyplávalo na povrch) som dala na jeden AU, a rozdiel, ktorý mi nepasoval som dala na druhy AU. A tie rozdielove som upravovala. Našťastie sa dali hodnoty v zápisoch prepisovať, inak by z toho bol riadny guláš.
................
Radím ti aby si sa so ZS príliš neponáhľala, ak už budeš naozaj chcieť mať niečo zachytené tak si to daj oproti 395, aby si vedela, aký maš rozdiel.

Lida, ja som si to tiež zatiaľ dala na AÚ 479, ktorý som si vytvorila ako záväzok voči neznámej, lebo mi to vychádza, že je to v záväzkoch, zistila som, že neúčtovala účet 591/341, nakoľko úhrada bola 19 tis. ale v záväzkoch len 2 tis. a tie boli DZČ. Ale aj tak mi záväzky nejdú takmer o 60 tis. Sk.
Ja som nepísala, že bol u nej policajt, ale psychiater! Nemohli nič nájsť, lebo PC vraj nefunguje takmer pol roka - do ostatných priestorov bytu nepovolila vstup nikomu, vraj ona nič nemá!
Tak ja neviem, ale rok 2005 účtovať nanovo - to teda nehrozí! - a koniec koncov sa ani nemám o čo oprieť, keď chýbajú doklady roku 2004!
No, keby to nebol známy, asi by som ho poslala ..., no asi do konopí!
Viera123
29.04.06,18:00
Ja som nepísala, že bol u nej policajt, ale psychiater! Nemohli nič nájsť, lebo PC vraj nefunguje takmer pol roka - do ostatných priestorov bytu nepovolila vstup nikomu, vraj ona nič nemá!
Už som to opravila, stále sa písalo o policajtoch, tak som si nevšimla, že tam policajt nebol, iba právnik, obvodný lekár a psychiater. Už je mi jasné, že keď nepovolila, tak sa nedalo nič robiť.
KEJKA
29.04.06,18:09
hej, v mojom prípade tri roky nebola účtovaná daň z príjmov, ani nebola urobená uzávierka... prevod do nového roka, takže sa obraty nabaľovali aj v nákladoch a výnosoch.... účto o ničom. Musela som otvoriť nové, nové obdobie a dolovala som..... no ale ty to máš horšie, ako vidím.
Radili sme ti ---- teda tomu tvojmu klientovi podať trestné oznámenie, tak preto som vydedukovala to o tom policajtovi. Ved zadržiava cudzie veci. No ale aj tak by muselo byť nejaké súdne rozhodnutie, aby mohli vstúpiť do bytu policajti....
Naozaj rob len nový rok a tak ako ti to bude vychádzať.
lenkak
29.04.06,19:20
Najlepšie je dať do kopy nový rok a čo bude so starými rokmi, to ukáže len čas.
Marianna01
30.04.06,16:26
Presne tak, ako radia dievčatá. Ja som sa svojho času dostala do firmy, kde účto nebolo vôbec robené. Len akési výpočty na DPH počas 3 rokov. Zhrozená som sa plná elánu pustila do najstaršieho roku, popritom som riešila milión ďalších vecí, ktoré vo forme vôbec neboli a zo zákona boli povinní ich robiť. Nakoniec to dopadlo tak, že p 1 1/2 roku som odchádzala na MD s tým. že ešte stále som nebola v reálnom čase a bola som tá najhoršia a najsprostejšia kr..a. Takže nechaj staré roky starými, zaoberaj sa týmto rokom. Za ostatné nenesieš zodpovednosť.
A nesediace záväzky ?- najnovší klient splatil 190tis. záväzok - vo výkazoch z predch. roka mal záväzky spolu 2tis....! Mnoho účtovníkov si z výkazov nerobí ťažkú hlavu. A to sú úplne zdraví a pri zmysloch...
Ak máš taký soft, ktorý Ti dovoľuje opravovať v zápisoch, tak si ZS nechaj napotom. Zaúčtuj všetko, čo máš, ostatné nech Ťa zatiaľ netrápi (trpká skúsenosť)
ondrejvla
30.04.06,17:30
Priatelia ste veľmi zlatí, že mi pomáhate riešiť tento problém, je to moja duševná podpora.
Teraz som sa stretla s ďalším problémom, keď som už urobila DPH 1.štvrťrok, mzdy od 01 - 04/2006, samozrejme aj opravné výkazy pre poisťovne, tzn.aj doplatenie úhrad, u iných zasa krátenie úhrad za nesprávne odvody, zistila som, že DP k dani z príjmu FO, typ A za konateľa a jediného spoločníka, bolo podané nesprávne, daň.bonus ten teraz uznám, ale vyvstal mi tu problém, príspevok zamestnávateľa na DDP za mesiace 09-12/2005, doba, od kedy bol poistený v DDP mu nezvyšovala základ dane o túto sumu. Idem mu urobiť opravné, resp. dodatočné DP, ale som v pomykove, neviem, kde mu mám dodaniť tento doplatok za zamestnávateľa... môj názor, dám to ako iný príjem? - teda myslím od ďalšieho zamestnávateľa? alebo je to inak? Pre ZP už nejdem do minulého roku opravovať základ, ale pre DP FO "A" to musím, keďže chcem, aby neprišiel o DB na 2 deti.
Ďakujem.
lenkak
30.04.06,17:32
Ten bonus sa nedal riešiť formou ročného zúčtovania?
ondrejvla
30.04.06,17:37
Ten bonus sa nedal riešiť formou ročného zúčtovania?

Lenka, ona nerobila zamestnancom ročné zúčtovania, ale každému DP FO "A". A navyše robila účto aj jeho manželke, tak vidím, že ani tu nie je bonus.
A ešte niečo, ďalší zamestnanec je zároveň aj SZČO, má prerušenú živnosť na 2 roky, ale tvrdila vraj, že v žiadnom prípade mu nemôže dať podpísať Vyhlásenie k dani a uznávať DB na deti, môj názor, on si je zodpovedný za to, že má podpísané Vyhlásenie a tým aj uznanie nároku na DB.
lenkak
30.04.06,17:40
Aj manželka mala DDP, a tak ako manžel? Ak nie, potom by som radšej bonus opravila v DP FO -A manželke.
lenkak
30.04.06,17:41
môj názor, on si je zodpovedný za to, že má podpísané Vyhlásenie a tým aj uznanie nároku na DB.
Aj môj názor. Ale ak bol SZČO nezdaniteľnú časť si vie uplatniť v DP, len ak nemal príjem, píšeš že pozastavenú činnosť, tak je mu to na ...
ten bonus si vie priznať v DP.
ondrejvla
30.04.06,17:41
Aj manželka mala DDP, a tak ako manžel? Ak nie, potom by som radšej bonus opravila v DP FO -A manželke.

