Julia63
15.10.14,09:52
Mám 2 synov študujúcich VŠ (v Českej republike).
Každý rok žiadam zľavu na poplatku za komunálny odpad. Je to jediná zľava, ktorú si uplatňujeme.

Moja otázka - je nárok na zľavu na nejakú položku "nájomného" v byte (byt máme v OV).
Alebo sa to musí riešiť cez prechodný pobyt ?

Ďakujem
ivka70
15.10.14,08:07
Najomnom?
Byvas v najomnom byte? alebo je byt v tvojom vlastnictve?
Julia63
15.10.14,08:09
v osobnom vlastnictve
kopretinka
15.10.14,08:22
Ak máš byt v osobnom vlastníctve,tak ako môžeš platiť nájomné.Platíš iba zálohu za služby a do FO.
FO sa platí podľa rozlohy bytu a služby máš vyúčtované,takže platíš len to,čo minieš.Mohla by si max.žiadať upraviť platby za elektrinu v spol.priestoroch,ke´dže to sa platí podľa počtu osôb.
......majiteľ bytu a nevie,za čo platí? :eek:
Kvaka
15.10.14,08:26
Máš zľavu aj na úhradách za plnenia, ktoré máte u vás v dome počítane na osobomesiace. Daj správcovi doklad, koľko mesiacov deti v byte nebývajú. Vo vyúčtovaní by ti mal zohľadniť menší počet osobomesiacov.
ivka70
15.10.14,08:30
Ak za nieco platite do fondu oprav podla poctu osob, je mozne synov odhlasit a prihlasit ich napr. len na 2 mesiace v lete.
Pocet osob nahlasuje majitel bytu a maju zodpovedat skutocnemu uzivaniu bytu, v novelizacii zakona je uzivanie tusim po 2 mesiacoch dnoch treba hlasit.
Trvaly pobyt osoby v byte nema nic spolocne s poctom osob, nahlasenych v byte, na ktore sa pocitaju naklady.


"Vlastník bytu je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu správcovi alebo spoločenstvu zmeny v počte osôb, ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov. Ak vlastník byt neužíva, je povinný oznámiť správcovi alebo spoločenstvu svoju adresu a každú jej zmenu."
Julia63
15.10.14,10:27
viem presne koľko a začo platím.
Julia63
15.10.14,10:31
ďakujem
Julia63
15.10.14,10:42
Ďakujem
jslancik
15.10.14,11:10
ako vlastník bytu si POVINNÁ nahlasovať počty osôb bývajúcich v byte (správe bytov). A je to v tvojom vlastnom záujme, nahlásiť nižší počet osôb. Oni ti potom poupravujú položky odvíjajúce sa od počtu osôb.
Julia63
15.10.14,11:36
vďaka
sito
15.10.14,14:20
Julia, neviem či ti pomôže môj názor, ale?

Takto, najprv: Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi.

V tom čo si uviedla nejde o dodávku, skôr o prevzatie komunálneho odpadu, ktorý vzniká pri užívaní bytu.

Odvoz smeti zabezpečuj obce a mestá. Ich zastupiteľstva rozhodujú o cene za odvoz smetí na jednu osobu prihlásenú k trvalému pobytu. Zároveň aj schvaľujú postup pri priznaní zľavy za osoby, ktoré sa preukázateľne v obci, meste nezdržujú počas celého roka. Ak občan požiada o zľavu, musí jej oprávnenie vydokladovať.

Elektrinu, plyn, atď. platíš priamo dodávateľom.

kopretinka ťa sprdla, že ako vlastník bytu nevieš za čo platíš.Viem, že vieš. Ale ona asi nevie pochopiť, že sa pýtaš na zľavu, nie čo máš platiť, že?

Čo sa týka bývania v bytovom dome, užívania služieb, plnení, dom nemá žiadnu zľavu, nemôže mať. Ale, pri rozpočítani spoločných nákladov domu na jednotlivé byty sa postupuje v niektorých podľa počtu bytov, prípadne plochy bytov. V tom prípade to nemá vplyv na zmenu, zníženie tvojho podielu na spoločných nákladov za plnenia.

Ak si si splnila svoju zákonnú povinnosť a vo svojom byte si umožnila namontovať spoločné meracie zariadenia na meranie spotreby tepla a vody odobratej v byte.

Tie už majú, môžu mať vplyv na tvojom podiely úhrady zo spoločných nákladov domu. Ale, ak nie sú doma synovia, cena na jednotku rozpočítania m3 sa zvyšuje aj vtedy. Takže vždy uhradíš podiel na niečom na čom sa v skutočnosti ani nepodieľaš. To je kúzlo bývania v bytovom dome.

Na spotrebu tepla to môže mať vplyv vtedy, ak prídu domov a dom sa vykuruje, pustia radiátory naplno, zvyšujú tým náklady na jeden m2, teda všetkým vo všetkých bytoch. A tiež na jednotku rozpočítania spotrebnej zložky podľa meračov tepla. Ta úhrada sa bytu dotýka viac, ale ak máte pomer 60 : 40 % je zanedbateľná.

