sekina
15.10.14,11:44
Manžel mi darovacou zmluvou daroval dom-ktorý kúpil za slobodna(ako rozvedený),ale už ked sme spolu 5 rokov žili.Majetok z prvého manželstva celý zanechal svojej EX,čiže darovaním ma chcel chrániť od prípadných nárokov ich maloletej dcéry v prípade jeho smrti.Mam info-ze v prípade-že zomrem skor ja-ako ON,dom sa dedí podla zakona-1/2 manžel a 1/2 moje deti.potrebujem ale vedieť-ako mám spísať ZÁVET,aby v dome mohol v pokoji dožiť a aby si moje dospelé deti mohli nárokovať na svoje čiastky až po jeho smrti?Mám tam dať konkrétne podmienky?a ešte jedna otázka-keďže manžel svoje životné poistky napísal mna -čiže vyplatia mi ich v prípade jeho smrti mne-či je možné-že odomna može jeho dcéra vymáhať polovicu peňazí z poistiek -keďže na dom mi asi siahnuť nemože...(teda dúfam) .. ďakujem.
Xanti
15.10.14,09:54
Čo sa týka poistiek a vyplateného poistného plnenia tak to nejde do dedičského konania, ked je v poistkách uvedená oprávnená osoba... tou si ty. Takže jeho dcéra na peniaze z poistky nárok nebude mať.
Čo sa týka domu. Ak si jeho výlučnou vlastníčkou, tak pri tvojej smrti dedí každý dedič rovnaký diel .. ak máš 3 deti .. tak každé zdedí 1/4 domu a tvoj mng. tiež 1/4 domu.

Ak by si chcela spísať závet, tak môžeš určiť dedičmi svoje deti. Mng. nie je neopomenuteľný dedič on po tebe dediť nemusí. A aby mal právo žiť v dome aj po tvojej smrti tak môžeš dať na katastry zapísať na LV vecné bremeno dožitia pre mng.