Manželka je SZČO - robila jej účto, nemá DDP. Tam by som ani nemohla opravovať, lebo manželkine doklady nemá vôbec žiadne od roku 2003 všetky boli u ekonómky.
lenkak
30.04.06,17:43
Manželka je SZČO - robila jej účto, nemá DDP. Tam by som ani nemohla opravovať, lebo manželkine doklady nemá vôbec žiadne od roku 2003 všetky boli u ekonómky.

Na zaplakanie. :mee::mee::mee:
ondrejvla
30.04.06,17:43
Aj môj názor. Ale ak bol SZČO nezdaniteľnú časť si vie uplatniť v DP, len ak nemal príjem, píšeš že pozastavenú činnosť, tak je mu to na ...

Lenka, ono mu to nie ja na... on bol zamestnancom v tejto sro-čke, a vzhľadom k príjmu by sa mu to zišlo, platil preddavky no a mal by aj nárok na DB.
lenkak
30.04.06,17:46
Ja viem, že kvôli príjmu by sa mu to zišlo, len si to niekto iný nemyslel a nedomyslel. A práve to je na ...
lenkak
30.04.06,17:48
Priatelia ste veľmi zlatí, že mi pomáhate riešiť tento problém, je to moja duševná podpora.
Teraz som sa stretla s ďalším problémom, keď som už urobila DPH 1.štvrťrok, mzdy od 01 - 04/2006, samozrejme aj opravné výkazy pre poisťovne, tzn.aj doplatenie úhrad, u iných zasa krátenie úhrad za nesprávne odvody, zistila som, že DP k dani z príjmu FO, typ A za konateľa a jediného spoločníka, bolo podané nesprávne, daň.bonus ten teraz uznám, ale vyvstal mi tu problém, príspevok zamestnávateľa na DDP za mesiace 09-12/2005, doba, od kedy bol poistený v DDP mu nezvyšovala základ dane o túto sumu. Idem mu urobiť opravné, resp. dodatočné DP, ale som v pomykove, neviem, kde mu mám dodaniť tento doplatok za zamestnávateľa... môj názor, dám to ako iný príjem? - teda myslím od ďalšieho zamestnávateľa? alebo je to inak? Pre ZP už nejdem do minulého roku opravovať základ, ale pre DP FO "A" to musím, keďže chcem, aby neprišiel o DB na 2 deti.
Ďakujem.


Mal vystané Potvrdenie o príjme? Ak tam boli zapísané aj odvody, potom by sa nezhodovali s tým "navýšeným" príjmom, lebo do ZP by sa teda malo odviesť viacej.
ondrejvla
30.04.06,17:48
Ja viem, že kvôli príjmu by sa mu to zišlo, len si to niekto iný nemyslel a nedomyslel. A práve to je na ...

Lenka, prosím poraď, kde mu dať ten príspevok zamestnávateľa, aby sa mohol dodaniť a j aby som mu mohla urobiť dodatočné DP FO "A" za konateľa, prosím, prosím... ja by som to dala ako príjem od iného zamestnávateľa, alebo...
ondrejvla
30.04.06,17:50
Mal vystané Potvrdenie o príjme? Ak tam boli zapísané aj odvody, potom by sa nezhodovali s tým "navýšeným" príjmom, lebo do ZP by sa teda malo odviesť viacej.

Áno, má vystavené potvrdenie, ale mám aj - Informáciu o stave účtu poistenca z Credit Suisse a tam je vyznačený príspevok za zamestnávateľa.
lenkak
30.04.06,17:52
Chce si dať aj ako nezdaniteľnú časť do DP aj to zaplatené DDP? Ak nie, ja by som použila len Potvrdenie od zamestnávateľa a požiadala o DB, nakoľko má na to nárok.
ondrejvla
30.04.06,17:56
Chce si dať aj ako nezdaniteľnú časť do DP aj to zaplatené DDP? Ak nie, ja by som použila len Potvrdenie od zamestnávateľa a požiadala o DB, nakoľko má na to nárok.

Lenka, to Potvrdenie je na starom tlačive, nie je tam vypísané či má zaplatené príspevky na DDP, ale čo ak to má v povinných poistných a príspevkoch? Ja to nemám ako zistiť?
KEJKA
30.04.06,17:58
a nedá sa opraviť za zamesnávateľa hlásenie o príjme a ododoch? alebo iba pre zamestnanca vystaviť Potvrdenie o príjme vyššom o ten príspevok, aj ked je to nezdanené?
Veľmi sa do tohto nerozumiem, ale ked je to v jednej kope... a už si robila aj opravy, tak urob ďalšiu....
ak to dáš ako od iného zamestnávateľa, tak je to tiež zle...
lenkak
30.04.06,17:58
Tak zabudni na celé DDP, uznaj do príjmov len to čo v skutočnosti zarobil, čo má na tlačive hrubú mzdu, do DP daj ako prílohu len toto potvrdenie + rodné listy.
lenkak
30.04.06,18:01
Alebo potom všetko poopravuj, ako píše Lida. Všetky prehľady, hlásenie, odovdy, aj so mzdami, + Potvrdenie.
ondrejvla
30.04.06,18:02
Dievčatá ďakujem, pomohli ste mi, utvrdila som sa v tom, že keď to nemám na potvrdení, budem to ignorovať! Veď sa jedná v celku len o 960,- Sk, tak keby mu to hneď aj domerali, tak sa svet nezborí!
Ďakujem, už mi je hneď lepšie na duši, môžem ísť makať na stránku www.drsr a urobiť dodatočné.
ondrejvla
30.04.06,18:04
Alebo potom všetko poopravuj, ako píše Lida. Všetky prehľady, hlásenie, odovdy, aj so mzdami, + Potvrdenie.

No Lenka opravovať mzdy za rok 2005 - to si môžem rovno hodiť mašľu! A koniec koncov. kde inde by mal ako zamestnanec 96 dní dovolenky a 12 dní sviatkov platených za rok!
lenkak
30.04.06,18:06
Tak urob ako si písala v príspevku č. 59.
ondrejvla
30.04.06,18:12
Tak urob ako si písala v príspevku č. 59.

