kalkulka
25.04.06,07:00
Na dobré ráno, dobrá správa, odrazu sa mi objavili vo firme tri fa z minulého roka. Jedna z júna, druhá z októbra a tretia z novembra. Kolega náhodou robil poriadok na svojom stole. Čo teraz z faktúrami? Kedy si môžem nárokovať odpočet DPH, v ktorom zdaňovacom období, keď fa neboli vôbec poúčtované do starého roka? Jedná sa o fa za poskytnuté služby.
alušik
25.04.06,06:43
No, jediné čo zostáva - urobiť dodatočné daňové priznanie za 2.Q a 4.Q (prípadne, ak ste mesačnými platiteľmi DPH, tak za 6,10,11/2005), a tak znárokovať odpočet DPH. Inak Vám zostáva už len zaúčtovať to potom ako nedaňový náklad, ak sa rozhodnete neuplatniť odpočet.
;) Službu bez DPH budete tiež účtovať v tomto roku ako nedaňový náklad.
martinez
25.04.06,07:08
No, jediné čo zostáva - urobiť dodatočné daňové priznanie za 2.Q a 4.Q (prípadne, ak ste mesačnými platiteľmi DPH, tak za 6,10,11/2005), a tak znárokovať odpočet DPH. Inak Vám zostáva už len zaúčtovať to potom ako nedaňový náklad, ak sa rozhodnete neuplatniť odpočet.
;) Službu bez DPH budete tiež účtovať v tomto roku ako nedaňový náklad.

No ja by som skusil taku habaduru, dufam, ze po mne teraz nevyjede nejaky pracovnik DU... ale :
1/ pozrel by som sa, ci na fakturach je prezencna peciatka, kedy fa dosli
2/ ak ano, tak bohuzial by som postupoval ako bolo uvedene predo mnou
3/ ak nie, treskol by som tam prezencnu peciatku s datumom z aprila 2006 a podla §51,2 by som uplatnil odpocitanie dane v tom zdanovacom obdobi, kedy som doklad dostal... podla prezencnej peciatky som ho dostal v aprili 2006, cize by som uplatnil odpocitanie DPH za 4/2006.... danovak sa nebude rypat v knihe doslej posty (ak taku vediete), aby preveroval, kedy v skutocnosti naozaj dosla... a nema ti ako dokazat, ze nedosla v aprili 2006, kedze budes o nej aj uctovat v aprili 2006...
kalkulka
25.04.06,08:19
No ja by som skusil taku habaduru, dufam, ze po mne teraz nevyjede nejaky pracovnik DU... ale :
1/ pozrel by som sa, ci na fakturach je prezencna peciatka, kedy fa dosli
2/ ak ano, tak bohuzial by som postupoval ako bolo uvedene predo mnou
3/ ak nie, treskol by som tam prezencnu peciatku s datumom z aprila 2006 a podla §51,2 by som uplatnil odpocitanie dane v tom zdanovacom obdobi, kedy som doklad dostal... podla prezencnej peciatky som ho dostal v aprili 2006, cize by som uplatnil odpocitanie DPH za 4/2006.... danovak sa nebude rypat v knihe doslej posty (ak taku vediete), aby preveroval, kedy v skutocnosti naozaj dosla... a nema ti ako dokazat, ze nedosla v aprili 2006, kedze budes o nej aj uctovat v aprili 2006...
Veď práve, že budeme mať aj opisy fa s obálkou z apríla. Čiže uvažujem, že aj obálku priložím k fa a znárokujem v apríli.
ANNAP
25.04.06,08:55
Riešiš len DPH, čo budeš robiť ohľadom dane z príjmu- opravné?
kalkulka
25.04.06,09:34
Riešiš len DPH, čo budeš robiť ohľadom dane z príjmu- opravné?
Pravdepodobne naúčtujem na 428 a uvidím.
Luba
29.04.06,13:56
Veď práve, že budeme mať aj opisy fa s obálkou z apríla. Čiže uvažujem, že aj obálku priložím k fa a znárokujem v apríli.

Jednoznačne áno.
M3G
03.05.06,13:02
3/ ak nie, treskol by som tam prezencnu peciatku s datumom z aprila 2006 a podla §51,2 by som uplatnil odpocitanie dane v tom zdanovacom obdobi, kedy som doklad dostal... podla prezencnej peciatky som ho dostal v aprili 2006, cize by som uplatnil odpocitanie DPH za 4/2006.... danovak sa nebude rypat v knihe doslej posty (ak taku vediete), aby preveroval, kedy v skutocnosti naozaj dosla... a nema ti ako dokazat, ze nedosla v aprili 2006, kedze budes o nej aj uctovat v aprili 2006...

Ako povedal ten slepý kôň: nevidím prekážky z pohľadu DPH.

Z pohľadu DZP by som to vysvetlil asi takto:
V roku 2005 ste mali na očakávanú faktúru vytvoriť rezervu, dodávateľ sa však nemal k činu, nielenže Vám neposlal faktúry do konca roka, ale ani Vám neoznámil približnú sumu. Dodávateľ Vám to poslal už po uzatvorení roka, po vykonaní inventarizácie účtov.
Dávate to do nedaňových nákladov 2006(PÚ) a máte vytvorenú rezervu pre prípad, že by Vám niečo v roku 2005 vyhodili. V jednoduchom účtovníctve nevidím žiadny problém.
kalkulka
04.05.06,05:23
Ako povedal ten slepý kôň: nevidím prekážky z pohľadu DPH.

Z pohľadu DZP by som to vysvetlil asi takto:
V roku 2005 ste mali na očakávanú faktúru vytvoriť rezervu, dodávateľ sa však nemal k činu, nielenže Vám neposlal faktúry do konca roka, ale ani Vám neoznámil približnú sumu. Dodávateľ Vám to poslal už po uzatvorení roka, po vykonaní inventarizácie účtov.
Dávate to do nedaňových nákladov 2006(PÚ) a máte vytvorenú rezervu pre prípad, že by Vám niečo v roku 2005 vyhodili. V jednoduchom účtovníctve nevidím žiadny problém.
Ale na tento prípad rezerva vytvorená nebola, lebo sme nemali informácie, že nám niekto nevyfakturoval službu. Odsúhlasenie pohľadávok k nám nedošlo a tak sme o uvedených fa neúčtovali. Samozrejme chýbali im peniaze a tak sa ozvali.