Jaka3
16.10.14,16:30
Pri dokladoch o platbách za maďarské diaľnice nie je uvedená DPH. Znamená to, že je maďarské mýto oslobodené od DPH? Alebo vie niekto ako je to v maďarskom zákone? Máme zaúčtovať celú sumu na doklade do nákladov?
Papierniková
17.10.14,14:44
Mýto v Maďarsku od DPH oslobodené nie je, uvedená cena je už s DPH, nakoľko na dokladoch nie je vyčíslená, účtujem všetko do nákladov ...
u.erika
17.10.14,16:27
Treba si žiadať daňový doklad, EGYSZERŰSÍTETT SZÁMLA, alebo SZÁMLA, ktorý musí obsahovať názov firmy a IČ DPH, potom si sám vypočítaš DPH. Niekde by tam malo byť napísané, že obsahuje DPH 27%. / AZ ÖSSZEG 27%-OS ÁFÁT TARTALMAZ. Mi platíme dopredu, vyššiu sumu, po pripísaní sumy na ich účet nám príde faktúra, tam je vyčíslená DPH. Každé auto má OBU jednotku.
Jaka3
18.10.14,06:27
Ďakujem pekne za odpoveď. Keďže ja som len externý účtovník a majiteľ si tú maďarskú DPH nechce žiadať, jedná sa mi len o správne zaúčtovanie existujúcich dokladov. Pri tých, kde bolo platené v Maďarsku na niektorých je uvedená aj vyčíslená AFA 27% aj majú názov SZÁMLA, na niektorých nie je AFA ani nemajú názov SZAMLA. Keď si tú maďarskú diaľnicu zaplatí v Slovisnku, tak na tom doklade DPH uvedená tiež nie je. Jedná sa mi o to, či môžem všetky tieto doklady účtovať celé do nákladov, alebo pri tých kde je AFA vyčíslená mám celú sumu účtovať do nedaňových nákladov ak je vyššia ako 50 EUR ročne keďže si ju nežiadajú vrátiť od maďarského štátu.
u.erika
18.10.14,09:07
Suma na vrátenie DPH z Maďarska je limitované na rok 13000 HUF. Píšeš, že suma je vyššia ako 50 Eur, prečo to nežiadajú? Všetko sa posiela elektronicky, doklady treba len naskenovať. Ako som Ti písala, je potrebné aby ten doklad bol vystavený na firmu s označením IČ DPH. Keď tam nie je vyčíslená suma DPH, tak si to sám vypočítaš. Teraz sa dá aj tankovať lacnejšie v Maďarsku, a môžeš si žiadať aj vrátenie spotrebnej dane /17 HUF/liter/
Jaka3
18.10.14,09:29
OK, ja to prejdem s majitelom firmy, nemal by s tym mat problem, lebo si sam ziada elektronicky vratenie DPH z Talianska aj zo Slovisnska, tak by si mohol aj z Maďarska. Len mi prosim ešte odsúhlas, či som to doteraz v roku 2013 účtovala správne, tak ako píšem hore, teda dávala som celú sumu do nákladov, lebo v roku 2013 bolo tých dokladov SZAMLA s vyčíslenou AFA menej ako je limit na vrátenie. Väčšina dokladov bola bez vyčíslenej DPH. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za odpovede.
u.erika
19.10.14,08:41
je to OK