Ďakujem za pomoc a podporu.
Pekný večer všetkým.
kukučka
30.04.06,19:37
Vlasti nemám ti ako pomôcť, ja by som si už na takú prácu netrúfla! Tá pani nemá príbuzných?
Len ti držím veľmi, veľmi držím palce a mysli aj na svoju rodinu.
ondrejvla
30.04.06,19:48
Vlasti nemám ti ako pomôcť, ja by som si už na takú prácu netrúfla! Tá pani nemá príbuzných? Tá pani je rozvedená a deti má v opatere manžel, o inom neviem, ja ju nepoznám.
Len ti držím veľmi, veľmi držím palce a mysli aj na svoju rodinu.

Betka ďakujem. Viem, už musím spomaliť tempo, a začať myslieť i na seba, a najmä na mojich drahých, ktorí sa mi snažia pomôcť a chodia okolo mňa po špičkách. Ale už manžel zavelil dnes dosť, lebo vraj sa mi už aj z trvalej začal
valiť dym. Aj Lenka mi prikazuje spomaliť a myslieť na seba.
Nikdy by som si nepomyslela, že za pár dní dokážem urobiť také množstvo roboty, ale sa mi potia aj platničky na chrbtici, keď si pomyslím, čo ma ešte čaká, aby som mohla mať každý účet čistý a inventovaný!
lenkak
01.05.06,08:30
Vlasta, prosím Ťa, len to neprežeň, podeľ si robotu na každý deň časť, nie všetko naraz.
ANNA
01.05.06,09:58
Vlasti, zadala si veľmi smutnú tému a úprimne ťa obdivujem, neviem, ja by som sa na to netrúfala dať. Na druhej strane je mi tej pani ľúto a ako má veľké deti? Niečo podobné som zažila. Podnikateľ zamestnával pracovníka, ktorý bol po rozvode bezdomovec. Ale bol veľmi slušný. A po čase sa mu ho uľútostilo a býval v jednej skladovej miestnosti, ktorú nevyužíval. A komu čo doma vystávalo mu dal. Po čase to mal celkom slušne zariadené. Lenže ten pán bol už starší, a vystal problém, čo ak sa mu niečo stane? A minulý rok sa prihodilo, to , že začal mávať depresie a nechuť k životu a nechcel ani robiť. A čo s takým zamestnancom? A milý šéf začal zháňať nformácie. Vybavil lekára, aby ho poslal na liečenie. Ale čo mňa najviac zaujalo bolo, že našiel jeho dcéru a toľko ju presviedčal, že je to predsa len jej otec. Už je tom 2 roky, už tam nepracuje, je na invalidnom,a býva u svojej dcéry. Ja viem, že tvoj prípad je trochu iný a ja som sa rozpísala mimotemy ale keď si sa už na to dala držím päste.
kalkulka
02.05.06,05:14
Vlasti, len sa prosím ťa dočista neprepracuj. Mysli aj na seba a svoju rodinu. Prosím ťa nadopuj sa počas tohto šialeného obdobia aspoň vitamínami, pestrou stravou, dopraj si občas čokoládu, je dobrá na rozmýšľanie a dopĺňa energiu a s kávou prosím ťa opatrne. Občas iba zbytočne dopuje organizmus. Niekedy je lepšie vypnúť na hodinku, dve a potom to ide lepšie a rýchlejšie.
Ja viem, že dobre sa to hovorí a tebe toľko vecí nevyriešených blúdi po hlave, ale mám to už odskúšané. Telo niekedy pracuje iba silou tvojej vôle a potom, keď už fakt vypneš ono sa ti môže vypomstiť. Poznám to dobre, tak sa snaž troška sa aj šetriť. Práca nie je všetko. Veľmi ti držím pršteky aj na nohách.
ondrejvla
02.05.06,18:10
Vlasti, len sa prosím ťa dočista neprepracuj. Mysli aj na seba a svoju rodinu. Prosím ťa nadopuj sa počas tohto šialeného obdobia aspoň vitamínami, pestrou stravou, dopraj si občas čokoládu, je dobrá na rozmýšľanie a dopĺňa energiu a s kávou prosím ťa opatrne. Občas iba zbytočne dopuje organizmus. Niekedy je lepšie vypnúť na hodinku, dve a potom to ide lepšie a rýchlejšie.
Ja viem, že dobre sa to hovorí a tebe toľko vecí nevyriešených blúdi po hlave, ale mám to už odskúšané. Telo niekedy pracuje iba silou tvojej vôle a potom, keď už fakt vypneš ono sa ti môže vypomstiť. Poznám to dobre, tak sa snaž troška sa aj šetriť. Práca nie je všetko. Veľmi ti držím pršteky aj na nohách.

Ďakujem všetkým za podporu. Hlásim - DPH odovzdané, prvý štvrťrok vysúhlasený kompletne všetky účty, mzdy spracované a aj odovzdané výkazy už aj za 4 mesiac, Taktiež všetky opravné výkazy za január a február zaslané. Vypila som litre minerálky-celé prepravky, v koši sú ohryzky z množstva jabĺk, neviem kto mi ich tu nahádzal... Až na tú odporúčanú čokoládu - aj by som si veru dala, keby - no, aspoň si na ňu pomyslím, ako asi chutí!

Vyčerpaná som ako koník, dám si chvíľu relax, aby som sa spamätala a potom ak bude možné s tou pani rozprávať, rada by som sa dopracovala k ZS roku 2006. Ale to nechám ešte chvíľu odpočívať, aspoň pokiaľ si pán konateľ nespomenie, že by bolo treba aj okrem ďakujem voľačo iné...
Ale čo už, nebolo by to po prvý krát, čo som takto pomáhala! Dnes už idem len relaxovať. Dostala som novú knihu od Keleovej, určite sa do nej pustím.
lenkak
02.05.06,18:22
Myslíš, že Ti ten oddych aj dlho vydrží?
ondrejvla
02.05.06,18:27
Myslíš, že Ti ten oddych aj dlho vydrží?

No aspoň jeden deň určite! Zajtra si idem popresádzať aspoň časť kvetov, a vtedy sa viem veľmi psychicky uvoľniť. No a potom sľúbila som vnúčikovi Zázvorníky, videla som ich tu na Porade, idem ich pohľadať, skúsim ich urobiť Dia.
Pekný večer.
lenkak
02.05.06,18:39
Prajem Ti príjemný deň, plný oddychu a načerpania nových síl a elánu.
kalkulka
03.05.06,06:55
Ďakujem všetkým za podporu. Hlásim - DPH odovzdané, prvý štvrťrok vysúhlasený kompletne všetky účty, mzdy spracované a aj odovzdané výkazy už aj za 4 mesiac, Taktiež všetky opravné výkazy za január a február zaslané. Vypila som litre minerálky-celé prepravky, v koši sú ohryzky z množstva jabĺk, neviem kto mi ich tu nahádzal... Až na tú odporúčanú čokoládu - aj by som si veru dala, keby - no, aspoň si na ňu pomyslím, ako asi chutí!

