Lapay
14.10.14,21:20
Dali sme si vymenit v bytovom dome kotol a cenove ponuky sme obdrzali bez DPH. Firma, ktoru sme vybrali si od nas fakturovala znacnu cast sumy ako predfakturu taktiez bez DPH. Ubehol mesiac a po dokonceni nam zaslali fakturu uz s DPH. Po dlhsom zistovani som zistil ze firma podla stranky Financnej spravy nie je platcom DPH. Po upozorneni majitela firmy na tuto skutocnost, on argumentuje, ze neboli platcami DPH, ale ze uz su a nadiktoval mi IC DPH, ktore ked som si overil a zistil som ze dane IC DPH neexistuje. Zasa som volal majitelovi a ten mi po upozorneni aj na tuto skutocnost odpovedal ze oni si len poziadali o zapis ale rozhodnutie o prideleni IC DPH este nema ale toto bude jeho nove IC DPH a podla jeho uctovnicky uz musi DPH fakturovat na vsetkych fakturach. Ako mam postupovat? Moze mi dana firma DPH fakturovat?
Papierniková
14.10.14,19:27
Firma sa stáva platiteľom DPH dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre DPH. Osvedčenie o registrácii vydá daňový úrad na základe podanej žiadosti a pridelí subjektu IČ DPH.
Papierniková
14.10.14,19:30
Vyžiadajte si od nich to osvedčenie ... v prípade, že he nemajú, nemôžu účtovať s DPH ... na ňom je aj dátum platnosti registrácie
Lapay
14.10.14,19:33
Urcite toto osvedcenie nemaju. Ani majitel sa tymto netaji ze ho este nema. Ale veselo uz fakturuje.
Papierniková
14.10.14,19:34
Tak to robí v rozpore so zákonom ..
Papierniková
14.10.14,19:37
§ 4 ods 3 zákona o DPH :
(3) Ak právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá podala žiadosť o registráciu pre daň podľa odsekov 1 až 4 odseku 1 alebo odseku 2, je zdaniteľnou osobou podľa § 3 a nie je dôvod na zamietnutie žiadosti podľa § 4c ods. 5, daňový úrad ju zaregistruje, vydá jej osvedčenie o registrácii pre daň a pridelí jej identifikačné číslo pre daň. Daňový úrad vykoná registráciu najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň a najneskôr do 60 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň, ak je zdaniteľná osoba povinná zložiť zábezpeku na daň podľa § 4c ods. 1. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len „platiteľ“).
tuta
15.10.14,06:37
V prvom rade pokiaľ daný subjekt nemá pridelené IČ DPH nemôže vystavovať faktúry s DPH, Majiteľa firmy by som ešte upozornila na § 69 odst. 5 Zákona o DPH

(5) Každá osoba, ktorá, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.