rixrix
25.04.06,09:19
Dobry den,

Mohli by ste mi povedat vas nazor na takyto pripad?

Dodavatel nam vystavi fakturu za najomne za april uz v marci.
Na fakture je dat.zdan.plnenia marec.

Jeden uctovnik nam tvrdi ze si mozeme narokovat DPH uz v marci bez toho aby sme zaplatili uz v marci.

Druhy tvrdi ze mozemem v marci , ale len ak ju v marci aj uhradime. Inac az v aprili.
Jana Acsová
25.04.06,07:22
Pozrite príspevky: 14, 15, 16 nájdete tam odpoveď:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=231119#post231119
rixrix
25.04.06,07:55
V tych prispevkoch je trochu iny pripad (faktura prisla az po dodani sluzby)

V nasom pripade vsak dostaneme fakturu o mesiac skor.

Teda na fakture je zdan.plnenie MAREC, ale sluzba (podla textu vo fakture) bude dodana az v APRILI.

A teda sa pytam , mozeme si dph narokovat DBH uz v marci, bez toho aby sme tuto fa v marci aj uhradili?


Ak som nieco prehliadol v tych clankoch dajte mi vediet....

dakujem
alušik
25.04.06,08:04
Podľa môjho názoru ide v prípade nájmu o opakované dodanie.
§ 19
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.... atď.

Takže v prípade, že by ste sa dajme tomu zmluvne dohodli, že nájom platíte mesiac vopred, je podľa mňa v poriadku, že Vám faktúru vystavia v marci za apríl. V texte je slovíčko najneskôr, takže dodanie vôbec nemusí byť posledný aprílový deň.;) Pri odpočítaní dane nie je dôležité, kedy bola faktúra uhradená!!! Žiadna takáto podmienka v zákone o dph nie je. A keďže máte faktúru s dátumom dodania 31.3.,na základe ktorej si môžete daň odpočítať už v prvom kvartáli, tak prečo by ste ju neodpočítali?
Tweety
25.04.06,08:05
V tych prispevkoch je trochu iny pripad (faktura prisla az po dodani sluzby)

V nasom pripade vsak dostaneme fakturu o mesiac skor.

Teda na fakture je zdan.plnenie MAREC, ale sluzba (podla textu vo fakture) bude dodana az v APRILI.

A teda sa pytam , mozeme si dph narokovat DBH uz v marci, bez toho aby sme tuto fa v marci aj uhradili?


Ak som nieco prehliadol v tych clankoch dajte mi vediet....

dakujem Nárok na odpočet Ti vznikne touto faktúrou už v marci. Podmienka zaplatenia faktúry na uplatnenie nároku na odpočet dph je už dávnejšie zrušená. Záver: uplatníš si odpočet v marcovom DP k dph.
martinez
25.04.06,08:08
ja si myslim, ze uplatnit si mozete az za april, pokial ste nezaplatili a platba nebola prijata prenajimatelom uz v marci.. §19,4
rixrix
25.04.06,08:08
Dakujem za odpoved,

Samozrejme ja netvrdim ze je nieco zle na tom ze nam FA vystavia uz v marci. My ju dokonca bez problemov zaplatime az v maji.(Nikomu to nevadi)

Problem je v narokovani si DPH.

Ak si ju narokujem v aprili, nevidim problem. Bola dodana sluzba.

Ale este raz sa pytam,mozem si ju narokovat uz v marci bez toho aby som tu fa v marci aj uhradil?

(oni DPH odviedli uz v marci, lebo si tam dali zdanitelne plnenie marcove)
Tweety
25.04.06,08:10
Dakujem za odpoved,

Samozrejme ja netvrdim ze je nieco zle na tom ze nam FA vystavia uz v marci. My ju dokonca bez problemov zaplatime az v maji.(Nikomu to nevadi)

Problem je v narokovani si DPH.

Ak si ju narokujem v aprili, nevidim problem. Bola dodana sluzba.

Ale este raz sa pytam,mozem si ju narokovat uz v marci bez toho aby som tu fa v marci aj uhradil?

(oni DPH odviedli uz v marci, lebo si tam dali zdanitelne plnenie marcove) Odpoveď som napísala v príspevku č.5.Dodávateľovi vznikla daňová piovinnosť v marci, odberateľovi vzniká v marci nárok na odpočet dane z tejto faktúry. Do dátumu na podanie DP faktúru odberateľ obdržal, môže si uplatniť svoje právo na odpočet už v marci.
alušik
25.04.06,08:10
ja si myslim, ze uplatnit si mozete az za april, pokial ste nezaplatili a platba nebola prijata prenajimatelom uz v marci.. §19,4

Tu nejde o prijatie platby...:eek:
rixrix
25.04.06,08:14
TWEETY:

Prosim ta ktorym zakonom bola ta podmienka o naroku na dph bez nutnosti zaplatenia ZRUSENA?



vdaka
martinez
25.04.06,08:16
Tu nejde o prijatie platby...:eek:

preco nie ? ked je platba prijata pred dodanim sluzby, vznika podla §19,4 danova povinnost dnom prijatia platby...
Tweety
25.04.06,08:16
TWEETY:

Prosim ta ktorym zakonom bola ta podmienka o naroku na dph bez nutnosti zaplatenia ZRUSENA?



vdaka Nie som si istá kedy, ale v r.2003 už táto podmienka nebola.:cool:
alušik
25.04.06,08:25
preco nie ? ked je platba prijata pred dodanim sluzby, vznika podla §19,4 danova povinnost dnom prijatia platby...

