bradialen
13.10.14,11:47
Dobrý deň, nie žeby to bolo životne dôležité, veď o to v živote partnerov nejde, ale čisto zo zvedavosti ma zaujíma jedna vec. Som šťastne rozvedená a po rozvode som si nechala priezvisko po manželovi, hlavne kvôli detičkám, nechcem sa volať inak ako moje zlatička. A mám partnera, s ktorým by som rada zostarla, všetko funguje krásne :) A mňa zaujíma, ak by sme sa vzali, nechcela by som meniť deťom priezvisko, a nechcem sa volať inak ako deti. Môžem si nechať dve priezviska? Vlastne po prvom manželovi a nové? Momentálne mám priezvisko v ženskom prevedení, s koncovkou -ová, môžem sa po druhom sobáši volať tak, že napr. Lucia Javor - Breza :) /prvé čo ma napadlo :-) , jednoducho mužsky variant prvý manžel pomlčka druhý manžel/.

Viem ako to vyznie, že a čo keď bude aj tretí a štvrtý.....nebude, a ak to nejde takto nič sa nedeje, na tom svet nestojí, len ma zaujíma či to ide. Ďakujem
ivka70
13.10.14,09:51
Mozes sobasom ziskat 2 priezviska, ale nie muzsky variant, pokial mas slovensku narodnost, cize jedine Javorova Brezova, tym skor ak sa uz teraz x rokov volas Javorova (ci Brezova).

Poinformuj sa na moznosti na matrike.
evuš
13.10.14,09:54
Myslím, že je to možné.... úplne presne Ti povedia na matrike....

mimotemy pobavila si ma... Javor-Breza-Lipa ? :D
kn-alka
13.10.14,09:54
prečo by nemohla mať Javor-Brezová? ... ked si môžem z Javorová zmeniť na Javor.... tak prečo by nemohla byť Javor-Brezová?

ale súhlasím, že najlepšie je informovať sa na matrike
lujza.j
13.10.14,09:54
prepáč, ale myslím si...že to zbytočne prežívaš....nechcem ti brať ilúzie ...ale tvojim zlatíčkam bude šuma-fuk ,že si si nechala priezvisko po ich bio otcovi.....
ja som si priezvisko zmenila okamžite ...mojemu zlatíčku ostalo po biovi.....tiež chcela moje...bio povedal nie.....moj chlap-nie manžel...čiže dalšie priezvisko......sme rodina už 20rokov s tromi priezviskami a ver mi nie je to o priezvisku....:)
misoft
13.10.14,09:56
Môžeš.
Pozri na obrazovku:
Andrea Belanyi-Pálffiová, Aneta Sedlmair Pažítková a iné.....
bodliak
13.10.14,09:58
Vek detí a ich názor ?

Poznám prípad, kde si dieťa (po 18. narodeninách) zmenilo priezvisko na priezvisko matky za slobodna, lebo nemohlo vystáť otca.
bradialen
13.10.14,09:59
Áno viem, že to neni o priezvisku :-) Neprežívam to, ver mi :) Dôležité je, že sa ľubime všetci, len ma zaujímalo, či to ide.....nič viac. Ďakujem
bodliak
13.10.14,10:03
Ale v ich prípade je to skôr diagnóza.
lujza.j
13.10.14,10:06
moje decko odradil poplatok....
ivka70
13.10.14,10:07
Ale ak sa nemyslim, brali si zahranicnych manzelov ..a tam je koncovka bez prechylovania mozna.
Ale aj tak nie je Andrea Belanyi Palffy ... ale ova :)
ivka70
13.10.14,10:08
Neviem, ale myslim si, ze podla nejakeho nasho zakona je to mozne len ak zmeni narodnost na taku, kde prechylovanie nie je alebo manzel je takej narodnosti .....
bodliak
13.10.14,10:08
Bolo málo motivované ?
lujza.j
13.10.14,10:11
áno keby bola viac nasrdená...určite áno:)ona chcela aj skôr...nesúhlasil.....a ja som sa mu neprosila.....argument,že by už nemal potomka..ma rozosmial:D
kn-alka
13.10.14,10:12
národnosť? moja kamoška je občanom SR, národnosť sa nikde neuvádza, po celý život má maďarské priezvisko s ová - po 35-tich rokoch si ho dala prepísať bez ová - nikde národnosť neuvádzala.
Ja osobne mám tiež maďarské priezvisko, nikde nikdy sa ma na národnosť nepýtali - mama češka, otec maďar.... ja som čo? :D .... chodila som do slovenskej školy, doma sme rozprávali po česky a teraz sa väčšinou pohybujem medzi maďarmi, takže rozprávam väčšinou po maďarsky, ale osobne sa považujem za slovenku - pardón: som európanka :D
kn-alka
13.10.14,10:17
.... utekajme na matriku a dozvieme sa :)
ivka70
13.10.14,10:19
Ale to, ze ma madarsku narodnost bolo zdovodnenie ziadosti na matrike pri prepise .... aspon si tak pamamtam, ked uviedli do praxe zakon, ze kto si to moze zmenit ....
utekat nech uteka Javorova :D a da nam vediet :D
Zuzana2
13.10.14,11:03
Kolega nie je ženatý. Narodila sa mu dcéra. On je Ján Lipa slovenskej národnosti, priateľka - matka dieťatka je Jozefína Javorová slovenskej národnosti. Dcéra sa volá Júlia Lipa (a nie Lipová). Takže ide to! Treba za tým účelom navštíviť matriku.
JankaO
13.10.14,11:39
O zmenu priezviska u žien bez koncovky - ová, je možné požiadať aj vtedy, ak žiadateľka je slovenskej národnosti. (§19/6 zákona o matrikách)
anet
13.10.14,11:42
Neviem ako je to s priezviskom z prvého manželstva, ale ak sa vezmete s novým partnerom, mozes mat muzsky tvar priezviska aj vase dieta moze mat muzsky tvar priezviska. My to tak mame, nic naviac sme neplatili, na matrike sme podpisali papier, kde bol tvar priezviska a tvar priezviska nasich deti, sobasny list nam takto vydali. Takze ja mam tvar muzskeho priezviska 11 rokov aj nasa dcera je bez -ová.
Doplnim: obaja sme slovaci ... ziadne zahranicne korene :o)