staffloverka
15.10.14,09:24
Ahojte, potrebujem radu ohľadom účtovania zľavových portálov.
Ak som v pozícii sprostredkovateľa a predám službu alebo tovar od predajcu, vystavím faktúru na províziu a vyúčtovanie koľko kupónov som predala a sumu očistenú o províziu zašlem predajcovi. Moja otázka znie: Nemal by mi predajca takisto vystaviť faktúru na celú sumu, ktorú som obdržala na účet od konečných kupujúcich a ja si svoju faktúru a jeho faktúru vzájomne započítam?
Pretože stretávam sa s tým, že mi predajcovia nevystavia faktúry a tak môžem dať do účtovníctva len tú moju faktúru s vyúčtovaním a nemám na základe čoho zaúčtovať sumu, ktorú im posielam na účet. Aké účty použiť v tomto prípade?
A na ujasnenie: ja konečným kupujúcim nevystavujem odberateľské faktúry, vystaví ich predajca, však?
Ďakujem
Mishok
15.10.14,08:09
martinez
15.10.14,08:16
Podla mojho nazoru, ak vystupujes ako sprostredkovatel, nekonas vo vlastnom mene, ale v mene a na ucet predajcu, t.j. Ty sluzbu/tovar nenakupujes ani nepredavas, ale iba sprostredkovavas v mene a na ucet predajcu. Z tohto dovodu Ti predajca nema co fakturovat, lebo Tebe nic nepredava (fakturu by mal predajca vystavovat konecnym zakaznikom). Peniaze, ktore vyberies v jeho mene od zakaznikov su pre Teba prechodnou polozkou. Uctovat by si mala takto :
1/ Prijem penazi od zakaznika: 221/325 ... 120,-eur
2/ Vystavenie proviznej faktury na predajcu : 311/602 .....20,-eur
3/ Zapocet provizie : 325/311....20,-eur
4/ Odoslanie penazi predajcovi : 325/221 ..... 100,-eur