Vyčerpaná som ako koník, dám si chvíľu relax, aby som sa spamätala a potom ak bude možné s tou pani rozprávať, rada by som sa dopracovala k ZS roku 2006. Ale to nechám ešte chvíľu odpočívať, aspoň pokiaľ si pán konateľ nespomenie, že by bolo treba aj okrem ďakujem voľačo iné...
Ale čo už, nebolo by to po prvý krát, čo som takto pomáhala! Dnes už idem len relaxovať. Dostala som novú knihu od Keleovej, určite sa do nej pustím.
Tak to si ma potešila, že ti to takto skvele ide a ako ideš na chvíľku príjemne relaxovať. Len tak ďalej, výsledok bude skvelý a potom budeš môcť pokojne spávať. Tak veľa síl.
ondrejvla
14.05.06,18:13
Vyskytol sa mi ďalší problém v súvislosti s týmto mojim trápením!
Zamestnanec firmy, nemal podpísané daňové vyhlásenie, má prerušenú živnosť. Za rok 2005 mu robila DP FO "B", dala mu potvrdenie o výške príjmu, odpočit.položku mu v mzdách neuznávala. Ale v DP mu uznala odp.položku v sume 80 832,- Sk(inak neviem prečo takúto sumu!), čím zároveň žiadala vrátiť od DÚ zaplatenú preddavkovú daň v celkovej sume viac ako 14 tis. Sk. DÚ mu túto daň vrátil, keď som sa pozrela na DP, takmer ma vystrelo! Urobila som dodatočné DP, vrátenú daň ihneď zamestnanec vrátil cez IB DÚ, ale pokuta určite bude, však? No a mám dojem, že aj penále za dni, kým mal sumu od DÚ na svojom účte, nie?
Alebo nemám pravdu a on mal nárok - čo sa mi nezdá, nakoľko podľa § 11, odst.2 nemal nárok, výsluhový dôchodok má od roku 2004.
Za rok 2005 podávala prehľady, ale nepodala Hlásenie, keď som sa dopátravala z výplatných listín na preddavky dane, zstila som, že za každý štvrťrok boli nesprávne prehľady. Podala som opravné a zároveň aj Hlásenie, neviete mi povedať, či aj toto bude DÚ pokutovať?! A čo konateľ, bude môcť voči nej žiadať náhrady, keďže mali uzatvorenú zmluvu o vedení účtovníctva?
Melnick
14.05.06,18:21
[quote=ondrejvla]
80832 - teta ostala zamrznutá v roku 2004.
Výsluhový dôchodca nemá nárok na odpoč.položku.
lenkak
14.05.06,18:24
lenkak
14.05.06,18:26
ondrejvla
14.05.06,18:26
[quote=ondrejvla]
80832 - teta ostala zamrznutá v roku 2004.
Výsluhový dôchodca nemá nárok na odpoč.položku.

Majka ďakujem, takže dodatočné DP som urobila právom!
A nik mi neporadí, čo s tými pokutami? Môže požiadať o odpustenie, alebo žiadať od nej náhradu? - lenže žiadať - to by mohol, keby bola schopná...
lenkak
14.05.06,18:27
Za Hlásenie určite, nakoľko nebolo podané v správnom termíne.
Melnick
14.05.06,18:32
[quote=Melnick]

Majka ďakujem, takže dodatočné DP som urobila právom!
A nik mi neporadí, čo s tými pokutami? Môže požiadať o odpustenie, alebo žiadať od nej náhradu? - lenže žiadať - to by mohol, keby bola schopná...

Žiadať môžeš ,s 500-SK kolkom za každú žiadosť ,ale záruku,
že Ti aj vyhovejú nemáš:mee:
ondrejvla
14.05.06,18:33
Za Hlásenie určite, nakoľko nebolo podané v správnom termíne.

Fňuk!
No to ho ľutujem! Veď sa nedoplatí, a pritom ona dostala zaplatené za všetky 3 mesiace roku 2006, ale nebolo urobená ani čiarka!
ondrejvla
14.05.06,18:33
[quote=ondrejvla]

Žiadať môžeš ,s 500-SK kolkom za každú žiadosť ,ale záruku,
že Ti aj vyhovejú nemáš:mee:

Veď to, daj korunky a žiadosť neschvália...
ALDA
14.05.06,18:36
[quote=Melnick]

Majka ďakujem, takže dodatočné DP som urobila právom!
A nik mi neporadí, čo s tými pokutami? Môže požiadať o odpustenie, alebo žiadať od nej náhradu? - lenže žiadať - to by mohol, keby bola schopná...

Skúsiť môže, ale majiteľ, konateľ je jedinou zodpovednou osobou voči DU. Ak mu vyrúbi DU nejaké sankcie, náhradu môže žiadať iba dohodou, alebo súdnou cestou.
ondrejvla
14.05.06,18:40
[quote=ondrejvla]

Skúsiť môže, ale majiteľ, konateľ je jedinou zodpovednou osobou voči DU. Ak mu vyrúbi DU nejaké sankcie, náhradu môže žiadať iba dohodou, alebo súdnou cestou.

Hela, ani Ty nepotešíš?! Je to asi úplne beznádejné...
lenkak
14.05.06,18:42
Vlasta,
len sa čudujem, že na to konateľ nedošiel skôr. Veď má aj nejaké povinnosti. Hádam Ti ich nemusím pripomínať, len jedna:
Konateľovou povinnosťou je zabezpečiť riadne vedenie účtovníctva, ktoré predpisujú právne predpisy.
ondrejvla
14.05.06,18:46
Vlasta,
len sa čudujem, že na to konateľ nedošiel skôr. Veď má aj nejaké povinnosti.

Lenka nedošiel! On sa účtovníctvu a daňovým zákonom vôbec nerozumie, bol presvedčený, že všetko je v poriadku. Až teraz, keď už je takmer neskoro...
Ja by som jej nahádzala na zadok, najmä preto, že sa ani nechce liečiť, je to mladá baba!
lenkak
14.05.06,18:49
Nuž tak teraz si pekne zacáluje, a k tzej mladej,
poznáš aj ty: "Komu niet rady, tomu niet pomoci".
Nepomôže ani prehnúť cez koleno.
ALDA
14.05.06,19:01
[quote=ALDA]

Hela, ani Ty nepotešíš?! Je to asi úplne beznádejné...

