novinky
15.10.14,08:14
Pracujem v oblasti automobilu v Nemecku na slovenskú živnosť od
1. 9. 2012. Prácu mi našla slovenská agentúra, ktorá ma aj vypláca. V sociálnej poisťovni vo Zvolene mi povedali že môžem v Nemecku pracovať len 2 roky potom musím prácu v Nemecku prerušiť na 2 mesiace. A znovu začať pracovať v Nemecku.
mondes
15.10.14,06:17
No, neviem, čo chceš počuť, ale SP má pravdu. Určite si si vybavoval pred nástupom do Nemecka tlačivo E101 (teraz PDA1) a to platí na 2 roky. Ďalšie tlačivo si môžeš vybaviť až po dvoch mesiacoch.
taiko
15.10.14,06:53
a moze sa v inej krajine pracovat na Slovenksu zivnost viac ako 183 dni?
mondes
15.10.14,07:44
Tak, toto je véééľmi diskutabilné a sú na to rôzne názory. Záleží aj od legislatívy krajiny v ktorej pracujete, či Vám to umožní, alebo sa budete musieť hlásiť na tamojších úradoch. Z vašej otázky mi nie je jasné, o čo Vám ide. Ak máte na mysli to, či si môžte uplatniť náklady spojené s prac. cestou za viac ako 183 dní, tak si preštuduj túto tému.
http://www.porada.sk/t248276-uplatnenie-stravneho-v-zahranici-za-viac-ako-183-dni-v-roku-vyjadrenie-financnej-spravy.html
taiko
15.10.14,08:05
nie nie, nemal som na mysli uplatnenie nakladov, ale presne to co ste poisali vyssie. Ci sa po 183 dnoch nemusi prihlasit uradom v krajine kde pracuje a otvorit si popripade zibnost tam, resp vo vseobecnosti platit davky a adane tam, kde pracuje. Narazam na veci ako "danovy domicil", "trvala prevadzka", "miesto zaujimov" atd.