fortunka
14.10.14,11:30
Dnes som sa dozvedela, že nie je možné zapísať do katastra FO Podnikateľa, ktorý si kupuje nehnuteľnosť na podnikateľské účely. Ž sa tam nebude uvádzať IČO iba rodné číslo. Je to pravda?
Ak áno, ako následne postupovať pri zaradení do majetku? DPH? Odpisy?
Mishok
14.10.14,09:33
§ 2
Základné pojmy

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

To že nehnuteľnosť nie je vedená pod IČO nie je prekážka.... (tak isto automobil)
fortunka
14.10.14,09:36
Ale aj pre DPH a odpisy? Ak odrátam 60tis po zavedení do prevádzky + kopec DPH z nákladov na rekonštrukciu a zariadenie, tak by to mohol byť problém ak do toho dakto zabrdne ?
Mám už hlavu v smútku z toho, nechápem ako na to teraz prišli, keď uz sa to rieši od apríla....
Mishok
14.10.14,09:43
Odporúčam naštudovať:
§ 49 Odpočítanie dane platiteľom zákona o DPH

Ale ludsky: podmienky su rovnaké ako pri iných odpočtoch DPH... ak sa to používa na podnikanie a zdaniteľné plnenia tak si dph odpočítaš...
Problém v tom nevidím.
fortunka
14.10.14,09:54
Ja som si medzičsom prečítala ten §49, jasné že ak je to na podnikanie tak vštko ok, ale nerada by som sa hadala s kontrolu, ktora pri takej sume urcite pride... a rychlo :)))
Mishok
14.10.14,09:56
Ešte som nemal kontrolu pri ktorej by som sa nehádal :D
fortunka
14.10.14,10:00
Ja áno :))))