Vlasti..chcem Ťa potešiť:)Aspom si bude Tvoju robotu vážiť...:):):)
Melnick
14.05.06,19:19
[quote=ondrejvla]

Žiadať môžeš ,s 500-SK kolkom za každú žiadosť ,ale záruku,
že Ti aj vyhovejú nemáš:mee:

Vlasti a kočka nebola poistená na škodu spôsobenú vedením
účtovníctva?
Aspoň z jej prípadnej poistky by mohol niečo čerpať.
Svoju povinnosť by síce musel vyrovnať,ale penále
by mohli byť uhradené z tej poistky.:)
ondrejvla
15.05.06,05:03
[quote=Melnick]

Vlasti a kočka nebola poistená na škodu spôsobenú vedením
účtovníctva?
Aspoň z jej prípadnej poistky by mohol niečo čerpať.
Svoju povinnosť by síce musel vyrovnať,ale penále
by mohli byť uhradené z tej poistky.:)

Či bola poistená to neviem, ja neviem o nej nič len to, ako sa volá a to, čo som našla za zmätky. Ale že by bola poistená veľmi pochybujem, keďže nemala ani soft.
Melnick
15.05.06,05:37
[quote=Melnick]

Či bola poistená to neviem, ja neviem o nej nič len to, ako sa volá a to, čo som našla za zmätky. Ale že by bola poistená veľmi pochybujem, keďže nemala ani soft.

Tak to je potom :mee: :mee: :mee: ,ale pre nás všetkých zároveň
zdvihnutý prst, aby sme robili všetko z mierou a chránili
si naše zdravie,aby prípadne raz po nás niekto neriešil
podobný problém ako teraz Ty Vlasti.:)
Jara
15.05.06,06:44
Vlasti pred tromi rokmi som robila to isté čo ty. Prečítala som si všetky tieto príspevky. Dala som žiadosť o odpustenie pokuty a penálov. Odpustili polovicu. No môžem ti povedať, že nikto si to nevážil, nemala som síl pýtať ani korunu, keďže ledva poplatil dlhy... No nakoniec som bola aj zlá lebo nakoľko sa tomu nerozumel, tak si myslel že ja som ho pripravila o toľké peniaze... To ale povedal asi po pol roku. Už nikdy viac... Ruky preč od takýchto vecí... Prajem ti aby si nedopadla tak ako ja.

Známe porekadlo: Za dobré nikdy dobre nečakaj...
Oci
15.05.06,08:49
Všetkých vás zdravím!
Až dnes som narazil na túto tému. Bude to tým, že v posledných týždňoch som bol na porade tak raz za 2-3 dni na 1-2 minúty. Je tu zopár momentov, ktoré ma zaujali a na ktoré by som rád zareagoval.
1. veľký výskyt prípadov odfláknutých účtovníctiev, či už z dôvodu účtovníka, alebo podnikateľa. Sám som teraz "prevzal" vedenie účtovníctva, kde nie sú počiatočné stavy, daňové priznania za minulé obdobia, ..., ale existujú dlhy voči soc.poisťovni, zdrav.poisťovni, daňovému úradu.
2. odmena za rekonštrukciu účtovníctva minulých období - jednoznačne si na takúto prácu treba pýtať zálohu, city sa pokúsiť potlačiť (známy, neznámy, plač,...)
3. zdravie - naše vlastné. Neignoravať príznaky nesprávnej životosprávy, dopriať si odpočinok. Veľa vecí musí mať nižšiu prioritu ako naše zdravie. Ja sám mám čerstvý trojdňový príklad a odporúčanie lekára, aby som viacej spával.
4. pokuty, sankčné úroky, ... Pri žiadaní o odpustenie napríklad sankčných úrokov je prvoradý predpoklad nemať okrem týchto sankčných úrokov iné podĺžnosti s daňovým úradom, ale nemať ani žiadny preplatok na DÚ.

Vlasta, želám Ti veľa zdravia (i všetkým ostatným), úspešné popasovanie sa s "neriešiteľnými" problémami a uznanie a ohodnotenie našej práce.
ondrejvla
17.05.06,20:46
Ďakujem všetkým za podporu, veľmi mi to pomáha! Ale opäť mám hlavu
v smútku, ohlásila sa kontrola na nadmerák za IV.štvrťrok, ono sú tam účtovania ale len na lístočkoch, doklady do DPH za toto obdobie mám, ale kontrola bude určite chcieť aj výstupy z účtovníctva! No a čo im dať?
Ja som asi fakt kamikadze, keď som to zobrala...
KEJKA
17.05.06,20:54
urob zoznam v exceli....a vysvetli im situáciu...nič si z toho nerob..bud nad vecou, nech ta to nepoloží.
ondrejvla
18.05.06,10:38
urob zoznam v exceli....a vysvetli im situáciu...nič si z toho nerob..bud nad vecou, nech ta to nepoloží.

Lida ďakujem, uvažovala som aj nad touto možnosťou, aj nad tým, že by som to naúčtovala na príslušné účty celý štvrťrok, ale mám pocit, že by to bola zbytočná námaha. Urobím to skutočne len v exceli, a dúfam, že pani sa vylieči a doloží účtovania a knihy.
lenkak
18.05.06,16:57
Lida ďakujem, uvažovala som aj nad touto možnosťou, aj nad tým, že by som to naúčtovala na príslušné účty celý štvrťrok, ale mám pocit, že by to bola zbytočná námaha. Urobím to skutočne len v exceli, a dúfam, že pani sa vylieči a doloží účtovania a knihy.

Vlasta s tabuľkou Ti môžem pomôcť. Aj s nejakými vzorcami.
ondrejvla
20.05.06,20:21
Vlasta s tabuľkou Ti môžem pomôcť. Aj s nejakými vzorcami.

Lenka ďakujem, tabuľky už mám uložené, môžem sa začať trápiť s nahadzovaním štvrťroka a pripravovať podklady pre kontrolu!
Si skutočný priateľ na chvíle pekné i do nepohody, veľká vďaka za všetko.
Prajem skoré... ty vieš čo, budem na teba myslieť, aby všetko dobre dopadlo, najmä zdravie prajem.
lenkak
21.05.06,10:25
Moc ďakujem, ale šanuj sa aj ty a moc to s robotou nepreháňaj.
Ak budeš niečo ešte chcieť upraviť, tak mi napíš.
sea
21.05.06,13:05
No je to trapas, ale známy je plne zodpovedný sa vedenie firemnej agendy a teda mu asi nikdo neprepáči že až teraz prišiel na to že mal chorú ekonómku, neporadím ale tiež držím palce ! Súhlasím s ALDOm - zavolať lekára a ešte ma napadá doviesť ekonómku na Daňový úrad - možno by niečo uznali, to je už ale na hranici čierneho humoru - prepáč !
ondrejvla
21.05.06,19:10
No je to trapas, ale známy je plne zodpovedný sa vedenie firemnej agendy a teda mu asi nikdo neprepáči že až teraz prišiel na to že mal chorú ekonómku, neporadím ale tiež držím palce ! Súhlasím s ALDOm - zavolať lekára a ešte ma napadá doviesť ekonómku na Daňový úrad - možno by niečo uznali, to je už ale na hranici čierneho humoru - prepáč !