Najviac je možné ovplyvniť služby, ktoré sa rozpočítavajú podľa osobomesiacov. Osvetlenie spoločných priestorov a výťah sú to. Pri osvetlení je to suma zanedbateľná. Pri výťahu je to, môže to byť suma už zaujímavá. Robí sa to tak, že na konci roka zástupca vlastníkov, alebo iná poverená osoba pozbiera počet nahlásených osobomesiacov na rozpočítanie spoločných nákladov.

Ak ste traja, tak za rok je to 36 osobomesiacov. Ty 12. Ak synovia bývajú v byte len cez prázdniny a prázdniny majú dva mesiace, tak tých osobomesiacov je len 16. teda o 20 menej. To je len 44 % z pôvodných 36 osobomesiacov. To už za to stojí. Ale, pozor, ak je to úmyselne, neoprávnene, tak úspora je možná, ale môže to pokriviť chrbticu, charakter a pokaziť dobré meno v dome, že?

Tak neváhaj a na konci roka neprítomnosť synov v dome, byte nahlás poverenej osobe alebo priamo správe domu.
Penzin
15.10.14,14:23
presne tak inak mozes mat v buducnosti zbytocnu pataliu s uradmi...
kopretinka
15.10.14,19:59
no asi nevieš,keď píšeš o nájomnom v byte v OV.
sito
15.10.14,20:17
Je pravda, že v byte, ktorý je v osobnom vlastníctve sa neplatí nájom, ale úhrada za užívanie bytu. V podstate u niektorých správcov je to za jedno, správajú sa k vlastníkom bytom ako by boli stále ich nájomníci.

A čo sa týka bývalých nájomníkov, nie všetci si uvedomili zmenu po prevode bytu do osobného vlastníctva, že už nie sú nájomníci, ale spoluvlastníci domu v ktorom majú svoj byt a ten je u nich na prvom mieste, až potom to ostatné, ostatní, že?
Julia63
16.10.14,04:59
ďakujem "sito" za komplexnú odpoveď, samozrejme pomohlo

komunálny odpad - mesto/obec vydáva VZN každoročne ...


Otázka znela - na ktoré položky, poplatky ešte môžem žiadať zľavu.

Kúzlo bývania v bytovom dome :-) poznám veľmi dobre, meracie zariadenia teplo/voda máme ... (o tom potom :-))

Spoločné priestory - bohužiaľ žiaden zástupca vlastníkov, alebo iná poverená osoba nezbiera u nás počet nahlásených osobomesiacov ... a vždy sme platili plnú sumu, aj keď sme mohli žiadať zníženie. Práve preto sa pýtam.

Ďakujem všetkým za rady, síce sme sa zahrali na slovíčka, ale nemyslím si, že až tak nezrozumiteľne som sa pýtala :-).
lujza.j
16.10.14,05:12
Ja to stale volam "najomne" aj ked mam byt v OV...
sito
16.10.14,09:59
lujza, ja, ja, ja... jenom ja! Tak? Olimpik Ťa nepozanl. Ty Olimpik, možno? Vždy je to o dobe. Že všetko nemusíme pochopiť, ale to, čo nás tu drží, môžeme, mali by sme, že?

https://www.youtube.com/watch?v=VPLmasfCG88

A vieš čo? Ešte jednu, ktorú som rád očúval, aj očúvať môžem. Ešte uši slúžia.

https://www.youtube.com/watch?v=jyHGocSRz2g

Predpoklad, že strýček Jonatán bude, je. Či aj Olimpik? Taký asi už nie, či? Aj to ja, ja, ja pominie, či nie?
misoft
16.10.14,10:55
Hehehe! Ja to volám "už zase!" :D
sito
16.10.14,19:18
Julia, tak toto poteší. Gazda tu má síce nejaký bodovací systém, že lepšia bere. Možno z ľútosti nejaký prihodí, možno.

Porozumel som tvojej otázke, nie všetci. Ale čo, neber si to tak, a mávni rukou. A (o tom potom), nemusí byť až, až, až potom.

To vieš, niektorí správcovia sa tak k tomu stavajú, nie vlastníkom sa zodpovedne starať o ich majetok im zverený do správy. Ale je to aj na záujme spoluvlastníkov domu, ako sa im správca o majetok stará. O to čo ste vy platili viac za mesiace ich neprítomnosti, o to menej zaplatili ostatní v dome. Takže tí sa potešia a správcovi to je jedno, on to neplatí. Žije s vás. Takže charakter má pokrivený niekto iný, nie ty. A nemáte náhodou SVB?

Však tu je to o tom, že sa môžeš pýtať. Vraj poradia, aj.

Niekedy ten detail robí vec veľkou, aj keď je drobučká.

Už som písal, ale niektorí ani nechcú, a niektorí ani nedokážu ...