Beulka
14.10.14,11:47
Zdravím, donedávna sme mali pracovníčku, ktorá počas PN požiadala o skončenie pracovného pomeru dohodou, PN trvala aj v čase, keď jej pracovný pomer u nás končil. Ja ako mzdová účtovníčka som jej vystavila potrebné výstupné doklady a čakala som, kedy si po ne príde. PN jej dávno skončila, spojila som sa s ňou telefonicky a jej reakcia bola taká, že ona osobne nepríde, pretože už nechodieva týmto smerom, ale že môže pre doklady poslať svojho brata. Alebo jej to môžem poslať poštou. Pošta by bola výborným riešením, ale ...... na adrese, ktorú uviedla pri nástupe k nám do zamestnania sa nezdržiava, momentálne žije u priateľa. Ja však potrebujem mať na potvrdení z pošty uvedenú práve tú adresu na ktorej sa nezdržiava. Takýto laxný prístup mala aj pri inej príležitosti. Vedel by mi niekto prosím poradiť, ako by som si čo najlepšie mohla splniť svoju povinnosť doručiť výstupné doklady takejto ľahostajnej osôbke ? Uvažovala som aj o tom, že by mi mailom mohla poslať žiadosť o doručenie dokladov na priateľovu adresu, len neviem či by to obstálo ako dôkaz o doručení. Viem aj to, že keby som je doklady poslala doporučene na adresu kde sa nezdržiava, ale ktorú uviedla pri nástupe, tak sa to považuje za doručené. Nevie niekto ešte o inom riešení ?
Tweety
14.10.14,11:04
Inú možnosť, ako poslať doklady do vlastných rúk na adresu uvedenú v dokladoch u zamestnávateľa, asi nemáš. Ak sa nevyzdvihnuté vrátia, pošta bude považovaná za doručenú. Veď tá nezodpovedná zamestnankyňa ich raz bude potrebovať, možno jej dôjde, že to nie sú len také hocijaké doklady.
Zuzanka_ba
21.10.14,13:46
Zabezpečiť si email, kde by oznámila svoj aktuálny pobyt, je dobrý nápad. Posielanie na adresu, o ktorej vieš že sa tam nezdržiava, mi nepríde produktívne, akurát škoda poštovného.

Nikde nie je napísané, že doručovať môžeš len na adresu trvalého bydliska. Keď pozriem paragraf o doručovaní, môžeš doručovať aj poštou a tam, kde zamestnanca zastihneš.

Odporučila by som poslať písomnosti na adresu k priateľovi s doručenkou - pošta žiada predsa doklad totožnosti /mala by žiadať/ pri prevzatí. Tým by si mala byť dostatočne krytá, ak by nebodaj bol nejaký problém.
§ 38
Doručovanie
(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštovým podnikom ako doporučenú zásielku.
Beulka
22.10.14,08:55
Skúsila som tú našu bývalú pracovníčku kontaktovať telefonicky a zistiť na akej adrese by ju pošta mohla aktuálne zastihnúť. Udala mi adresu - v poradí už adresu č. 3. Tak som teda šla na poštu s vyplnenou obálkou a podacím listom, na pošte som k tomu ešte vyplnila tlačivko "Doručenka - do vlastných rúk". Doručenku si nechala pošta a mne vrátili potvrdený podací lístok, na ktorého zadnej strane okrem iných údajov (druh zásielky, podacie číslo, hmotnosť, cena, prijímacia pošta) je uvedená aj kolónka "Služby k zásielke : do vlastných rúk, doručenka. A táto veta na potvrdení je dôležitá na preukázanie správneho doručenia písomností zamestnancovi v zmysle Zákonníka práce. Pošta musí byť zaslaná aj s doručenkou do vlastných rúk, len podací lístok nestačí.
Zuzanka_ba
22.10.14,09:12
Súhlasím, buď sa ti vráti doručenka kde je podpísaná že prevzala, alebo sa vráti list ako nedoručiteľný. Inak mám ale pochybnosť, ako často je nutné v praxi naozaj preukazovať zaslanie dokumentácie.
Beulka
22.10.14,12:04
No uvidím, som v "očakávaní" čo bude. Ohľadom preukazovania zaslania dokumentácie v praxi - medzi inými dokumentami som jej zasielala aj Potvrdenie o príjme, čo súvisí s daňou zo závislej činnosti a viem, že Daňový úrad v našom meste veľmi rád pokutuje ...