Marykayka
25.04.06,07:54
Ahojte všetci, zasa tu mám malý problémik s ktorým by som potrebovala poradiť. Ešte som takýto prípad nemala. Kolega bol na školení v Rakúsku a teda má nárok na zahraničné cestovné. To, že je rozhodujúci prechod cez hranice a že mu prináleží 45 eur za deň, ktorý sa kráti podľa počtu hodín v zahraničí som si už naštudovala v zákone. On tam jeden deň ráno išiel a na druhý deň večer došiel domov. Prepravu mal zabezpečenú, autom išiel jeden pán z inej firmy, ktorý sa tiež bol školiť, ale späť išiel z Bratislavy už vlakom. Ale ja mám takúto triviálnu otázku. To cestovné mu vyplatím v eurách alebo v SK? A akým kurzom to prepočítam? Zaúčtovať to aj tak musím v SK a tam aký kurz? Prosím nenechajte ma v štichu a ak robíte zahraničie, píšte!!!
Díky moc.........
Chobot
25.04.06,06:11
Ahojte všetci, zasa tu mám malý problémik s ktorým by som potrebovala poradiť. Ešte som takýto prípad nemala. Kolega bol na školení v Rakúsku a teda má nárok na zahraničné cestovné. To, že je rozhodujúci prechod cez hranice a že mu prináleží 45 eur za deň, ktorý sa kráti podľa počtu hodín v zahraničí som si už naštudovala v zákone. On tam jeden deň ráno išiel a na druhý deň večer došiel domov. Prepravu mal zabezpečenú, autom išiel jeden pán z inej firmy, ktorý sa tiež bol školiť, ale späť išiel z Bratislavy už vlakom. Ale ja mám takúto triviálnu otázku. To cestovné mu vyplatím v eurách alebo v SK? A akým kurzom to prepočítam? Zaúčtovať to aj tak musím v SK a tam aký kurz? Prosím nenechajte ma v štichu a ak robíte zahraničie, píšte!!!
Díky moc.........

Ak som dobre pochopil, ide o to, že do z AT do BA ho niekto doviezol a z BA do miesta pracoviska išiel vlakom. Cestovný lístok si asi zakúpil v BA za SKK. Ak je to správne, tak platí nasledovné:

To, že je to zahraničná cesta, neznamená, že nemôže vzníknúť nejaký cestovná náhrada v SKK a tiež to neznamená, že všetko musí byť vyplatené v EUR. V cudzej mene vyplatíš tie náhrady, ktoré mu prináležia v EUR (stravné, vreckové) a v SKK mu vyplatíš hodnotu toho lístka na vlak.

Na vyúčtovaní budú uvedené dve náhrady v dvoch rôznych menách. Robíme to tak aj my.
renča1
25.04.06,06:16
.......súhlasim a náhrada sa môže namiesto v EUR vyplatiť aj v SKK.
Marykayka
25.04.06,06:52
Díky moc, ste zlatí, a keď môžem vyplatiť aj v Sk tak akým kurzom? V deň vyúčtovania cesťáku, alebo v deň ukončenia cesty, alebo aký? A keď dávate obe meny na jedno vyúčtovanie, v akej pokladni to zaúčtuješ? Aj v slovenskej aj vo valutovej? Som otrava, ja viem, ale takéto cenné rady nikde inde nenájdem. Ste fakt zlatí.......
pama
25.04.06,07:00
Kurz eura by mal byť z toho dňa ,na ktorý náhrada
pripadá. Nájdeš si ho na www.nbs.sk (http://www.nbs.sk).
Najlepšie by bolo prepočítať eurá na SK a všetko to vyplatiť z korunovej pokladne.
renča1
25.04.06,07:00
Díky moc, ste zlatí, a keď môžem vyplatiť aj v Sk tak akým kurzom? V deň vyúčtovania cesťáku, alebo v deň ukončenia cesty, alebo aký? A keď dávate obe meny na jedno vyúčtovanie, v akej pokladni to zaúčtuješ? Aj v slovenskej aj vo valutovej? Som otrava, ja viem, ale takéto cenné rady nikde inde nenájdem. Ste fakt zlatí.......

ak budeš vyplácať v SKK, tak kurzom vyúčtovania cesťáku. Ak sa bude vyplácať v EUR a aj v SKK, tak EUr sa vyplatí z valut.pokladni v EUR a cestovné v SK zo sloven.pokladni.:)
Danka Kosibová
25.04.06,07:16
ja mam tiez takyto pripad. kolegovia boli na sluzobke v nemecku, tiez nesli svojim autom, ale aj do nemecka aj z nemecka sa zviezli s jedným znamym. zo slov.odisli vo stvrtok rano o 4 hod. o 7 rano presli ceske hranice. o 14. presli cesko-nemecke hranice. domov isli v piatok poobede o 19 presli nemecko-ceske hranice,o 2 rano presli cesko-slov. hranice a v sobotu rano o 5 boli doma.
viete mi prosim poradit na ake náhrady maju narok a v akej vyske. citala som aj o vreckovom, v akej výske?
dikes
Marykayka
25.04.06,07:48
No, ako som to ja teraz študovala, tak rozhodujúce je práve to, kedy prešli hranicu. Cestovné vyplácaš v takej mene krajiny, kde sa zdržali najdlhšie. Vreckové sa dáva od 5-40 % v závislosti od času, koľko v tej krajine boli. Priznám sa, hľadala som v programe a Nemecké cestovné tu nemám, čo je mi divné, ale české mi vyhodilo, že do 6 h - 150 CZK, od 6-12 h - 300 CZK a nad 12 h - 600 CZK. Ostatné ti hádam niekto doplní, prípadne ma opravia. Inak toto som vyčítala zo zákona o cestovných náhradách, ktorý je publikovaný aj tu na porade.
renča1
25.04.06,08:00
Nemecko je 45 EUR nad 12 hod. a tak isto sa podľa počtu hodín kráti.
mariana71
25.04.06,08:18
Prepočítava sa kurzom, aký platí v deň vyúčtovania.My to robíme tak. S ostatným súhlasím.
stefany2505
25.04.06,08:35
cestovné účtuješ v Sk a stravné účtuješ cez devízovú pokladňu, ale musíš to prepočítať kurzom Národnej banky Slovenska - udávaš ten kurz, v ktorom dni sa vrátil /čiže ak sa vrátil 21.4.2006, tak použiješ na prepočítanie kurz z 21.4.2006 NBS.
Pekné účtovanie a prepočítavanie.
PS: cestovné preplatíš v Sk a stravné ako chceš - ak v cudzej mene, tak neprepočítavaš, ale ak v Sk tak musíš prepočítať.
Chobot
25.04.06,08:49
ja mam tiez takyto pripad. kolegovia boli na sluzobke v nemecku, tiez nesli svojim autom, ale aj do nemecka aj z nemecka sa zviezli s jedným znamym. zo slov.odisli vo stvrtok rano o 4 hod. o 7 rano presli ceske hranice. o 14. presli cesko-nemecke hranice. domov isli v piatok poobede o 19 presli nemecko-ceske hranice,o 2 rano presli cesko-slov. hranice a v sobotu rano o 5 boli doma.
viete mi prosim poradit na ake náhrady maju narok a v akej vyske. citala som aj o vreckovom, v akej výske?
dikes

