tajomna21
15.10.14,20:13
Poprosim poradit : som zamestnanec TPP od r. 2008, toho casu na RD od 6/12, k 12/14 mi konci RD, firma je v konkurze od 01/13, po ukonceni RD dostanem vypoved podla §63 ods. 1.
Mam narok na odstupne ako aj preplatenie nevycerpanej dovolenky, sumar je vsak vyssi, ako preplaca Socialna p. z garancneho fondu (2415 €).
Moja otazka je, ci sa da uplatnit rozdiel u zamestnavatela, ci by to bola pohladavka proti podstate alebo pohladavka ktoru musim uplatnit spolu s ostatnymi veritelmi, pripadne nejaku "vychytavku - radu" ako neprist o tieto peniaze.
Dakujem velmi pekne
jurmiro
16.10.14,18:00
V prvom rade by bolo treba skutkový stav trochu upresniť......Ak hovoríte o odstupnom predpokladám, že tá budúca výpoveď bude podľa § 63 ods.1 písm. a) alebo b) ZP. Ak nie je predpoklad, že firmy bude pokračovať po konkurze, pracovný pomer možno skončiť aj skôr než po skončení RD.

Rozdiel medzi sumou vyplatenou Sociálnou poisťovňou z garančného fondu a celkovou výškou nárokov z pracovného pomeru je možné uplatniť prihláškou u správcu, nie u zamestnávateľa (§ 28 a nasl. ZKR). O pohľadávku proti podstate v žiadnom prípade nepôjde. Nároky z pracovného pomeru sú pohľadávkou proti v podstate vtedy, ak vznikli po vyhlásení konkurzu a súčasne zamestnanec musí počas konkurzu vykonávať prácu v súvislosti so správou majetku alebo prevádzkovaním podniku v konkurze podľa pokynov správcu. A toto určite splnené nebude, keďže ste na RD.

Závisí od konkrétneho konkurzu (a situácie v ňom) či je predpoklad, že tento zvyšok bude aspoň čiastočne uspokojený, ale pravdepodobnosť asi vysoká nebude...
tajomna21
16.10.14,18:46
Dakujem. Nie, firma nebude pokracovat po konkurze, takze pojde o vypoved podla ods. 1a or 1b. Cize by moj pripad nemohol podla Vas spadat pod § 87 ods.2j? Pretoze narok na dovolenku vlastne nastal az po vyhlaseni konkurzu, kedze som uz vtedy bola na RD?
jurmiro
16.10.14,18:57
pracovala ste fakticky po vyhlásení konkurzu ?
tajomna21
16.10.14,19:10
fakticky nie, kedze este som nenastupila, len som oznamila spravcovi KP svoj navrat, teraz cakam na jeho vyjadrenie ohladne vypovede. A keby mi dal vycerpat napr. 2 dni dovolenky a vypoved dal potom, s tym, ze zvysok sa vyplati, potom by to tam spadalo?
jurmiro
16.10.14,19:15
teraz som už celkom zmätený :) bolo by treba presne posúdiť dátumy
tajomna21
16.10.14,19:38
tak to ma mrzi :-) vsetky datumy su hned na zaciatku otazky ... RD konci 12/14 a vtedy dostanem aj vypoved ...