odbornik1
15.10.14,17:16
Zdravím,

som SZČO a príležitostne poskytujem služby dvom firmám v USA za ktoré vystavím faktúru, ktorú mi po pár dňoch alebo týždňoch uhradia sumou v USD. Paypal alebo slovenská banka danú sumu prevedie na EUR. Moja otázka je - ktorú sumu zahrniem ako príjem? Je to:
1. suma prekonvertovaná na EUR podľa kurzu v deň vystavenia faktúry,
2. suma v EUR, ktorá platí podľa kurzu mien v deň prijatia peňazí, alebo
3. suma v EUR, ktorú reálne dostanem?

Mimochodom, sumy v bodoch 2 a 3 sa niekedy líšia, najmä v prípade poplatkov Paypalu.

Pýtam sa preto, lebo v období medzi vystavením faktúry a prijatím peňazí sa menový kurz hýbe hore-dole, čo v konečnom dôsledku má za následok rozdiel pár centov, ale pre daňové účely to asi nie je jedno.

Druhý problém:
Jedna americká firma mi faktúru prepláca tak, že peniaze pošle svojmu spolupracovníkovi v bývalom štáte Sovietskeho zväzu, ktorý mi danú sumu (pravdepodobne kvôli nižším poplatkom) pošle cez Western Union. Tieto peniaze mi následne vyplatí naša banka. Je s týmto nejaký problém z daňového hľadiska, pretože platba nejde cez bankový účet? Len pre úplnosť dodám, že prijaté peniaze normálne zahrniem do daňového priznania a zdaním a o prijatej sume mám potvrdenie z banky.

Dík

Toľko erudovaných ľudí a nikto nevie odpovedať na moje otázky :-)