Tu máš presný výpočet náhrad:
1. deň (štvrtok)
04:00 - 07:00 (3 hodiny) - SK
07:00 - 14:00 (7 hodín) - CZ
14:00 - 24:00 (10 hodín) - DE
náhrada (základ DE): stravné nad 12 hodín - 45 EUR, vreckové minimálne 5% (ak v internej smernici nemáte inak uvedené, maximálne môže byť 40%) = 2,75 EUR

2. deň (piatok)
00:00 - 19:00 (19 hodín) - DE
19:00 - 00:00 (5 hodín) - CZ
náhrada (základ DE): stravné nad 12 hodín - 45 EUR, vreckové minimálne 5% = 2,75 EUR

3. deň (sobota)
00:00 - 02:00 (2 hodiny) - CZ
02:00 - 05:00 (3 hodiny) - SK
náhrada (základ CZ): stravné do 6 hodín - 150 CZK, vreckové minimálne 5% = 7,50 CZK

Spolu: 95,50 EUR + 157,50 CZK

Nakoľko nepoužili na dopravu firmený automobil, môžu sa so zamestnávateľom dohodnúť, že im bude preplatená náhrada vo výške ceny cestovného lístka (autobus, vlak) z miesta začiatku SC do cieľového mesta a späť. Zákonný nárok však na to nie je, pretože podľa správnosti to mali dohodnúť so zametnávateľom vopred.
Danka Kosibová
25.04.06,09:43
Chobot, dakujem Ti, velmi si mi pomohol.
tonkat
02.10.06,07:48
Ja sa pripájam k tejto debate, hoci s odstupom času. Sú tu dva názory na deň prepočtu kurzom NBS. Či prepočítavať dňom predloženia vyúčtovania, alebo dňom skončeia pracovnej cesty. Moja auditorka zastáva názor, že treba prepočítavať dňom skončenia pracovnej cesty. Ja som doteraz prepočítavala všetko dňom predloženia vyúčtovania. Budem rada, keď napíšete váš názor, resp. oporu v zákone. Ďakujem
Chobot
02.10.06,08:34
Ja sa pripájam k tejto debate, hoci s odstupom času. Sú tu dva názory na deň prepočtu kurzom NBS. Či prepočítavať dňom predloženia vyúčtovania, alebo dňom skončeia pracovnej cesty. Moja auditorka zastáva názor, že treba prepočítavať dňom skončenia pracovnej cesty. Ja som doteraz prepočítavala všetko dňom predloženia vyúčtovania. Budem rada, keď napíšete váš názor, resp. oporu v zákone. Ďakujem

Najprv sa pozrieme na to z hľadiska zákona o cestovných náhradách. Ten v § 36 ods. 6 umožňuje vyplatenie resp. doplatenie rozdielu cestovných náhrad aj v inej zahraničnej mene alebo po dohode so zamestnancom v slovenskej mene. Tento odstavec, ani iný, bližšie neupresňuje, akým spôsobom prepočítať inú menu na slovenskú.

V iných miestach sú náhrady poskytované zamestnancom, na ktorých sa vzťahuje osobitný predpis (napr. § 22 - Náhrada výdavkov spojených s prepravou vecí, § 25 - náhrada liečebných výdavkov..). Vyplatenie týchto náhrad upresňuje § 29 ods. 2 podľa osobitných pravidiel, pričom sa odvoláva na zákon č. 145/1995. Tento spôsob prepočtu sa ale nevzťahuje na bežne poskytované stravné a vreckové, preto musíme pátrať ďalej.

Pokiaľ tento zákon nič nehovorí o spôsobe prepočtu, musíme sa pozrieť na zákon o účtovníctve, ktorý v § 24 ods. 2 hovorí:

"(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis. 34)"

Keďže osobitný predpis v tomto prípade je zákon o bankách, na cestovné náhrady sa teda vzťahuje ustanovenie, že sa prepočítajú kurzom platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Teraz už zostáva len si ujasniť, čo je účtovný prípad, či skončenie služobnej cesty alebo zaúčtovanie vyplatených náhrad.

Podľa mňa z účtovného hľadiska to bude deň, kedy sa náhrady zaúčtovali na príslušné účty. Ale tu sa môžem mýliť.
Mikolajova
05.11.07,16:08
Prosím Vás v akom kurze prepočítavate preddavok na služobnú cestu do zahraničia, dňom kedy bol poskytnutý alebo dňom vyúčtovanie CP?
olio
05.11.07,17:11
Prosím Vás v akom kurze prepočítavate preddavok na služobnú cestu do zahraničia, dňom kedy bol poskytnutý alebo dňom vyúčtovanie CP?
V zmysle § 36 ods.2 Zákona o cestovných náhradách sa výška preddavku na stravné určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného NBS platného v deň určenia sumy preddavku.;)
Orsz
09.03.08,09:54
Mám otázku, ak sa dáva preddavok na zahraničnú pracovnú cestu, účtujem o ňom aj cez valutovú pokladňu? pretože tu sa kurzové rozdiely nerobia.
Uvediem príklad:

Dňa 3.10.2007 ide na služobnú cestu do ČR, dá sa mu 2000,-Kč. Vráti sa 4.10.2007, a urobí sa vyúčtovanie k tomuto dňu, vyúčtovanie je 1680,-Kč.

