Mik148
14.10.14,19:17
lapejko
14.10.14,17:22
voda kvapká z poistného ventila kvôli stúpajúcemu tlaku, môžeš podložiť vedro, vyviesť z ventila hadičku do najbližšieho odpadu a lebo dať nainštalovať do systému malú expanznú nádobu, ktorá tlak vyrovná vzduchovým vakom.
canbo
14.10.14,17:54
Jedna sa o bezpečnostný prvok bojlera a ktorý je potrebné podla návodu výrobcu v predpísaných dobách odskúšať -( pretočiť ,odpustiť vodu a vrátiť späť ). Pri novostavbách sa pripravuje pod bojler odpadové potrubie zo zápachovou uzávierkou ,ku ktorej sa pripája hadicou podobne ako pračka... Nie je vhodné používať obyčajné gumené hadice (na sťahovanie vina...) časom zostarnú a buď sa zlepia,alebo prasknú, ani viesť hadicu smerom hore , V rekonštruovanej kúpeľni je hadica estetický problém , osvedčila sa alu_plastová na pvc prichýtkach cez prevŕtanú stenu k najbližšiemu odpadu .( pod kuchynskú linku,alebo WC...)
alltracboy
15.10.14,06:48
z hladiska setrenia vody by mal o byt najlepsie riesenie ta expanzna nadoba. zaujimave je ze v starom elektirckom bojlery mi to nikdy nerobilo, ale to asi preto ze boli privody odspodu a tym padom bola vzdy hore vzduchova bublina. teraz mam vyvody hore a ventil odpusta. Som ale lenivy nainstalovat tu expanzku tak to pustam do kanalu. tej vody odtecie celkovo dost za rok.
Ferdosondo
15.10.14,11:07
z hladiska setrenia vody by mal o byt najlepsie riesenie ta expanzna nadoba. zaujimave je ze v starom elektirckom bojlery mi to nikdy nerobilo, ale to asi preto ze boli privody odspodu a tym padom bola vzdy hore vzduchova bublina. teraz mam vyvody hore a ventil odpusta. Som ale lenivy nainstalovat tu expanzku tak to pustam do kanalu. tej vody odtecie celkovo dost za rok.
Prívod mám odspodu a tiež mi odkvapkáva. V tom to nie je. Aká veľká expanzka sa tam dáva?
alltracboy
15.10.14,16:13
vraj 5l staci. napadlo ma, ze ak by sa do spatneho ventilu spravila 2mm dierka, tiez by to pomohlo. ten tlak by sa uvolnil do vodovodu. mozno na tom starom bojlery bola pokazena spatna klapka, alebo tam vobec nebola..
canbo
15.10.14,17:40
Poistný ventil zostane zapojený aj s expanznou nádobou.Objem nádoby,sa počíta cca 1/10 objemu bojlera,tlak sa nastavuje na hranicu tlaku v potrubí (cca 3,5 atm), ale k objemu nádrže sa pripočítava sa aj teplota privádzanej vody a predpokladaný rozdiel teplôt odčerpanej vody, spôsob zapojení k elektrine ( iba na nočný prúd, alebo stále )

A šetriť sa dá aj jednoduchšie : poldeci na raz a zápalku na dva krát.

Pri cene 3€ za 1000l vody a cena nádrže s ďalším materiálom s prácami cca 100€, pri odkvapkávaní pár deci za deň je návratnosť niekoľko rokov až na hranici životnosti bojlera aj nádrže.
Ferdosondo
17.10.14,03:48
vraj 5l staci. napadlo ma, ze ak by sa do spatneho ventilu spravila 2mm dierka, tiez by to pomohlo. ten tlak by sa uvolnil do vodovodu. mozno na tom starom bojlery bola pokazena spatna klapka, alebo tam vobec nebola..
5L je vcelku dosť to nemám kde dať, aby to nehyzdilo kúpelňu. Iba ak takto :D: http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=122343&d=1353501712
Mik148
12.11.14,19:50
keď chcem inštalovať expanznú nádobu, môžem tú klapku, kde namontujem nádobu, odmontovať bez vypínania kotla? Nie je tam vysoký tlak?
lapejko
13.11.14,17:44
toto musí spraviť vodár, je to odborný zásah, musí nájsť vhodné miesto pripojenia, s kotlom to nemá nič, zatvoriť treba prívod studenej vody do bojlera.
alltracboy
08.12.16,08:53
Inak teraz sa mi uz pokazil ten poistny ventil a odpusta stale. Idem kupit novy a dam aj expanznu nadobu.
kn-alka
08.12.16,12:32
po 2 rokoch? tak to dosť dlho vydržal :D
alltracboy
08.12.16,12:34
Na to ze odpustal kazdy den x krat ano.. ale teraz s expanznou snad neodpusti nikdy :D