No, to by musela pani ekonómku priviesť nasilu Polícia!
Včera mi priniesol prepravky dokladov, je to šalát bez akýchkoľvek príchutí! Účtovala aj jeho pani manželke, ktorá mala za rok 2005 12 bank.výpisov, 4 odoslané faktúry a 12 faktúr došlých od pani ekonómky, takže za celý rok jej zaplatila 6 tis. Sk. Práca bola vykonaná nasledovne :
do nákladov zaúčtovaná daň z MV pre jej manžela, ktorý ju zaplatila vo výške 4700,- Sk za rok za s.r.o., v ktorej zamestnanec i konateľ -, nebol vypísaný jediný výd.doklad, len čisté nalepené na A4, na DP FO za rok 2005 odp.položka 80 832,-Sk. Doklady som nanovo zaúčtovala, jednalo sa len o platby do fondov a príjmy, tú daň som vylúčila, i stravné do školy za deti, moje riešenie nakoniec bolo paušálne výdaje podľa §6, odst.10 ZoDP, no a robota to bola aj s dodatočným DP 3 hodiny. Teraz neviem, čo mu mám povedať - cenu pre pani ekonómku predražil poriadne, no tak sa asi nechám pozvať na kávu...
Len neviem, ako dať do poriadku tie doklady, keď nie sú konečné zostavy ani z roku 2004 a o otvorených položkách a ani saldokonte ani nehovoriac!
Júj, či by som niekomu nahádzala po ...
lenkak
21.05.06,19:33
Vlasta, nerozčuluj sa, viem ťažký prípad, ale nestoji za to.
ondrejvla
21.05.06,19:35
Vlasta, nerozčuluj sa, viem ťažký prípad, ale nestoji za to.

Ja viem Lenka, ale keby som mala aspoň nejaké steblo aby sa bolo čoho zachytiť!
lenkak
21.05.06,19:38
Pokiaľ nemáš žiadne zápisy máš jedinú šancu prekontrolovať všetky roky a to by bola veľká strata času.
ondrejvla
21.05.06,19:45
Pokiaľ nemáš žiadne zápisy máš jedinú šancu prekontrolovať všetky roky a to by bola veľká strata času.

No veď to, fňuk...
lenkak
21.05.06,19:47
Nedajbože aby mal ďalšiu kontrolu za predošlé roky.
ondrejvla
21.05.06,19:54
Nedajbože aby mal ďalšiu kontrolu za predošlé roky.

To mi ani nepripomínaj, lebo ani spať nebudem! Asi ma nezachráni nič, len všetko nanovo, ale to je ako trest za vraždu!
ondrejvla
28.05.06,18:34
Začala som hľadať, kde môžu byť chyby, ale to nie je možné. Rozhodla som sa, že rok 2005 začnem účtovať nanovo a prípadne podám dodatočné DP, ale - ZS na záväzkoch je 6038,- Sk z roku 2004, keď som si pozrela fa uhradené v januári 2005, ich suma je 27436,-Sk, keďže nemám zostavy ani hlavnú knihu, neviem, či ich náhodou nezaúčtovala do nákladov 2005! - ale inak si to neviem vysvetliť, daň z príjmu za roky 2004 a 2005 v celkovej výške 37500,-Sk nie je nikde zaúčtovaná, ani na 591, ani 341, na banke úhrada dane nie je predkontácia ja už fakt neviem, čo tu robiť? Poraďte prosím! Záväzky k 31.12.2005 má 430 tis. Sk, skutočnosť 356 tis. Sk... takto by som mohla vymenúvať donekonečna! Ja si už fakt neviem rady, kde dať ten rozdiel, veď to nemôže roky pred sebou tlačiť?!
lenkak
28.05.06,18:46
Máš aspoň zoznam faktúr - dátumovo?
ondrejvla
28.05.06,18:54
Máš aspoň zoznam faktúr - dátumovo?
Lenka, ak myslíš dátumovo tie, ktoré boli uhradené v 01/2005, tak tie som si vybrala z faktúr, ale ona ich nemá v záväzkoch! A či sú zaúčtované v r.2004 - to veru neviem, nemám to ako zistiť, ale má ich priložené pri tom roku.
lenkak
28.05.06,19:00
Pri faktúrach nemá predkontácie? Žasnem.
Mala v súvahe aj časové rozlíšenia?
ondrejvla
28.05.06,19:07
Pri faktúrach nemá predkontácie? Žasnem.
Mala v súvahe aj časové rozlíšenia?

No to už vôbec nie! Veď aj to čo tam mala nesúhlasilo so skutočnosťou. Písali sme jej list, žiadali sme zostavy a hlavnú knihu, knihy faktúr - ale neprevzala ho od poštárky! Tak ja už fakt neviem, čo ďalej...
lenkak
28.05.06,19:08
Má aspoň jeden rok v poriadku? Od toho by sa potom dalo odraziť.
ondrejvla
28.05.06,19:11
Má aspoň jeden rok v poriadku? Od toho by sa potom dalo odraziť.

No azda rok keď začal, rok 2003. Ale účtovať roky 2004 aj 2005? to už by som nezvládla, to je veľmi veľa!
lenkak
28.05.06,19:15
Nestačilo by prekontrolovať odtadiaľ tie záväzky? Nemyslela som celé účto.
ondrejvla
28.05.06,19:20
Nestačilo by prekontrolovať odtadiaľ tie záväzky? Nemyslela som celé účto.