Zúčtujem 1680,Kč (v prepočte: 1680Kč x 1,200 = 2016,Sk) z pokladne Kč dňa 4.10.2007....... 512 / 211 xx

I keď sa mu peniaze dali, neúčtovali sme o nich ako o poskytnutom preddavku, lebo mnohokrát si ich vybral aj kartou z účtu priamo v ČR (ide o konateľa-zamestnanca).

Ak by sa účtovalo o preddavku, malo by to byť takto? :
3.10.2007 .... 2000,Kč ( prepočet 2000 x 1,190 = 2380Sk) 335 / 211 xx
4.10.2007.....1680,-Kč ( 2016Sk) vyúčtovanie PC............ 512 / 335
4.10.2007..... 320,-Kč (prepočet 320,-Kč x 1,200=384,-Sk)
vrátenie do pokladne .................................................. . 211 /335

rozdiel na 335.................. 20,-Sk na strane MD - čo s tým? nestretla som sa tu s účtovaním kurzových rozdielov. Prosím o radu.
Ďakujem.
Orsz
09.03.08,17:31
Posúvam,.....neskúsi niekto sa vyjadriť?
Chobot
09.03.08,18:46
Prosím Vás v akom kurze prepočítavate preddavok na služobnú cestu do zahraničia, dňom kedy bol poskytnutý alebo dňom vyúčtovanie CP?

Prečítaj si môj príspevok hneď pred tvojím. Nie je tam náhodou odpoveď?
Lucida
23.08.08,12:29
Ahojte!

Viete mi niekto povedat ako je to s tym kratenim diet pri preukazane poskytnutej strave pocas sluzobky?

Dakujem pekne!
Chobot
23.08.08,19:47
Ahojte!

Viete mi niekto povedat ako je to s tym kratenim diet pri preukazane poskytnutej strave pocas sluzobky?

Dakujem pekne!

Máš to presne napísané v § 13 ods. 7 zákona o cest. náhradách:

(7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.

Alebo čomu konkrétne v tom nerozumieš? Upresni otázku. Na takto položenú otázku by som ti mohol dať školenie v trvaní pol až jednej hodiny.
certik
13.10.08,16:15
Ahojte, nemôžem nájsť v príspevkoch o stravnom nasledovné.
Konateľ slovenskej s.r.o. je z ČR. Ide na služobnú cestu na SR. Čo je v tomto prípade pre mna zahr. pracovná cesta? Územie ČR?

Napr. na území ČR strávi 2hod 45 min. /je to vlastne presun/
na území SR strávi 8 hod. Má narok na 89,- Sk + 25% zo sumy stravného určeného pre ČR 600,- teda 150,- Kč?

Pletie ma veta v zákone "stravné v cudzej mene za kal. deň poskytne zamestnávateľ v mene a vo výške stravného ust. pre krajinu, v ktorej strávil v kal. dni najviac hodín"
jaja99
13.10.08,17:09
§ 1 (2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),=KONATEĽ

§ 2 (6) Zamestnanec podľa tohto zákona je osoba podľa § 1 ods. 1 a 2. = AJ KONATEĽ

§ 3 (1) Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu písomne určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty; môže určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Zamestnávateľ je pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca. = URČI NÁSTUP NA PC V MIESTE TRVALÉHO POBYTU KONATEĽA

§ 16 (3) Pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína a končí v zahraničí, sú na vznik nároku na náhrady poskytované v cudzej mene rozhodujúce podmienky pracovnej cesty určené zamestnávateľom (§ 3); obmedzenie podľa § 15 v tomto prípade neplatí. TJ PC MôŽE ZAČAŤ AJ MIMO ÚZEMIA SR

AJ my vyplácame cestovné konateľom, ktorí žijú mimo SR a nemali sme problém s uznaním do daňových výdavkov (pozerali daňová poradkyňa a audítorka). Vyplácali sme ako pre zahraničie v zahraničí a ako pre SR v SR.
V Tvojom prípade:
stravné 25% z 600 CZK
vreckové 5-40% zo stravného
stravné 98 SKK

VETA § 13 ods. 5 : "stravné v cudzej mene za kal. deň poskytne zamestnávateľ v mene a vo výške stravného ust. pre krajinu, v ktorej strávil v kal. dni najviac hodín" je ustanovenie o stravnom pri zahraničnej PC = § 13 ods. 1 Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni. Aplikuje sa v prípade, že počas dňa prejde viac krajín v zahraničí, napr. Taliansko (5 h), SLovinsko (4 h), Rakúsko (3 h) - použije sa sadzba pre Taliansko
certik
13.10.08,17:50
Dakujem za perfektnú odpoved. Takže to robím správne, až na to že som zabudla vyplatiť mu vreckové.
Vždy mám prípad iba cesty na SR, takže vždy si vypočítam trvanie cesty na území SR a ČR a vyplácam v závislosti od hodín. Pričom ČR je pre mna zahraničná prac. cesta. Opakujem sa , len aby som sa uistila, že som všetko pochopila správne. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
certik
14.10.08,05:13
Jaja ešte ma do rána napadla jedna otázka. Aký kurz používaš pri prepočte stravného v cudzej mene ak ho vyplácaš v Sk? Účtuješ CP cez záväzky alebo priamo cez pokladňu? Neviem či robím správne ak účtujem cez záväzky. Lenže vyplatenie CP mám trojkombináciu: lístok na vlad cez kartu, časť stravného v Sk, časť v cudzej mene. A vyplatenie v rôznych momentoch. Pri zaúčtovaní záväzku používam kurz NBS dňa konania prac. cesty.
HUPKA64
17.10.08,07:45
Chcela by som sa opýtať na zahraničné stravné. Ako mám posudzovať § 16

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-cestovnych-nahradach/

Ak názov paragrafu je vylúčenie súbehu náhrad, mám to chápať tak, že ak je zamestnanec na ceste do zahraničia /zahraničná služobná cesta začala na území SR / a väčšinu dňa cestuje po SR tak má nárok na stravné pomerne v Sk a pomerne v cudzej mene?
Mne to akosi nesedí. Bola som na školení a tam nám povedali, že za jeden deň nemôže mať zamestnanec aj zahraničné, aj tuzemské stravné viď - § 16 Zákona o cestovných náhradách.

Prosím o vysvetlenie, ako to mám chápať. Viem, že tu to možno už bolo, ale tento problém je stále aktuálny.

