kababa
15.10.14,09:57
Dobry den, kolegyna ma poprosila o pomoc a tak sa vas chcem opytat ci mi neviete poradit aky je presny pracovny cas asistenta ucitela. Kolegynu zaradili do 8 platovej triedy ako asistent ucitela, 5 hodin denne je v specialnej triede kde su integrovane deti a ona pracuje podla pokynov ucitelky (napr. opakuje prebrate ucivo) teraz je ucitelka PN a ona pracuje s tymi ziakmi sama. Kazdy den ma dozory,,,,minuly skolsky rok odchadzala z prace ked skoncilo vyucovanie v specialnej triedy. Od septembra nastupil novy riaditel a ziada od nej aby do prace prisla uz o 6.45, isla do druziny, potom od 7.45 do 12.30 bola na vyucovani v specilanej triede, isla s integrovanymi detmi na obed a potom s nimi do druziny a v praci bola do 14.45. Je to v poriadku?
Papierniková
15.10.14,10:23
Asistent učiteľa má vykonávať len prácu určenú vo svojej pracovnej zmluve a náplni, nemá zastupovať riadneho pedagóga lebo pravdepodobne na to nemá ani dostatočnú kvalifikáciu ..
alaya1
15.10.14,10:26
no, je to bezna prax na spec. skolach.
Papierniková
15.10.14,10:32
To áno, avšak v rozpore so zákonom ... keby na to prišla inšpekcia neviem ako by sa pán riaditeľ z toho vykrútil
ivka70
15.10.14,11:25
A aky ma pracovny cas v pracovnej zmluve?
kababa
15.10.14,16:42
ma pracovny cas max. 40 hod. tyzdenne, ale podla mna do toho patri 23 hod. vychovno-vzdelav. cinnosti a zvysok je napr. na pripravu materialov na nasledujuci den a pod. No pan riaditel ju chce prinutit aby chodila do druziny,,,,
kababa
15.10.14,16:44
a to pan riaditel od nej chce aby trhala zelinu okolo skoly, pomahala pripravovat natierky na ochutnavku na rodicovske zdruzenie...proste aby bola "dievca pre vsetko" a ak nie tak su dalsie zeny ktore budu vdacne za taku pracu...
Papierniková
15.10.14,17:10
V rámci metodického pokynu k výkonu práce asistenta som našla toto :Asistent učiteľa pomáha prekonávať zdravotné alebo sociálne bariéry dieťaťa a žiaka, jeho náplň práce určuje riaditeľ školy. Hlavnými činnosťami sú:
1. Vo výchovno-vzdelávacom procese:
a) bezprostredná spolupráca s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami školy,
b) uľahčovanie adaptácie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na prostredie školy alebo predškolského zariadenia a pomáhanie pri prekonávaní bariér, ktoré plynú zo zdravotného postihnutia dieťaťa alebo žiaka,
c) spoluorganizovanie činnosti dieťaťa alebo žiaka počas výchovno-vzdelávacieho procesu v súlade s pokynmi učiteľa,
d) vykonávanie pedagogického dozoru počas prestávok zameraného na deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
e) pomáhanie pri príprave učebných pomôcok.
2. Vo voľnočasových aktivitách organizovaných školou, predškolským zariadením: priame vedenie alebo napomáhanie pri činnostiach voľnočasových aktivít (speváckych, hudobných, tanečných, výtvarných, dramatických a iných), návšteva historických a kultúrnych pamiatok, spoločenské aktivity, športové podujatia a podobne.
3. V spolupráci s rodinou:
a) komunikácia s rodičmi (zákonnými zástupcami) dieťaťa alebo žiaka o procese výchovy a vzdelávania,
b) oboznamovanie sa so zdravotným stavom dieťaťa alebo žiaka a s jeho rodinným
prostredím.
4. V oblasti vzdelávacích aktivít – účasť na vzdelávacích podujatiach určených pre asistentov učiteľa organizovaných školami alebo inými inštitúciami akreditovanými na túto činnosť.
starrplus
21.10.14,20:53
Je mi ľúto ale prax je naozaj taká, že asistentka je "dievča pre všetko ". Mnohokrát sa stáva , že mám spojených 5 , áno , dobre vidíte, slovom päť tried a pani učiteľky pijú kľudne kávu. Často majú pocit, že som tam preto, aby si oddýchli. A pravidelne učím. Minulý rok niekoľko predmetov za materskú dovolenku a dlhodobú PN a popoludní práca s deťmi.Ani euro naviac. Všetko, čo sa týka kultúrnych programov robíme len asistentky. A ešte sa k nám správajú ako k odpadu. Aj si poplačeme. A máme vysoké školy, poctivo si plníme svoje povinnosti a tešíme sa, že máme prácu. Žiaľ, prázdniny trávime ako nezamestnané. Naše deti nás nemali doma celé leto, lebo sme si museli nájsť náhradnú prácu.
kababa
22.10.14,16:30
Aj mne je to luto, ze sa vedenie skol a ucitelky spravaju k asistentkam ako k "samozrejmosti a dievcatam pre vsetko" a pritom maju najnizsi plat....dakujem vam za komentare, s mojou kolegynou riaditel rozviaze pracovny pomer pretoze "odmieta spolupracovat". Je mi to luto hlavne preto, ze za byvaleho vedenia skoly neboli ziadne problemy co sa prace asistentky tyka, ale s prijatim 2 prvakov s ADHD a neochotou vychovavateliek z druziny (ktore si s nimi nevedia dat rady) sa problemy a osocovanie nakopili a tak jeden pracovity clovek ostane bez prace.