daniela-D
14.10.14,18:44
Dobrý večer,
mám jednu známu ktorá poberá podporu v nezamestnanosti a to cca 190 Eur, chcela by som jej pomôcť a mám možnosť jej pomôcť s prácou na dohodu.A však neviem aký je zákon. Na UP jej samozrejme nič nepovedali- len to vlastne že sa musí odhlasovať a prihlasovať keď nebude a bude robiť...ešte viac ju domotali.
A Však mám kolegyne ktoré pracujú u nás na dohodu, ktoré poberajú nejaké dávky a pracujú a však nemôzu presiahnuť nejakých 149eur... tak nejak to je...
Mna zaujíma či aj pri poberaní podpory je taký istý zákon. Počula som že sa jej podpora bude krátiť o sumu ktorú tam zarobila... je to pravda alebo len fáma..???
Prosím poradte.. nám treba do práce kolegynu na výpomoc, a rada by som jej pomohla.. a nie ešte uškodila..

ďakujem za infošky...všetkým.
Tweety
14.10.14,16:48
Nebude sa jej podpora krátiť ak bude pracovať na dohodu ale môže za mesiac zarobiť max. určenú sumu 148,57 €. Ak ju prekročí, bude z evidencie vyradená.
daniela-D
15.10.14,11:06
ahoj, vďaka za odpoveď, čiže je to to isé ako keby poberala len sociálnu dávku ?? a tú sumu nesmie mať zarobenú v hrubom alebo v čistom???
ďakujem za odpoveď..
veronikasad
15.10.14,11:12
Nie je to to isté. Ak by si poberala sociálnu dávku, 75 % čistého príjmu z dohody sa ti započítava do príjmu a doplatia ti len rozdiel.

Pri poberaní dávky v nezamestnanosti ti vyplatia celú dávku + môžeš zarobiť 148,57€ mesačne (v hrubom). Ak príjem prekročíš, z evidencie ťa vyradia a vyplatenú dávku v nezamestnanosti musíš vrátiť.
daniela-D
15.10.14,11:18
DAVKA v nezamestnanosti - t.j. PODPORA? čiže ak má dotyčná dávku 200 Eur nebude sa jej nič krátiť ak si zarobí 100 eur dobre tomu rozumiem? ja len pre istotu sa pýtam aby som jej neuškodila.. :D
veronikasad
15.10.14,11:21
ano, dobre tomu rozumieš. Pri dávke v nezam. sa jej pri dohode nebude nič krátiť, len nesmie prekročiť príjem a dohodu treba odovzdať na UP + mesačne preukazovať výšku príjmu na predpísanom tlačive.