mizu24
16.10.14,17:59
Poprosím o radu, čo robiť v prípade, keď som prebrala podvojné účtovníctvo, bývalá účtovníčka mi len nedávno dala konečné stavy z minulého roka a keď som to prešla, tak už teraz viem, že kopa vecí mi tam nebude sedieť. Vôbec neviem z kade zobrala také stavy a ona tiež nie :( Veľa vecí sa ťahá ešte z predchádzajúcich rokov. Mám si ustrážiť len tento rok, bez ohľadu na to, čo bolo v minulých rokoch? Pravdy sa už asi nedopátram ...
Dav
16.10.14,18:51
Má platiť bilančná kontinuita, tak tie minulé stavy musíš riešiť, alebo ťahať ďalej. Čistenie minulých stavov je možné viacerými spôsobmi- 1. dopátraním sa pravdy, 2. vysporiadať cez účty 5 a 6. Ak nemáš čas, podklady, tak sa najprv rozpozeraj, kde sú rozdiely, aké sú vysoké, či sú to významné položky. Urob si inventúry zostatkov -mzdy,odvody, dane, SF, stravné lístky - a v zápisnici z inventúr navrhni vysporiadanie rozdielov.5xx - prevažne daňovo neuznané, 6xx prevažne zdaniť, podľa toho, o čo pôjde. Dodávatelia, odberatelia, preddavky -inventúra, vysúhlasenie zostatkov, odpis pohľadávok, záväzkov. Ak máš triedu 0 - a nedoodpisované, tak rozdiely hľadaj,tam môžu byť zlé odpisy, materiál, tovar 1XX- cez inventúru,ostatné 3XX a 4XX - podľa účtu a toho,aké sú rozdiely. HV pozrieť podľa predošlých DP, atď.
koňo
16.10.14,19:08
V každom prípade napíš prehľad o účtovných zostatkoch a rozdieloch oproti inventarizácii k termínu, kedy ho preberáš. Dôvodom je, aby si sa obhájila v budúcnosti, keď bude treba napr. odpísať pohľadávky alebo dodaňovať záväzky, o ktorých nemáš žiadne informácie a konateľ bude zlostný (riziká mu napíš v prehľade rozdielov). Prehľad možno pomôže a naštartuje ho, aby na predchádzajúcu účtovníčku pritlačil.
V podstate podporujem názor 1romanz.
ariadna22
16.10.14,19:11
ja som t pochopila tak, že ti platí bilančná kontinuita, tak šup šup zavolaj šéfovi, sadnite si nad to, nech ti napíše a podpíše ktoré záväzky a pohľadávky sú aktuálne, pohľadávky si daj overiť, ak nesedia dane tak si over stavy s daňovým úradom, takisto aj s poisťovňami a podobne, ak ti nesedí majetok zase si sadni s šéfom a daj si podpísať čo máte čo nemáte, a to si daj všetko podpísať lebo potom budeš za sprostú, keď niečo vyhodíš a on si potom zmyslí, že to tam malo byť, keby si čosi nevedela pošli knihu do mailu a pozrieme to spolu
mizu24
17.10.14,19:37
Ďakujem krásne, ale nebude to tak jednoduché. Majiteľ vôbec netuší, čo kde komu dlží a čo sú to za stavy. On tvrdí, že má všetko vysporiadané, takže budem musieť spísať zoznam stavov a nech mi ho podpíše, poprípade nech si sadne s bývalou účtovníčkou a nech to preberú :( Ale neviem, či sa na to dá, takže asi sa to bude ťahať... Ale ďakujem za ochotu :)
mizu24
17.10.14,19:39
Ďakujem za rady. Odvody, mzdy a podobne nebude problém, to si obvolám poisťovne ale zvyšok bude ťažký oriešok.