V zákone je to napísané dosť nejasne. Vďaka.
Chobot
17.10.08,08:38
Chcela by som sa opýtať na zahraničné stravné. Ako mám posudzovať § 16

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-cestovnych-nahradach/

Ak názov paragrafu je vylúčenie súbehu náhrad, mám to chápať tak, že ak je zamestnanec na ceste do zahraničia /zahraničná služobná cesta začala na území SR / a väčšinu dňa cestuje po SR tak má nárok na stravné pomerne v Sk a pomerne v cudzej mene?

Presne tak. Len nie pomerne, ale podľa času strávenom na pracovnej ceste.


Mne to akosi nesedí. Bola som na školení a tam nám povedali, že za jeden deň nemôže mať zamestnanec aj zahraničné, aj tuzemské stravné viď - § 16 Zákona o cestovných náhradách.

Ten § to nevylučuje, naopak určuje nárok zamestnanca na to. Nevime , kto bol školiteľ, ale buď to zle podal, alebo to bolo zle pochopené.


Prosím o vysvetlenie, ako to mám chápať. Viem, že tu to možno už bolo, ale tento problém je stále aktuálny.

V zákone je to napísané dosť nejasne. Vďaka.

Ja si myslím, že v zákone to je dosť jasne napísané. Jasnejšie to asi ani byť nemôže.

Ten nadpis ustanovenia je preto tak, aby zamestnávateľ neposkytoval napr. celodenné stravné v Sk a zároveň na zahr. časť cesty ešte aj v ZM alebo aby napr. pri zahraničnej ceste sa pre územie SK nepočítalo podľa krajiny, kde strávi najviac hodín.

Preto ods. 1 toho paragrafu jasne hovorí, že za časť cesty na území SK patrí len náhrada v Sk:

(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste patrí zamestnancovi za čas pracovnej cesty na území Slovenskej republiky stravné v slovenskej mene v rozsahu a za podmienok ustanovených v § 5; ak zamestnávateľ neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže uplatniť § 5 ods. 3.
HUPKA64
17.10.08,09:59
Vďaka za rýchlu odpoveď.
Maťa 8511
22.10.08,06:51
Ahojte, chcem vás pekne poprosiť o radu.
Zamestnanci išli na 2 dni na výstavu do Maďarska. Z valutovej pokladne si zobrali zálohu v maďarských forintoch a aj k vyúčtovaniu mi doložili doklady v tejto mene.
No podľa zákona je v Maďarsku nárok na cestovné a stravné v EUR (38 na deň).
Mám vypočítať nárok na stravné a vreckové v EUR a prepočítať na HUF + ostatné cestovné náhrady v HUF, alebo ako mám správne postupovať?
Trošku mi to súri, poprosím o aspoň stručnejší postup, ďakujem veľmi pekne :)
Chobot
22.10.08,07:11
Ahojte, chcem vás pekne poprosiť o radu.
Zamestnanci išli na 2 dni na výstavu do Maďarska. Z valutovej pokladne si zobrali zálohu v maďarských forintoch a aj k vyúčtovaniu mi doložili doklady v tejto mene.
No podľa zákona je v Maďarsku nárok na cestovné a stravné v EUR (38 na deň).
Mám vypočítať nárok na stravné a vreckové v EUR a prepočítať na HUF + ostatné cestovné náhrady v HUF, alebo ako mám správne postupovať?
Trošku mi to súri, poprosím o aspoň stručnejší postup, ďakujem veľmi pekne :)

Treba všetko prepočítať na EUR (aj nárok, aj zálohu prepočítať na EUR) a potom rozdiel, ktorý vyjde v EUR vyplatiť či vrátiť buď v EUR, HUF alebo v SKK.
Maťa 8511
22.10.08,07:24
A prepočet mám urobiť kurzom, kedy bola vydaná záloha a tým sa držať celý čas? Urobiť vrátenie zálohy v HUF, prípadne potom vyúčtovanie v SKK ale aj prepočtom cez EUR?
Maťa 8511
22.10.08,07:33
čiže keď bola záloha vydana 14.10, kedy bol kurz HUF-12.076/100
a EUR- 30,563, vypočítam nárok napr. 45,6EUR/deň
to je 1.393,67Sk a 11.540,82 HUF + bločky -záloha a rozdiel urobiť vyúčtovanie v SKK?
Chobot
17.02.09,09:08
Najprv sa pozrieme na to z hľadiska zákona o cestovných náhradách. Ten v § 36 ods. 6 umožňuje vyplatenie resp. doplatenie rozdielu cestovných náhrad aj v inej zahraničnej mene alebo po dohode so zamestnancom v slovenskej mene. Tento odstavec, ani iný, bližšie neupresňuje, akým spôsobom prepočítať inú menu na slovenskú.

V iných miestach sú náhrady poskytované zamestnancom, na ktorých sa vzťahuje osobitný predpis (napr. § 22 - Náhrada výdavkov spojených s prepravou vecí, § 25 - náhrada liečebných výdavkov..). Vyplatenie týchto náhrad upresňuje § 29 ods. 2 podľa osobitných pravidiel, pričom sa odvoláva na zákon č. 145/1995. Tento spôsob prepočtu sa ale nevzťahuje na bežne poskytované stravné a vreckové, preto musíme pátrať ďalej.

Pokiaľ tento zákon nič nehovorí o spôsobe prepočtu, musíme sa pozrieť na zákon o účtovníctve, ktorý v § 24 ods. 2 hovorí:

"(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis. 34)"

Keďže osobitný predpis v tomto prípade je zákon o bankách, na cestovné náhrady sa teda vzťahuje ustanovenie, že sa prepočítajú kurzom platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Teraz už zostáva len si ujasniť, čo je účtovný prípad, či skončenie služobnej cesty alebo zaúčtovanie vyplatených náhrad.

Podľa mňa z účtovného hľadiska to bude deň, kedy sa náhrady zaúčtovali na príslušné účty. Ale tu sa môžem mýliť.

Tak toto sa odteraz mení, v zmysle novely zákona o CN sa prepočet vyúčtovania z CM na € alebo naopak vykonáva kurzom € a CM platným v prvý deň v mesiaci, v ktorom sa pracovná cesta začala, viď novelizovaný § 36 ods. 6:

(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.[/FONT][/I][/COLOR][/FONT]
Ale je to zase len zmätočné, lebo sa tam uvádza "vyúčtovanie náhrad ... prepočte sumy stravného...", takže podľa tohto by sa stravné malo prepočítať kurzom zo začiatku mesiaca a ostatné náhrady kurzom vyúčtovania...???:confused::confused:

Alebo to mysleli len pre určenie výšky zálohy? Načo potom je tam slovo "vyúčtovania náhrad.."?