Všetko záleží na tom, ako je postavená nájomná zmluva. Ak je v nej dohodnutá platba mesiac dopredu, tak si myslím, že nejde o prijatie zálohy - to je riešené v ods.4. Ak je vystavená faktúra za nájom, tak sa riadim faktúrou.
Myslím, že podmienka zaplatenia vypadla zo zákona už skôr, ako bol nový zákon o DPH pri vstupe do EÚ. Neviem, niečo sa mi marí, že to bolo od 1.1.2003
ALBO
25.04.06,15:50
Dobry den,

Mohli by ste mi povedat vas nazor na takyto pripad?

Dodavatel nam vystavi fakturu za najomne za april uz v marci.
Na fakture je dat.zdan.plnenia marec.

Jeden uctovnik nam tvrdi ze si mozeme narokovat DPH uz v marci bez toho aby sme zaplatili uz v marci.

Druhy tvrdi ze mozemem v marci , ale len ak ju v marci aj uhradime. Inac az v aprili.
Ja v tom vidím tiež problém. Podmienka zaplatenia pri nájomných zmluvách zo zákona už vypadla pri opakovaných plneniach, to je pravda, ale podmienka prijatia platby vopred tu stále je.
Pri opakovanom a toto opakované je, zákon hovorí, že DP vzniká najneskôr v posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje. a ten problem je v tom že, je jedno či zaplatím za nájomné aprílové napr. , v máji alebo marci alebo apríli alebo vôbec, stále by tam malbyť ten marec.
No a ten nájomca, keď neprijal platbu vopred, tak nemal dôvod to dať do marca.
Takyto problem je u splatkovych kalendárov za nájomné, keď máte zmluvne dohodnutú platbu vopred, date na ne dátum dodania o mesiac skor o nájomca neplatí.

v zákone je , že je to najneskôr posledný deň obdobia,takže teoreticky si to môžem vysvetliť aj tak , že to môžem dať dopredchádzajúceho mesiaca ale to jelen špekulácia.
Keby tam to slovko najneskôr nebolo, tak by to bol jednoznačne apríl bez diskusie a až keby reálne prenajímatel prijal platbu vopred tak by dal na FA skorší dátum dodania.

Predpokladám , že v tomto sú vaše pochybnosti.

Ak to ale date do DP aprila, vyhnete sa problemom. Tj ak je tam ten marec dobrý, tak ste si uplatnili odpočet v nasledujúcom mesiaci, ak tam má byť dátum dodania apríl, tak ste si uplatniliv danommesiaci. April sedi pre obe riešenia. §51
Katarína STR
26.04.06,04:23
ja si myslim, ze uplatnit si mozete az za april, pokial ste nezaplatili a platba nebola prijata prenajimatelom uz v marci.. §19,4

rixrix píše :

"dodávateľ nám vystaví faktúru za apríl už v marci", to znamená, že bude faktúra vystavená skôr ako platba.

Podľa mňa, tu nejde o platbu vopred.

Preto tento prípad neposudzujeme podľa § 19.
Na základe tejto faktúry sa môže nárokovať DPH už v marci.
Katarína STR
26.04.06,04:28
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom


(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.


Čiže, ak je na faktúre dátum dodania služby marec, tak dodávateľ je povinný zaplatiť DPH za marec a teda právo na odpočítanie DPH vzniká odberateľovi už za marec.
Jozef I
26.04.06,04:51
Páči sa mi táto téma a rád by som poznal váš názor aj na môj prípad:

Prišiel nám tovar z EU v marci 2006 a spolu s ním prišla fa. Na nej bol dátum vystavenia z februára 2006 a bol tam vyfakturovaný aj tovar naviac, ktorý fyzicky dorazil k nám až v apríli. Povedzte mi prosím do ktorého mesiaca uplatniť DPH?
Jozef I
26.04.06,08:15
Posúvam vyššie, či sa niekto nájde, kto vie odpoveď.
ALBO
26.04.06,09:21
Posúvam vyššie, či sa niekto nájde, kto vie odpoveď.

Rozdelte to na 2 (asi máte k tomu dva preberacie doklady) Cast , co prišla v marci zdaňte 15.4 a druhu aprilovu 15.5.
Mikolajova
22.05.06,15:00
ahojte, chcela by som sa opýtať ako by ste riešili situáciu, keď je tovar vyfakturovaný odberateľovi napr. 31.03. so zdaniteľným plnenín 31.03. ale nám bol v skutočnosti vyfakturovaný dodávateľom 05.04.?
KEJKA
22.05.06,17:36
ahojte, chcela by som sa opýtať ako by ste riešili situáciu, keď je tovar vyfakturovaný odberateľovi napr. 31.03. so zdaniteľným plnenín 31.03. ale nám bol v skutočnosti vyfakturovaný dodávateľom 05.04.?
podľa pravdy by som riešila.
1. Ak som mala tovar a odovzdala som odberateľovi, moja OF je správna a DPH odvod v DP za marec.
Reklamovala by som DF u dodávateľa - zlý dátum dodania. Ak by nereagoval je to jeho zodpovednosť, s čistým svedomím by som uplatnila DPH v apríli.
2. ak som však nemala tovar v marci, nemala som čo fakturovať, k dodaniu nedošlo. OF by som prerobila na zálohovú a dalej postupovala podľa toho, či som dostala zaplatené ešte v marci (OF k prijatej platbe a odvod DPH)
alebo som nedostala zaplatené a ostrá faktúra mala byť vystavená v apríli.
.....................
v prípade 2, ak nič neurobíte, odviedli ste možno DPH predčasne, ale pri kontrole DP za apríl Vám to DU môže právom vytknút...... a následný postih, je iná téma.