Lenže ako kontrolovať, keď nie je absolútne nič predkontované? To by som asi nezvládla u nej, a keď ani neviem, ako zaúčtovala na aký účet úhrade dane z príjmu...
lenkak
28.05.06,19:22
Ale keď pôjdeš od konca, aj tak sa na začiatok dostaneš.
Je to ako začarovaný kruh. Pokiaľ nepôjdeš od začiatku nikde sa nedostaneš.
Máš dve možnosti:
1. zabudneš a ušetríš si zdravie
2. budeš sa tápať v rôznych číslach bez výsledku
ondrejvla
28.05.06,19:30
Ale keď pôjdeš od konca, aj tak sa na začiatok dostaneš.
Je to ako začarovaný kruh. Pokiaľ nepôjdeš od začiatku nikde sa nedostaneš.
Máš dve možnosti:
1. zabudneš a ušetríš si zdravie
2. budeš sa tápať v rôznych číslach bez výsledku

No dobre, dajme tomu, že by som išla od konca účet 321, potom účet 341 - kde mimochodom nebola za všetky doterajšie roky preúčtovaná zrážk.daň z úrokov, potom účet 311 - ani ten nesúhlasí, potom 022 tam som už našla nejaký majetok za 1,327 tis. Sk, ktorý sa skladá aj z majetku do 30 tis. Sk, tak teda neviem, ak pôjdem všetky účty takto, to už by bolo výhodnejšie už účtovať tú firmu od vzniku! A on už predsa raz platil za toto všetko niekomu!
lenkak
28.05.06,19:34
Tak nech sa rozhodne on. Či Ti to dá všetko spätne spraviť a zaplatí Ti, alebo s vedomím, že má účtovníctvo spravené na ... A kontroly nech si vybavuje sám.
ondrejvla
28.05.06,19:40
Tak nech sa rozhodne on. Či Ti to dá všetko spätne spraviť a zaplatí Ti, alebo s vedomím, že má účtovníctvo spravené na ... A kontroly nech si vybavuje sám.

No, neviem, ako mu to vysvetliť! Keď som mu povedala, čo všetko treba robiť, povedal mi, aby som to urobila ako uznám za vhodné, ale ani slovo o tom, že čo to bude hodné! Tak teraz neviem, či makať ako mukel, doúčtovať všetky roky a on ma pozve na obed, možno bude aj káva, alebo mu to všetko zabaliť naspäť do bedničiek od ovocia a poslať ho preč...
lenkak
28.05.06,19:44
Pripomeň mu to ešte raz aj s nejakou odmenou.
Ale pre Teba by bolo asi najlepšie ísť od toho preč. V núdzi si mu pomohla, ale to nemôžeš robiť do nekonečna.
ondrejvla
28.05.06,19:49
Dnes som mu opäť volala, on mi sľúbil, že zavolá nejakú známu z daňového úradu
že nech poradí, no tak neviem, čo jej povedať, či pravdu a ukázať ten humus, alebo zatĺkať a robiť ďalej. Ale asi jej všetko vyložím na stôl, nech radí, alebo nech si to zoberie ona!
lenkak
28.05.06,19:53
Vynikajúci nápad, za sľuby nič nezískaš.
ondrejvla
15.06.06,18:22
Tak som tu zasa s tým mojim nepodarencom!
Mala som tu pani z DÚ, pozrela a rozhodla, to čo som tušila aj ja - nanovo účtovať rok 2005. Pustila som sa do toho humusu a hneď na začiatku som zistila, že v 1.štvrťroku 2005, kde už nie je možné dať dodatočné DP DPH sú podstatné rozdiely v prospech DÚ, nakoľko pani v niektorých faktúrach zapísala (lebo o účtovaní sa v tomto prípade nedá hovoriť) základ pre DPH ako sumu dane, čiže rozdiel je markantný! Mám otázku, čo by ste urobili v tomto prípade, keďže sa už nedá podať dodatočné? Ja navrhujem, urobiť i napriek uplynutiu doby 1 roka dodatočné a doplatiť rozdiel DÚ, lebo ak príde kontrola, tá suma poriadne nabalí, no a potom mi ani nemôže súhlasiť účet 343 s analytikou pre DÚ, ktorý preúčtovávam vždy po podaní DP. Ale neviem, či to bude akceptovať DÚ i keď tu vznikne z dodatočného daňová povinnosť.
Mzdy, i napriek tomu, že účtovala vyššie percentá pre SP nemienim rekonštruovať, ani zrážky za závodné stravovanie, ktoré účtovala cez výplatnú listinu ako tržbu, ale DPH na výstupe nie je. Toto opravím samozrejme, ale mzdy už neopravujem, len zaúčtujem príjm.pokl.doklady za záv.stravovanie, aby mi súhlasil účet 335/A.
Čo by ste mi poradili v tomto prípade? Vopred ďakujem.
lenkak
15.06.06,18:42
Ja som vedela, že to niekde nájdem.
citujem evina:
V starom zákone o DPH platilo /289/1995 v znení nesk.predpisov/, že v dodatočnom DP si môže platiteľ odpočítať daň najneskôr v lehote 12 mesiacov od konca zdaňovacieho obdobia, kedy mu nárok vznikol. Takéto znenie však už v zákone 222/2004 nie je. Platí paragraf 39 bod 3 zákona o správe daní a poplatkov :

Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.
lenkak
15.06.06,18:46
ondrejvla
15.06.06,18:52
Lenka super! Takže v tomto prípade by nemal byť problém, aspoň niečo!
Ďakujem.

§ 45 zákon o správe daní
Zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane
(1) Ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane.
sybila3
15.06.06,21:15
No, to ti teda nezávidím, ale mne sa vyskytol obdobný problém, začala som účtovať rok 2006, takže ešte mám s nejakými vecami problém, zisťujem si čo ako má byť ale nezdá sa mi účtovnícto minulý rok aj rok 2004, kedy s.r.o. vznikla, takže keď si podokončujem r. 2006 a okontrolujem tak sa pustím od roku 2004 do toho, lebo teraz ked som si kontrolovala či mám nejaké veci dobre, tak len tak baj očko som našla chybu napríklad pri prepočte kurzového rozdielu o 500,- sk a to je len jedna vec, takže asi od pondelka sa vrhnem nato. ahojte
evina
16.06.06,04:48
Ja som vedela, že to niekde nájdem.
citujem evina:
V starom zákone o DPH platilo /289/1995 v znení nesk.predpisov/, že v dodatočnom DP si môže platiteľ odpočítať daň najneskôr v lehote 12 mesiacov od konca zdaňovacieho obdobia, kedy mu nárok vznikol. Takéto znenie však už v zákone 222/2004 nie je. Platí paragraf 39 bod 3 zákona o správe daní a poplatkov :

Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.