Čím viac to čítam, tým väčší guláš v tom mám. :(:confused:
zuzanask
09.09.09,08:54
Ahojte,
mame zahraničneho konateľa ktorý vykonal služobnú cestu v mieste bydliska - v Nemecku. Ake mu mozeme uplatnit výdavky. Podľa slovenských zákonov?
Stravné a vreckové by mi bolo jasné.
Ako je to s náhradou za použitie vlastného auta? Za km 0,826 €?
nika224
09.09.09,10:56
Tiež mám jednu v podstate asi dosť "hlúpu" otázku, ale už dlhšie mi to vŕta v hlave.
Vyšlem zamestnanca na zahraničnú pracovnú cestu a vyplácam mu diéty+40% vreckové - čo má vlastne zahrnuté v rámci tohto vreckového? Viem, že by to malo pokrývať akoby výdavky súkromného charakteru, a tým pádom by mi nemal predkladať takéto bločky vo vyúčtovaní zahraničnej cesty. Neviem však, ako mám brať bloček, ktorý mi predkladá, že bol na obede s obchodným partnerom. Je mi jasné, že na tom bločku je okrem toho, čo "preje" obchodný partner aj to, čo "preje" zamestnanec sám. Doteraz som to v podstate vôbec nebrala do úvahy a diéty nijako nekrátila a preplatila som mu aj výdavky na tento obed, pričom som ich samozrejme zaúčtovala na 513 - čiže ako nedaňový náklad. Neviem, či to teda takto môžem robiť? Alebo keďže mu je vyplácané 40% vreckové, už by som mu nemala preplácať bločky, ktoré dávam na reprezentačné? Môžete mi, prosím, niekto poradiť?
Chobot
10.09.09,08:26
Ahojte,
mame zahraničneho konateľa ktorý vykonal služobnú cestu v mieste bydliska - v Nemecku. Ake mu mozeme uplatnit výdavky. Podľa slovenských zákonov?
Stravné a vreckové by mi bolo jasné.

Najprv si treba ujasniť, aký bol účel tej cesty. Bolo to v záujme slovenskej firmy, v ktorej je konateľom? Ak áno, tak mu patria cest. náhrady v zmysle našej legislatívy. Začiatok a koniec cesty bude teda v mieste jeho bydliska a miestom rokovania bude cieľ jeho cesty.

Ak ti je stravné a vreckové jasné, nebudem sa tým zapodievať.


Ako je to s náhradou za použitie vlastného auta? Za km 0,826 €?

Základná náhrada za použitie vlastného auta je 0,183 EUR za km. K tomu treba pripočítať ešte náhradu za PHM.

Stačí takto?
Chobot
10.09.09,08:49
Tiež mám jednu v podstate asi dosť "hlúpu" otázku, ale už dlhšie mi to vŕta v hlave.
Vyšlem zamestnanca na zahraničnú pracovnú cestu a vyplácam mu diéty+40% vreckové - čo má vlastne zahrnuté v rámci tohto vreckového?

Sú to všetky drobné výdavky, na ktoré nepotrebuje doklad (napr. použitie toalety, nápoje, čistiareň, ..). Teda je len na ňom, na čo minie to vreckové, nemusí to vôbec dokladovať.


Viem, že by to malo pokrývať akoby výdavky súkromného charakteru, a tým pádom by mi nemal predkladať takéto bločky vo vyúčtovaní zahraničnej cesty.

Aké bločky máš na mysli? Aké ti predkladá? Ak sú to napr. cest. lístok na MHD, tak to sa nehradí z vreckového, ale ide to ako náhrada cestovného a to sa dokladuje. Alebo napr. nákup odbornej literatúry si môže dať preplatiť, ako nevyhnutný vedľajší výdavok na PC.


Neviem však, ako mám brať bloček, ktorý mi predkladá, že bol na obede s obchodným partnerom. Je mi jasné, že na tom bločku je okrem toho, čo "preje" obchodný partner aj to, čo "preje" zamestnanec sám.

Raz som o tých spoločných obedoch písal, ale to bolo z druhého pohľadu - ak je on pozvaný. AK chceš, si to prečítaj tu:

http://www.porada.sk/t68774-stravne-a-prac-obed.html


Doteraz som to v podstate vôbec nebrala do úvahy a diéty nijako nekrátila a preplatila som mu aj výdavky na tento obed, pričom som ich samozrejme zaúčtovala na 513 - čiže ako nedaňový náklad. Neviem, či to teda takto môžem robiť? Alebo keďže mu je vyplácané 40% vreckové, už by som mu nemala preplácať bločky, ktoré dávam na reprezentačné? Môžete mi, prosím, niekto poradiť?

Ty máš ale prípad, keď on platil účet v reštaurácii. Takýto účet, ako správne predpokladáš, ide na účet reprezentačné účely - 513. Potom jeho nárok na cest. náhrady bude vyzerať nasledovne.

Ak teda bol na obede, ktorý zaplatil aj za obch. partnera, tak účet mu preplatíš v plnej výške, bude to firemný náklad, lebo partnera pozval v mene firmy, nie ako súkromná osoba. Zároveň môžeme povedať, že firma mu zabezpečila obed, preto jeho základná náhrada stravného sa bude krátiť o poskytnutý obed (prípadne večeru alebo raňajky, záleží od toho, na čom s tým partnerom boli). Jednotlivé krátenia za R, O alebo V si nájdeš v tabuľke v tejto téme:

http://www.porada.sk/t109877-stravne-a-vreckove-pre-tuzemske-a-zahranicne-pracovne-cesty-kratenie-stravneho.html

Vreckové nekrátiš, vreckové nie je na to, aby sa z neho uhrádzali spoločné obedy. Vreckové patrí len jemu.

AK chceš byť dôsledná, tak ten účet z reštaurácie môžeš rozdeliť ešte na 2 účty - 512 (cest. náhrady) a 513.

