ajka5
13.10.14,15:40
Dobry den.
Viete mi povedat kde presne v zakone je uvedene ze na platenu ocr ma narok osoba, ktorá žije s tebou v spoločnej domácnosti a kto vsetko je specifikovany ako blizsky rodinny prislušníci - tiez poprosim zakon. Vdaka
avalik
13.10.14,13:43
Asi si to mýliš s pracovným voľnom na "sprevádzanie" podľa § 141 ods. 2 písm. c) ZP


http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s

Zákon o SP

§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak osobne a celodenne

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo

b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak

1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu,50)

2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo

3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na ošetrovné, ak vznikla potreba osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v odseku 1 písm. a) alebo potreba osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa uvedené v odseku 1 písm. b) a v posledných dvoch rokoch pred vznikom tejto potreby bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(3) Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je

a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky),

b) dieťa, ktoré bolo poistencovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
avalik
13.10.14,13:43
ajka5
13.10.14,13:48
ok.. mne islo o opravu spravnej oblasti..
avalik
13.10.14,13:51
dole na stranke mas navod, ak nemas moznost menit rubriku, tak otazku nahlas adminovi a zaradi to kam treba
ajka5
14.10.14,05:16
asi sme sa nepochopili.. toto mi je jasne..mne ide o to kde presne v zakone neviem to najst uz den je napisane - ide o socialny zakon ze narok na ocr ma clen rodiny avsak musi byt v spoločnej domanosti. - ide mi o to ze zamestnankyna je sice starou mamou dietata ale byva 30 km od nich a chce si dat vystavit a mysli ze ma narok na platenu ocr... co vsak nie je pravda
veronikasad
14.10.14,05:26
§ 39 odst. 1 Zákona o soc.poistení, ktorý priložila avalik ti nestačí ? Stará mama nemá nárok na ošetrovné na vnuka.
willma
14.10.14,05:42
pokiaľ som si prečítala pozorne priložené tak podmienka spoločnej domácnosti nie je uvedená - sú tam len osoby a vzťahy medzi nimi a starý rodič starajúci sa o vnuka tam uvedený nie je. príklad: bývam v inom meste ako moja mama - bude potrebné ju ošetrovať po prepustení z nemocnice - to si mám na tých pár dní prehlasovať TP? Podľa zákona sadám do kategórie "ošetruje chorého rodiča"
veronikasad
14.10.14,06:31
Máš nárok na ošetrovné pri opatere matky, bez ohladu na to, či sa o ňu budeš starať doma u seba, alebo v jej byte. Potrebu ošetrovania posúdi ošetrujúci lekár matky.
willma
14.10.14,06:34
Veronika viem o tom, len som to uviedla ako príklad a oponentúru ajke, ktorá vraj čítala niečo o spoločnej domácnosti :)
ajka5
15.10.14,10:51
dakujem za rady.. kedze som nevedela odpoved pre istotu som volala na likvidaciu OCR na SP.. .a spoločna domacnost bola v zakone avsak ju uz pred vyse rokom odtial vynali resp. zrusili a upravili sa osoby kt. mozu opatrovat resp. starat sa o dieta na ocr...