Rada by som doplnila tento citát. Podmienka 1 roku na podanie DDP, ktorá platila v minulosti , platila len v prípade ak oprava bola v prospech daňovníka.
Ak som správne pochopila Vlastu, tak v jej prípade pôjde o opravu v prospech DÚ. Tam obmedzenie nikdy neplatilo, tam má daňovník povinnosť ak zistí chybu podať DDP vždy:

2/ Ak zistí daňový subjekt, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená, je povinný predložiť do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení dodatočné priznanie alebo hlásenie. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná.
ondrejvla
16.06.06,19:12
Evka ďakujem aj tebe, ale mám pocit, že asi všetky dodatočné DP DPH budú
v prospech DÚ, to bude penále.... Ľutujem ho, ale asi nepomôže ani doklad od psychiatra, a navyše aj keby bola nesvojprávna, čo nie je, predsa všetky prečiny voči zákonu nesie na chrbte on!
No, tak sa budem ďalej trápiť, ak bude problém, s ktorým si nebudem istá, určite sa ozvem v tejto téme.
Ďakujem.
ondrejvla
22.06.06,20:05
Hlásim, že účtovanie roku 2005 takmer dokončené, rozdiely, ktoré nezúčtovala v r. 2004 :
- nebola preúčtovaná zraz.daň z úrokov - preúčtovala som voči účtu 429/A,
- nebola zaúčtovaná daň z príjmu za r.2004, doplnk.dôch.poistenie, ktoré firma uhrádzala za zamestnanca - taktiež voči tomuto účtu no a na tento účet som zaúčtovala aj rozdiely na účtoch 311 a 321, tak ako mi navrhovala daň.poradkyňa, len som sa potrápila s poskytnutými zálohami, ktoré boli zaúčtované ako prijaté ešte v r.2004, a nakoniec som zistila, že neboli zúčtované úhrady došlých faktúr voči týmto preddavkom.
Ešte sa spýtam jednu vec, lebo mám divný pocit z toho, že to mala pani zaúčtované ako pripočitateľnú položku k základ dane - príspevky na DDP za zamestnanca sú odkedy pripočitateľnými položkami? Nikde som to nenašla, ja som to nedala pripočitateľnú, lebo mi to nesedí na tento spôsob, taktiež mi nesedí, aby príjmy za stravné od zamestnacov boli na účte 602, veď to nebolo stravovanie vo vlastnom zariadení, ale boli dodávateľským spôsobom, preto som účtovala aj predpis aj príjem na účte 335/A.

Bola by som rada, ak by sa ozvali aj iní Poraďáci, či sa stotožňujú s týmto mojim účtovaním, pomôže mi to.
Ďakujem všetkým vopred za všetky rady, aj za povzbudzovanie počas tejto "účtovnej vraždy".
Marianna01
22.06.06,21:03
DDP mi itež nesedí ako pripočítateľní položka - prečo?:eek:

Stravovanie máš správne Ty.

Gratulujem k zavŕšeniu práce. :)
durisovad
22.06.06,21:07
Ak dobre chapem DDP-doplnkove dochodkove poistenie, mohlo by byt pripocitatelnou polozkou, ak sa poskytovalo nad ramec zakona.
Ostatne uctovanie je podla mojho nazoru spravne. Len si daj pozor, aby sa Ti za upratovanie tej "uctovnej vrazdy" nedostalo klincom do oka. A uz si konecne oddychni!
durisovad
22.06.06,21:12
Ak dobre chapem skratku DDP-doplnkove dochodkove poistenie, mohlo by byt nedanovy naklad, ak bolo poskytovane nad ramec zakona.
Ostatne uctovanie si, podla mojho skromneho nazoru, urobila dobre.
Len si daj pozor, aby sa Ti za to upratovanie "uctovnej vrazdy" nedostalo ako odmena "klincom do oka" A uz si oddychni, urobila si kusisko roboty. Malokto by sa na to veru podujal.
lenkak
25.06.06,17:22
Pritom všetkom musíš mať veľmi chápajúcu rodinu.
Ináč gratulujem k úspešnému koncu.
ondrejvla
25.06.06,19:33
Pritom všetkom musíš mať veľmi chápajúcu rodinu.
Ináč gratulujem k úspešnému koncu.

Áno Lenka, keby mi rodina nebola oporou, určite by som to nemohla robiť! Ale dúfam, že budem mať možnosť im ten čas aspoň trošku vynahradiť. Už len vyhotoviť výkazy, dať tlačiť knihy a som v reále. No a potom ešte popodávať všetky dodatočné DP DPH a čakať na pokuty za dodatočné...
Ďakujem všetkým za rady.
MartinkoK
11.07.06,09:38
Ahojte, možno moja otázka nepatrí do tejto témy ale keď som ju k danej téme zaradila nikto neodpovedal.
Potrebujem poradiť - idem prvý krát robiť vyúčtovanie použitia súkromného vozidla na služobné účely. 60 km x priem.spotreba + k tomu 60 x 6,20 Sk?
A na účet to zaúčtujem v PU. Musím k tomu doložiť aj nejakú správu keď som bola na konzultačnom dni k DPH?
Vďaka za skorú odpoveď.
durisovad
11.07.06,12:27
60 km x spotreba podla technickeho preukazu x cena benzinu (dobre je prilozit blocek), k cestovnemu prikazu si este vypis ziadanku a priloz pozvanku na konzultacny den. Par slovami by som este napisala nieco ako spravu zo sluzobnej cesty. Vsetko zauctovat na ucet 512.
Adria.ma
13.07.06,11:29
Jediné, čo by som ktomuto dodala, že si si vybrala poriadny boj. Sama som zažila niečo podobné aj keď úprimne - na fyzickej osobe a povedať jednoducho - je to samovražda. Hádž si nové veci do softu, ale zároveň musíš skontrolovať aspoň minulý rok 2005. Veď podať dodatočné dańové nie je hriech. Obdivujem Tvoju odvahu, sama by som sa do toho nepúšťala. Trochu by som sa zaujímala aj o prístup podnikateľa k plneniu si povinností voči svojej ekonómke, ako jej dodáva doklady, objasňuje nejasnosti so zatrieďovaním materiálov a nákladov... Vždy sú na vine dvaja, nie jeden.
Ešte- podopisuj si s dodávateľmi a odberateľmi nech Ti vyčíslia pohľadávky a záväzky, alebo nejaké saldokonta za tento a min. rok. To platí aj pre leasing. Pri ich ochote a dobrej vôli sa Ti podarí aspoň niečo.

Išla si s kožou na trh, riskuješ povesť dobrej účtovníčky, ak sa Ti to nepodarí, stavať musíš na neistých základoch. Držím Ti prsty a ešte jedna rada na záver - vypočula si aj stranu 2?