Na 512 pôjde potom suma, o ktorú si mu krátila stravné, lebo to je pre firmu daňový náklad a na 513 pôjde zvyšok z bločku.
nika224
10.09.09,10:05
Aké bločky máš na mysli? Aké ti predkladá? Ak sú to napr. cest. lístok na MHD, tak to sa nehradí z vreckového, ale ide to ako náhrada cestovného a to sa dokladuje. Alebo napr. nákup odbornej literatúry si môže dať preplatiť, ako nevyhnutný vedľajší výdavok na PC.
MHD mi je jasné. Ale napríklad mi predloží bločky o úschove batožiny...



AK chceš byť dôsledná, tak ten účet z reštaurácie môžeš rozdeliť ešte na 2 účty - 512 (cest. náhrady) a 513.
Na 512 pôjde potom suma, o ktorú si mu krátila stravné, lebo to je pre firmu daňový náklad a na 513 pôjde zvyšok z bločku.
V tomto teda nevidím veľmi zmysel. Firma tak na 512 dostane tak, či tak výšku stravného - to je akoby som mu celé stravné preplatila. Ak bloček o spoločnom obede zaúčtujem na 513 celý, myslím, že daňový úrad by mi k tomu nemal mať výhrady, nie?
Chobot
10.09.09,10:22
MHD mi je jasné. Ale napríklad mi predloží bločky o úschove batožiny...

Prednostne by toto malo byť hradené z vreckového. Ak si ale vybaví, že mu to zamestnávateľ uzná, môže to dať aj ako nevyhnutné vedľajšie výdavky.


V tomto teda nevidím veľmi zmysel. Firma tak na 512 dostane tak, či tak výšku stravného - to je akoby som mu celé stravné preplatila. Ak bloček o spoločnom obede zaúčtujem na 513 celý, myslím, že daňový úrad by mi k tomu nemal mať výhrady, nie?

Nie je to úplne tak, pretože on dostal zabezpečenú stravu a pri zabezpečenej strave je nutné mu krátiť náhradu stravného. AK mu vyplatíš celé stravné, tak je to pre neho zdaniteľný prijem, lebo je to nad rámec zákonného stravného. Potom by musel zdaniť to, čo by sa mu malo krátiť, lebo na to nemá zákonný nárok, je to niečo navyše.
nika224
10.09.09,10:38
Chobot, ďakujem Ti veľmi pekne, si poklad. :)
Vôbec by ma nenapadlo, pozrieť sa na to z tejto strany...:eek:
nika224
10.09.09,11:16
Nie je to úplne tak, pretože on dostal zabezpečenú stravu a pri zabezpečenej strave je nutné mu krátiť náhradu stravného. AK mu vyplatíš celé stravné, tak je to pre neho zdaniteľný prijem, lebo je to nad rámec zákonného stravného. Potom by musel zdaniť to, čo by sa mu malo krátiť, lebo na to nemá zákonný nárok, je to niečo navyše.
Hm, ešte ma však napadlo - no ale ak ten doklad rozúčtujem na 512 a 513, tak tá suma 512 nie je potom chápaná ako vyplatenie stravného nad rámec zákona?
Chobot
10.09.09,11:34
Hm, ešte ma však napadlo - no ale ak ten doklad rozúčtujem na 512 a 513, tak tá suma 512 nie je potom chápaná ako vyplatenie stravného nad rámec zákona?

Nie, lebo zamestnanec tú sumu nedostal, teda pre neho to nie je príjem. A pre firmu to nie je nad rámec zákona, lebo na 512- ti pôjde presne tá suma, na ktorú mohol mať zamestnanec nárok.

Napr. nárok bol 600 CZK, obed stál 2000 CZK. Za obedy krátiš 240 CZK. Zamestnanec dostane 360 CZK. To isté pôjde na účet 512.

Účtenku 2000 CZK zaúčtuješ - 240 na 512 a 1760 na 513.

Potom na 512 bude náklad na cestu: 360 + 240 = 600 (toľko by firma vyplatila, keby nešiel s partnerom na obed)

Na 513 bude: 1760 CZK (je to predsa len lepšie, než by tam bola suma 2000 (CZK).

No a zamestnanec dostane tých 360, čo je krátené za obed. Inak by dostal 600 CZK.

Takže pre firmu je lepšie, keď má:
600 CZK na (512) a 1760 CZK na (513), než
360 CZK na (512) a 2000 CZK na (513)
nika224
10.09.09,11:40
Nie, lebo zamestnanec tú sumu nedostal, teda pre neho to nie je príjem. A pre firmu to nie je nad rámec zákona, lebo na 512- ti pôjde presne tá suma, na ktorú mohol mať zamestnanec nárok.

Napr. nárok bol 600 CZK, obed stál 2000 CZK. Za obedy krátiš 240 CZK. Zamestnanec dostane 360 CZK. To isté pôjde na účet 512.

Účtenku 2000 CZK zaúčtuješ - 240 na 512 a 1760 na 513.

Potom na 512 bude náklad na cestu: 360 + 240 = 600 (toľko by firma vyplatila, keby nešiel s partnerom na obed)

Na 513 bude: 1760 CZK (je to predsa len lepšie, než by tam bola suma 2000 (CZK).
No a zamestnanec dostane tých 360, čo je krátené za obed. Inak by dostal 600 CZK.

Takže pre firmu je lepšie, keď má:
600 CZK na (512) a 1760 CZK na (513), než
360 CZK na (512) a 2000 CZK na (513)

No áno, takto som si to aj ja rozpísala a zdalo sa mi to tak logické.
Lenže určite z tých 2000 CZ nebolo zamestancom "prejedených" len 240 CZK, takže v podstate by mal z toho príjem v sume, ktorú prejedol naviac.
A čo keď som vyplatila doteraz celé diéty - nekrátené a budem tvrdiť, že to, čo je zaúčtované na 513 je len to, čo prejedol ten obchodný partner a zamestnanec si nedal nablokovať to, čo jedol on sám?
Chobot
10.09.09,11:52
No áno, takto som si to aj ja rozpísala a zdalo sa mi to tak logické.
Lenže určite z tých 2000 CZ nebolo zamestancom "prejedených" len 240 CZK, takže v podstate by mal z toho príjem v sume, ktorú prejedol naviac.

Áno, ale neviem, či má zmysel rozdeľovať účtenku na "prejedol zamestnanec" a "prejedol partner". Ak chceš, môžeš to tak spraviť, ale nerobí sa to. U nás zaúčtujeme celú útratu na 513 a zamestnancovi sa nič nedodaňuje, nesleduje sa, že čo prejedol. Zatiaľ to nikomu, ani auditorom, nevadilo. Iné b to bolo v prípade, keby si mu niečo vyplácala.


A čo keď som vyplatila doteraz celé diéty - nekrátené a budem tvrdiť, že to, čo je zaúčtované na 513 je len to, čo prejedol ten obchodný partner a zamestnanec si nedal nablokovať to, čo jedol on sám?

To sa dá ľahko preveriť. Ak sú na účtenke 2 polievky a 2 hlavné jedlá, tak asi ten partner nebol valibuk a nezjedol to sám. Jedine v prípade konroly tvrdiť, že boli 2 obchodní partneri a zamestnanec si konzumáciu platil sám.
AMM
22.09.09,15:06
Súrne vás prosím o radu:
Konateľ bol 6.-7.8. v Čechách na služobnej ceste (obidva dni to bolo viac ako 12 hodín). Z podnikovej bankovej karty si v Čechách vybral 1200,-CZK. Za diaľničnú známku zaplatil 220,- CZK a za ubytovanie 990,- CZK. Vyúčtovanie chcel v EUR a nie v CZK.
Môj výpočet:
- 600,- + 240,- CZK stravné a vreckové za 1. deň
- 600,- + 240,- CZK stravné a vreckové za 2. deň
- 990,- + 220,- CZK vedľajšie výdavky
t.j. 2890,- CZK spolu

1. Bankový účet máme vedený v EUR, čiastka 1200,- CZK bola z neho odpočítaná ako 47,02 EUR a neviem prísť nato akým kurzom to prepočítali, z akého dňa? Účet je vedený v CSOB.
2. Môžem 1200,- CZK, ktoré si vybral z banky považovať za preddavok a zaúčtovať 261/221, 211xxx/261 a následne 335/211xxx?
3. Ak teda považujem 1200,- CZK za preddavok, vyplatiť mu mám ešte 1690,- CZK (2890-1200). Keďže to požaduje vyplatiť z EUR, môžem to prepočítať kurzom NBS z 1.8.2009, čo je 25,573 CZK/EUR?

Už si s tým neviem rady!!!
Chobot
22.09.09,17:27
Súrne vás prosím o radu:
Konateľ bol 6.-7.8. v Čechách na služobnej ceste (obidva dni to bolo viac ako 12 hodín). Z podnikovej bankovej karty si v Čechách vybral 1200,-CZK. Za diaľničnú známku zaplatil 220,- CZK a za ubytovanie 990,- CZK. Vyúčtovanie chcel v EUR a nie v CZK.
Môj výpočet:
- 600,- + 240,- CZK stravné a vreckové za 1. deň
- 600,- + 240,- CZK stravné a vreckové za 2. deň
- 990,- + 220,- CZK vedľajšie výdavky
t.j. 2890,- CZK spolu

1. Bankový účet máme vedený v EUR, čiastka 1200,- CZK bola z neho odpočítaná ako 47,02 EUR a neviem prísť nato akým kurzom to prepočítali, z akého dňa? Účet je vedený v CSOB.
2. Môžem 1200,- CZK, ktoré si vybral z banky považovať za preddavok a zaúčtovať 261/221, 211xxx/261 a následne 335/211xxx?
3. Ak teda považujem 1200,- CZK za preddavok, vyplatiť mu mám ešte 1690,- CZK (2890-1200). Keďže to požaduje vyplatiť z EUR, môžem to prepočítať kurzom NBS z 1.8.2009, čo je 25,573 CZK/EUR?

Už si s tým neviem rady!!!

Akože nie? Veď si to úplne ukážkovo popísal. Presne takto by som to spravil aj ja. Len tie účty ti neviem potvrdiť, lebo nie som účtovník.

Ten kurz v bode 1 by mal byť kurz deviza predaj banky, kde je vedený účet.
AMM
22.09.09,18:12
Veľmi ďakujem!
alušik
30.10.09,07:05
Ty máš ale prípad, keď on platil účet v reštaurácii. Takýto účet, ako správne predpokladáš, ide na účet reprezentačné účely - 513. Potom jeho nárok na cest. náhrady bude vyzerať nasledovne.

Ak teda bol na obede, ktorý zaplatil aj za obch. partnera, tak účet mu preplatíš v plnej výške, bude to firemný náklad, lebo partnera pozval v mene firmy, nie ako súkromná osoba. Zároveň môžeme povedať, že firma mu zabezpečila obed, preto jeho základná náhrada stravného sa bude krátiť o poskytnutý obed (prípadne večeru alebo raňajky, záleží od toho, na čom s tým partnerom boli). Jednotlivé krátenia za R, O alebo V si nájdeš v tabuľke v tejto téme:

http://www.porada.sk/t109877-stravne-a-vreckove-pre-tuzemske-a-zahranicne-pracovne-cesty-kratenie-stravneho.html

Vreckové nekrátiš, vreckové nie je na to, aby sa z neho uhrádzali spoločné obedy. Vreckové patrí len jemu.

AK chceš byť dôsledná, tak ten účet z reštaurácie môžeš rozdeliť ešte na 2 účty - 512 (cest. náhrady) a 513.

Na 512 pôjde potom suma, o ktorú si mu krátila stravné, lebo to je pre firmu daňový náklad a na 513 pôjde zvyšok z bločku.

Bola som zhodou okolností tento týždeň na školení Zákona o cestovných náhradách a spýtala som sa teda na rovnaký prípad. Bolo mi odpovedané, že v zmysle tohto zákona nemám chápať spoločný obed s obchodným partnerom ako zabezpečenie stravy. Ako zabezpečenú stravu mám chápať len prípady, kedy firma zaplatí za ubytovanie spojené so stravovaním. Spoločný obed, prípadne večera s obchodným partnerom nie je priamo zamestnávateľom zabezpečené stravovanie, preto nemám diéty krátiť. V tomto smere vraj nevyšlo doteraz ani žiadne usmernenie daňového riaditeľstva. Tak som teda naozaj na pochybách, ako takéto situácie riešiť - krátiť, alebo nekrátiť stravné...?
liba2
31.10.09,09:25
Bola som zhodou okolností tento týždeň na školení Zákona o cestovných náhradách a spýtala som sa teda na rovnaký prípad. Bolo mi odpovedané, že v zmysle tohto zákona nemám chápať spoločný obed s obchodným partnerom ako zabezpečenie stravy. Ako zabezpečenú stravu mám chápať len prípady, kedy firma zaplatí za ubytovanie spojené so stravovaním. Spoločný obed, prípadne večera s obchodným partnerom nie je priamo zamestnávateľom zabezpečené stravovanie, preto nemám diéty krátiť. V tomto smere vraj nevyšlo doteraz ani žiadne usmernenie daňového riaditeľstva. Tak som teda naozaj na pochybách, ako takéto situácie riešiť - krátiť, alebo nekrátiť stravné...?Podľa môjho názoru to má logiku a tento výklad považujem za správny. Účasť zamestnanca na spoločnom obede s obchodným partnerom je pracovnou povinnosťou. Spoločný obed je repre aj pre zamestnanca.
Laura1
29.12.09,08:56
Zdravím Vás,
viete mi poradiť, kde by som získala zahraničný cestovný príkaz ? Cesta sa uskutoční 4.-5.1.2010.
Ďakujem.
Chobot
29.12.09,09:10
Zdravím Vás,
viete mi poradiť, kde by som získala zahraničný cestovný príkaz ? Cesta sa uskutoční 4.-5.1.2010.
Ďakujem.

Od tvojho nadriadeného, len ten má právomoc ti prikázať vykonať pracovnú cestu...
Laura1
29.12.09,10:17
Ďakujem, ale myslela som to konkrétne - teda tlačivo - /už mám/.
Alžbeta
Chobot
29.12.09,10:47
Ďakujem, ale myslela som to konkrétne - teda tlačivo - /už mám/.
Alžbeta

Aha! :rolleyes:

Tak treba sa pýtať presne na to, čo potrebuješ. Myslel som, že sa pýtaš, že kto ti má vystaviť príkaz na cestu...:cool:
ToJeJedno
20.06.11,06:21
Chobot,
rad by som sa este spytal ako je to s poskytovanim stravy na zahranicnych cestach. V cestaku je uvedene kolko percent sa strhava za ranajky, obed a veceru. To je OK, ale kde je definovane, co sa povazuje za ranajky..? Priklad: Na ceste do Mnichova nam na palube lietadla podavali maly mafin. Da da toto povazovat ako poskytnute ranajky..? Moj sef to jednoducho zaratal a strhol mi diety za ranajky. Je niekde definovana objemova jednotka..? Uctovnicka mi nevedela poradit, preto sa pytam tu.... Dakujem.
Tweety
20.06.11,06:40
Chobot,
rad by som sa este spytal ako je to s poskytovanim stravy na zahranicnych cestach. V cestaku je uvedene kolko percent sa strhava za ranajky, obed a veceru. To je OK, ale kde je definovane, co sa povazuje za ranajky..? Priklad: Na ceste do Mnichova nam na palube lietadla podavali maly mafin. Da da toto povazovat ako poskytnute ranajky..? NIe, to určite nie. Moj sef to jednoducho zaratal a strhol mi diety za ranajky. Je niekde definovana objemova jednotka..? Uctovnicka mi nevedela poradit, preto sa pytam tu.... Dakujem.
Raňajky sú myslené tak, že máš za ich poskytnutie faktúru, resp. doklad z hotela.
ToJeJedno
20.06.11,06:47
hmmm.. cize nie je nikde definovany objem poskytnutej jednotky (ranajok). Na letenkach sa ale nikde nepise, ci je tam obcerstvenie alebo nie. To znamena, ze ak na palube dostanem mafin, peceneho holuba, grilovany steak, atd.. tak sa to nepovazuje za jedlo pokial, to nie je explicitne napisane na letenke. Spravne..?
Tweety
20.06.11,06:48
hmmm.. cize nie je nikde definovany objem poskytnutej jednotky (ranajok). Na letenkach sa ale nikde nepise, ci je tam obcerstvenie alebo nie. To znamena, ze ak na palube dostanem mafin, peceneho holuba, grilovany steak, atd.. tak sa to nepovazuje za jedlo pokial, to nie je explicitne napisane na letenke. Spravne..?
ÁNo, tak.
ToJeJedno
20.06.11,06:49
a je to niekde podchytene v zakone..? odkaz na paragraf....
dakujem.
Tweety
20.06.11,07:01
a je to niekde podchytene v zakone..? odkaz na paragraf....
dakujem.
Čo myslíš? Presne popis čo sú to raňajky, obed? Tak to nie. V zákone o CN to nie je.
Chobot
20.06.11,07:13
a je to niekde podchytene v zakone..? odkaz na paragraf....
dakujem.

V zákone to priamo tak napísané nenájdeš. Uvádza sa to len v odbornej literatúre alebo v nejakých publikáciách, ktoré komentujú zákon. V tejto téme sa o tom písalo viac, aj som tam citoval jednu publikáciu, kde to bolo uvedené:

http://www.porada.sk/t13983-cestovne-nahrady.html

AK je šéf tak múdry, nech ti písomne preukáže, že ti firma zabezpečila raňajky (obed či večeru). Nie že ti ukáže letenku a bude sa domnievať, že si tam niečo počas letu dostal. To nie je preukázané zabezpečenie stravy.
calawen
21.06.11,16:15
Možno mám triviálnu otázku. Klient cestoval z Maďarska do USA lietadlom. Cesta trvala 9 hodín. Akým spôsobom rátať náhrady? pre USA až keď pristane, alebo aj let? Ak let nie, akú náhradu dať, pre ktorý štát?
avalik
21.06.11,16:32
Možno mám triviálnu otázku. Klient cestoval z Maďarska do USA lietadlom. Cesta trvala 9 hodín. Akým spôsobom rátať náhrady? pre USA až keď pristane, alebo aj let? Ak let nie, akú náhradu dať, pre ktorý štát?

prestuduj odkaz v predchadzajucom prispevku
calawen
21.06.11,18:33
nedá sa mi poslať pochvala, tak touto cestou ďakujem
tinkas
26.06.11,11:21
ahojte poradaci...ak bol szčo na ZPC a boli mu poskytnuté ranajky, obed, večera....nemá nárok na stravné ale vreckové do výšky 40% z max. sumy stravného mu môžem dat?? týka sa to ešte roka 2010
truch
27.06.11,06:32
ahojte poradaci...ak bol szčo na ZPC a boli mu poskytnuté ranajky, obed, večera....nemá nárok na stravné ale vreckové do výšky 40% z max. sumy stravného mu môžem dat?? týka sa to ešte roka 2010

áno vreckové mu môžeš vyplatiť